Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
250 000 uczniów może wrócić do szkół. Dziś drugi etap łagodzenia obostrzeń Aktualności
Natalia Szitenhelm 27 kwietnia 2020
11:17

250 000 uczniów może wrócić do szkół. Dziś drugi etap łagodzenia obostrzeń

Skomentuj
Od dziś otwierają się m.in. szkoły podstawowe dla klas 1-4. stock.adobe.com/standardowa/elena
Norwegia czyni kolejne kroki ku stopniowemu otwieraniu społeczeństwa po izolacji wprowadzonej, by zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Od 27 kwietnia, po ponad miesięcznej przerwie, do szkół mogą wrócić m.in. uczniowie szkół podstawowych. Wznowione zostaną także zajęcia pozalekcyjne: SFO i aktivitetsskule (AKS). 27 kwietnia jest też dniem, kiedy fryzjerzy mogą wrócić do pracy.
Reklama

Uczniowie wracają do szkół

Od 27 kwietnia otwarte zostaną szkoły podstawowe dla klas 1-4, SFO, a także szkoły średnie dla kształcących się na poziomie VG2 i VG3, którzy odbywają szkolenia zawodowe. W komunikacie rządowym podano, że w sumie może chodzić o ok. 250 tys. uczniów. 

Warunkiem otwarcia placówek edukacyjnych ma być zastosowanie w nich odpowiednich środków przeciwko rozprzestrzenianiu się infekcji. 

Poniżej: gmina Oslo stworzyła krótki filmik instruktażowy z instrukcjami, jak przestrzegać środków ostrożności:
W rządowym rozporządzeniu poinformowano, że zajęcia klas 1-4 mają odbywać się w maksymalnie 15-osobowych grupach. Szkoły muszą także zadbać o odpowiednie środki bezpieczeństwa: ograniczyć korzystanie uczniów z tych samych materiałów dydaktycznych, a jeśli jednak korzystanie jest konieczne - dbać o odpowiednią dezynfekcję tych materiałów. Oprócz tego placówki muszą zadbać o to, by uczniowie mogli zachować od innych odpowiedni dystans. Resort informuje też, że - ze względu na ryzyko infekcji - uczniowie nie powinny dzielić się ze sobą jedzeniem czy napojami. Norweski Urząd ds. Edukacji (Utdanningsdirektoratet) z kolei zaleca także nauczycielom, by zajęcia, jak i SFO - jeśli to możliwe - organizowane były na zewnątrz.

Rodzic musi to wiedzieć

Udir wydał też broszurę, w której zawarł informacje dla rodziców uczniów, którzy od dziś mają wracać do szkół. Są to porady związane z zachowaniem środków ostrożności przed rozprzestrzenianiem się infekcji. Udir informuje m.in. o oczywistych kwestiach, jak np. o zachowaniu odpowiedniej higieny i częstym myciu rąk, ale także o tym, że rodzice nie powinni przekraczać progu szkoły czy szatni. Uczniowie nie mogą zabierać z domu zabawek, nie powinni także korzystać z tych samych książek czy podręczników.

Broszura po polsku z informacjami dla rodziców TUTAJ

Do szkoły mogą wrócić tylko ci uczniowie, którzy mają dobre samopoczucie i nie wykazują objawów, takich jak katar czy kaszel. W izolacji muszą pozostać przynajmniej jedną dobę po ustaniu objawów. Urzędnicy informują także, że rodzice, którzy wykazują jakiekolwiek objawy infekcji, nie mogą odprowadzać dzieci do szkoły. Ponadto w domu powinni pozostać ci uczniowie, którzy znajdują się w grupie ryzyka, chorują na choroby przewlekłe, m.in. na nowotwory, są po przeszczepach, mają choroby krążenia, serca, płuc, wrodzone zaburzenia układu odpornościowego. W domach powinny zostać także dzieci przyjmujące leki immunosupresyjne.

Przed posłaniem dziecka do szkoły, koniecznie sprawdź informacje w swojej gminie o otwarciu placówek i zasadach tam wprowadzonych.

Salony fryzjerskie mogą wznowić działalność

Od 27 do wykonywania zawodu mogą wrócić fryzjerzy, a także kosmetyczki, masażyści, pracownicy odnowy biologicznej - o ile spełnią wymagania dotyczące środków ochrony przed infekcją. Jak 27 kwietnia podała agencja prasowa NTB, ok. 10 tys. pracowników przejdzie test wiedzy o zapobieganiu zakażeniom COVID-19, zanim będzie mogło otworzyć swoje salony. 

Poniżej: komunikat Ministerstwa Zdrowia o złagodzonych restrykcjach dla branży 

Ostrożność przede wszystkim

Otwarcie salonów fryzjerskich czy kosmetycznych nie oznacza jednak, że będą one funkcjonowały w takiej formie, jak przed wybuchem pandemii. Od teraz obowiązują znacznie zaostrzone środki ostrożności. Salony muszą udokumentować, że zapoznały się z nowymi przepisami i wdrożyły te umożliwiające wznowienie działalności.

Przed wejściem do salonu będą musieli zdezynfekować ręce, a w środku zrezygnują z używania telefonu komórkowego. Zaleca się płatności bezgotówkowe. Ponadto klienci zobowiązują się do poinformowania salonu fryzjerskiego, jeśli po wizycie zdiagnozuje się u nich COVID-19.

Szczegółowe zasady dot. wznowienia działalności dla fryzjerów opisaliśmy w poniższym artykule.

Drugi etap złagodzenia restrykcji

Od 20 kwietnia norweski rząd rozpoczął stopniowe łagodzenie obostrzeń wprowadzonych, by zapobiec rozprzestrzenianiu się epidemii wirusa COVID-19. Od zeszłego tygodnia można nocować w hytcie, otwarte zostały przedszkola, do pracy mogli wrócić m.in. fizjoterapeuci i psycholodzy.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Nominalna a efektywna stopa oprocentowania - jakie są różnice i którą się sugerować?

Nominalna a efektywna stopa oprocentowania - jakie są różnice i którą się sugerować?

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr Reklama

Bliżej nas