Życie w Norwegii

Za jedzenie i picie w Norwegii zapłacimy najwięcej w Europie. Ceny? Sporo ponad średnią

Monika Pianowska

09 sierpnia 2019 11:00

Udostępnij
na Facebooku
1

Duże różnice w cenach rysują się nawet, jeśli porówna się Norwegię z innymi krajami nordyckimi. MN

Ceny żywności i napojów bezalkoholowych w Norwegii w 2018 roku przekraczały europejską średnią o 63 proc., podaje najnowszy raport Norweskiego Urzędu Statystycznego (Statistisk sentralbyrå). Szczególnie drogie okazały się produkty mleczne i zbożowe, jajka oraz warzywa – w kraju fiordów trzeba za nie płacić znacznie więcej niż w 28 państwach Unii i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
Duże różnice w cenach rysują się nawet, jeśli porówna się Norwegię z innymi krajami nordyckimi. Norweski poziom cen produktów spożywczych i napojów jest wyższy o 40 proc. niż w Szwecji, o 36 proc. niż w Finlandii, w przypadku Danii mówi się o 25 proc., natomiast Islandii – 10 proc. Gdyby brać pod uwagę jedynie kraje członkowskie Unii, miejscem najdroższych zakupów jedzenia i picia byłaby Dania (30 proc. ponad normę).
Reklama

Nabiał, zboża, zielenina…

O prawdziwej przepaści można mówić przy analizie cen konkretnych kategorii żywności. Ceny „mleka, serów i jajek” przekroczyły europejską średnią o niemal 75 proc., niewiele ustępowała kategoria „pieczywo i produkty zbożowe” z 67 proc. powyżej normy, również za „owoce i warzywa” należało w ubiegłym roku zapłacić o 58 proc. więcej niż w państwach Wspólnoty i EOG.
Zakup mięsa także mógł uderzyć po kieszeni (o 55 proc. droższe), lecz akurat w przypadku tej kategorii wszystkie uwzględnione w statystykach 37 państw zdeklasowały Szwajcaria (128 proc.) i Islandia (65 proc.). Jedynie ceny ryb i owoców morza nie odbiegały znacznie od uśrednionego europejskiego poziomu – kraj fiordów wywindował je o zaledwie 9 proc.
Na drugim biegunie, czyli wśród zakupowych rajów z cenami produktów spożywczych i napojów alkoholowych poniżej średniej UE i EOG, znalazły się Macedonia Północna, Rumunia, Polska i Bułgaria. Analizy cen poszczególnych towarów i usług porównaliśmy w tym artykule.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Xx1

09-08-2019 16:14

Przez zmiany klimatyczne jedzenie będzie pewnie coraz droższe, szczególnie w krajach, które importują żywność. W Norwegi ceny są ustalane na podstawie średnich zarobków a ostatnio bogaci ta średnia zawyżają, zarobki klasy robotniczej przy tak szybko rosnących cenach maleją. Jak tak dalej pójdzie to za kilka lat w Rumuni będzie można żyć lepiej niż w Norwegi.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram