Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

4
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Jle można zarobić w Norwegi smutne fakty. - Norwegia

5 Postów
blacharsk
(blacharsk)
Wiking
Jako że pracuje w Norwegi spieszę z mała kalkulacją odnośnie zarobków. Bo mam już dosyć zwiedzonych ludzi którzy gnani propagandą i chęcią szybkiego wzbogacenia się przybyli do Oslo i okolic.
Początkowa stawka dla budowlańca to średnio 175 koron na godzinę. W jednych firmach trochę mnie w innych trochę więcej. Ale widełki są dość wąskie. Na nadgodziny nie ma co liczyć czasem są czasem nie ma. A zapomnieć należy o płatnych 40 procent bo taniej jest pracodawcy zatrudnić jeszcze jednego pracownika niż płacić ekstra.
Więc policzmy :
175 koron x 150 godzin w miesiącu przy standardowym 7.5 godziny dniu pracy daje sumę 26250 koron. Ale pamiętać należy że to suma przed podatkiem a ten w Norwegi do niskich nie należy.
Podatek zależności od tabeli to około 35 procent nowo przyjezdni często dostają mniejszy podatek w zależności od deklaracji. Ale po roku prawie wszyscy w tym i ja płacą 35 procent.
Czyli mamy 26250 x 0,65 co daje 17 062. Już nie tak różowo jak w artykule prawda ?
A to nie koniec za mieszkanie też trzeba zapłacić w Oslo i okolicach to cena powyżej 5 tyś koron.
Większość "bemaningów" liczy trochę ponad 5500.
Więc po doliczeniu mieszkania zostanie nam skromne 11562 koron. A to nie koniec wydatków dojazdy do pracy (bramki i paliwo) to wydatek około 1500 koron na miesiąc. Bilet miesięczny w zależności jak się trafi jeśli mieszka się i pracuje w pierwszej strefie to tylko 600 koron jeśli ma się pech to można mieszkać pod Oslo i pracować w Jesehim albo na lotnisku i wtedy mamy już 1700 za miesiąc.
Czyli już zostaje nam poniżej 10 tyś koron. Jeść też coś trzeba. Jeśli nie masz walizy pełnej jedzenia z kraju to około 2 tyś koron wydaje się sumą za która da się wyżywić. Choć nie zagwarantuje bo mi się nigdy nie udało.
Czyli zostało nam koło 7500 koron po kosztach i podatkach czyli licząc po obecnym kursie korny
3 375 złotych. Komu pasuje niech przylatuje byle nie było gorzkiego rozczarowania.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 2  
Odpowiedz   Cytuj
3272 Posty
Jon Doe
(Joseph)
Maniak
Witamy cebulaka.
Skąd te 35%, jak ktoś zarabia 500+k rocznie to może???
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
5 Postów
blacharsk
(blacharsk)
Wiking
Mimo tego że Jon to typowy troll to chnie odpowiem. Podatek zależy od tabeli pierwszym razem miałem niższy podatek kolejnego roku już nikt się nie pytał. Teraz poprzyjeżdżali "nowi" z Uniflexu i też dostali tabele 7200 dlaczego tego nie wiem. Oczywiście jest to tylko zaliczka na podatek mniej zarobisz to oddadzą.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 2  
Odpowiedz   Cytuj
1 Post

(Ted1)
Wiking
To lepiej wracać albo zostać w Polsce mam rozumieć. Trzeba umieć sobie radzić i kombinować a nade wszystko być pracowitym i sumiennym a nie podpierdalac papier toaletowy z budowy i worki na śmieci. Jak przyjeżdżasz do obcego kraju z najplytszym założeniem o pracy w budowlane to gratuluję wybujalych ambicji i chęci rozwijania się i samodoskonalenia, jak się jest juz leniem to się leniem pozostanie w przeciwnym wypadku rozbuchane kalkulacje które poczyniles z iście analityczna precyzja powyżej nie mają znaczenia bo można zarabiać więcej.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
3272 Posty
Jon Doe
(Joseph)
Maniak
blacharsk napisał:
Mimo tego że Jon to typowy troll to chnie odpowiem. Podatek zależy od tabeli pierwszym razem miałem niższy podatek kolejnego roku już nikt się nie pytał. Teraz poprzyjeżdżali "nowi" z Uniflexu i też dostali tabele 7200 dlaczego tego nie wiem. Oczywiście jest to tylko zaliczka na podatek mniej zarobisz to oddadzą.

Trollu przy tabeli 7200 =MånedslønnTrekkNettoinntekt
26 250brutto 67411 zaliczka na podatek
9509 netto
To jest 35%?????
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
1557 Postów
Gct Kowalska
(Gct)
Maniak
blacharsk napisał:
Mimo tego że Jon to typowy troll to chnie odpowiem. Podatek zależy od tabeli pierwszym razem miałem niższy podatek kolejnego roku już nikt się nie pytał. Teraz poprzyjeżdżali "nowi" z Uniflexu i też dostali tabele 7200 dlaczego tego nie wiem. Oczywiście jest to tylko zaliczka na podatek mniej zarobisz to oddadzą.

Wynika ze twój roczny zarobek to około 288 tysięcy. Podatek w takim racje oscyluje pomiędzy 20 a 25%.
Wejdź sobie na swoją stronę skatt i zmień podatek na niższy. Możesz poczekać do grudnia, bo wtedy dostaniesz nowy procent. Jak juz dostaniesz, to jak najszybciej sie zaloguj i zmień. Zmiana trwa około 2 tygodni, wiec powinieneś zdążyć przed nowym rokiem.
W styczniu pracodawca musi pobrać elektronicznie twoja skattekort, pobierze juz nową, z mniejsza zaliczka.
Przy wpisywaniu dochodów nie przesadź i wpisz taki, jakiego faktycznie sie spodziewasz, nie mniejszy, bo potem bedziesz miał dopłatę.
Oczywiście nie musisz niczego zmieniać, bedziesz miał mniej pieniedzy miesięcznie ale większy zwrot. Twój wybór.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
5 Postów
blacharsk
(blacharsk)
Wiking
Dziękuje za radę Hilton ale dla mnie to bez znaczenia ile nadpłacam podatku. I tak zostanie mi zwrócony. Znaczenie ma to dla nowo przyjezdnych którzy naczytali się że w Norwegi można zarobić krocie. A następnie wypłakują nie na "barakach" przy piwie od "biedronki" że nie tak miało być. Czy warto przyjechać czy nie to osobista decyzja. Ja osobiście zastanawiam się nad przeprowadzką do Szwecji korona szwedzka stoi podobnie jak norweska obecnie a życie jest dużo tańsze.
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
499 Postów
Krystian Kozyra
(Krystian85)
Wyjadacz
Joseph napisał:
Witamy cebulaka.
Skąd te 35%, jak ktoś zarabia 500+k rocznie to może???

------------
36 % to stawką dla Polaka bez mózgu
22-25 % to stawką dla Polaka z mózgiem ale bez rozumu
14 - 16 % to stawką Polaka inteligentnego
ca. 10 % to stawką Polaka z etykietą expert
0 % to stawką Polaka idioty ( na czarno)
-------------
wezykiem........
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
5 Postów
blacharsk
(blacharsk)
Wiking
To lepiej wracać albo zostać w Polsce mam rozumieć. Trzeba umieć sobie radzić i kombinować a nade wszystko być pracowitym i sumiennym a nie podpierdalac papier toaletowy z budowy i worki na śmieci. Jak przyjeżdżasz do obcego kraju z najplytszym założeniem o pracy w budowlane to gratuluję wybujalych ambicji i chęci rozwijania się i samodoskonalenia, jak się jest juz leniem to się leniem pozostanie w przeciwnym wypadku rozbuchane kalkulacje które poczyniles z iście analityczna precyzja powyżej nie mają znaczenia bo można zarabiać więcej.
Nie znam bardziej pracowitych i sumiennych pracowników niż rodacy. Niestety nie jest to już tak doceniane jak kiedyś. Co do kształcenia i doskonalenia w budowlance z murarza na inżyniera w wieku 40 lat raczej nikt nie przeskoczy. A większych leniów niż rodowici mieszkańcy Oslo to nie znajdziesz
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 2  
Odpowiedz   Cytuj
639 Postów
Josef Satan
(Satan)
Wyjadacz
Krystian85 napisał:
Joseph napisał:
Witamy cebulaka.
Skąd te 35%, jak ktoś zarabia 500+k rocznie to może???

------------
36 % to stawką dla Polaka bez mózgu
22-25 % to stawką dla Polaka z mózgiem ale bez rozumu
14 - 16 % to stawką Polaka inteligentnego
ca. 10 % to stawką Polaka z etykietą expert
0 % to stawką Polaka idioty ( na czarno)
-------------
wezykiem........


Jaka jest stawka dla Polaka z muzgiem?
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok