Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

11
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Życie w Norwegii

Miejsce pamięci ofiar zamachów z 22 lipca gotowe. Można je odwiedzać na Utøykaia

Monika Pianowska

18 czerwca 2022 13:00

Udostępnij
na Facebooku
Miejsce pamięci ofiar zamachów z 22 lipca gotowe. Można je odwiedzać na Utøykaia

22 lipca 2011 roku niedaleko Oslo, na obozie zorganizowanym na wyspie Utøya przez młodzieżówkę Partii Pracy (AUF), przebrany w mundur policjanta Anders Breivik z zimną krwią zastrzelił 69 uczestników obozu. stock.adobe.com/licencja standardowa

Prawie jedenaście lat po atakach terrorystycznych 18 czerwca otwiera się narodowe miejsce pamięci na Utøykaia. Pomnik upamiętniający ofiary zamachów Breivika składa się z 77 brązowych kolumn, ponieważ tyle osób zginęło 22 lipca 2011 w dzielnicy rządowej i na wyspie Utøya. Na zlecenie Statsbygg obiekt zaprojektowała firma architektoniczna Manthey Kula.
– Będzie to godne miejsce, które będą mogły odwiedzić osoby poszkodowane i inne, które chcą pamiętać tych, których straciliśmy – mówi liderka młodzieżówki Partii Pracy (AUF) Astrid Hoem dla NTB.

Długa droga do porozumienia

Po atakach terrorystycznych wcześnie stało się jasne, że władze chcą narodowego miejsca pamięci na Utøya. Chociaż w dzielnicy rządowej w końcu ustawiono tymczasowy pomnik, na wyspie go zabrakło. Pojawiło się za to pytanie, gdzie dokładnie powinien się znajdować.
W 2013 r. rząd Norwegii zaproponował, że miejsce pamięci ofiar zamachów powinno być zlokalizowane na Sørbråten, przylądku położonym blisko 500 metrów na północ od Utøya. Projekt polegał na podzieleniu cypla na dwie części, co wywołało krytykę lokalnych mieszkańców.
Oddalona o 40 km od Oslo wyspa Utøya z miejsca wypoczynku dla młodzieży stała się śmiertelną pułapką.

Oddalona o 40 km od Oslo wyspa Utøya z miejsca wypoczynku dla młodzieży stała się śmiertelną pułapką. Źródło: wikipedia / licencja CC BY-SA 3.0 autor: Paalso; Paal Sørensen 2011

Próbując rozwiązać konflikt, AUF zaproponowała w 2017 roku, że lepiej wykorzystać teren należący do ugrupowania na Utøykaia. Tego samego lata rząd uznał, że to najlepsze rozwiązanie. To również wywołało sprzeciw grupy około 20 osób zamieszkujących okolicę, którzy wnieśli sprawę do sądu, argumentując pozew tym, że pomnik będzie się znajdował za blisko miejsca tragedii i wywoła traumę na nowo.

Tuż przed jedenastą rocznicą tragedii

Prace budowlane na Utøykaia rozpoczęły się w sierpniu 2020 r., ale zostały zawieszone w oczekiwaniu na prawomocny wyrok w głównym procesie. Wyrok Sądu Okręgowego Ringerike z lutego ubiegłego roku zakończył się na korzyść państwa i AUF, dzięki czemu można było kontynuować budowę.
Planowo miejsce pamięci miało zostać ukończone na czas obchodów dziesiątej rocznicy ataków terrorystycznych na Utøyi, ale ostatecznie udało się sfinalizować projekt teraz.
Uroczystość odsłonięcia pomnika odbędzie się 18 czerwca o 16:00. Wśród uczestników otwarcia miejsca pamięci znajdą się m.in. książę Haakon i premier Jonas Gahr Støre.
Źródła: arkitektnytt.no, Dagsavisen, regjeringen.no
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok