Kalendarz

Kalendarz 2021   PROMOCJA: 2 w cenie 1

Kalendarz 2021
PROMOCJA: 2 w cenie 1
Kup kalendarz
Aktualności

Wydatki w Polsce prawie najniższe w Europie. Norweskie ceny zawyżają średnią

Maja Zych

24 czerwca 2019 12:38

Udostępnij
na Facebooku
14

Ceny produktów spożywczych w Norwegii są niemal najwyższe w Europie. Drożej jest tylko w Szwajcarii. MN

W poniedziałek 24 czerwca Europejski Urząd Statystyczny (Eurostat) opublikował najnowsze dane z 2018 roku, dotyczące cen poszczególnych produktów w Europie. Zgodnie ze statystykami Norwegia jest trzecim najdroższym państwem, a wyprzedziły ją jedynie Szwajcaria oraz Islandia. Polska może z kolei poszczycić się jednymi z najniższych cen w Europie – tani jest w szczególności koszt usług telekomunikacyjnych, utrzymania nieruchomości oraz żywności.
Tańsze niż Polska okazały się jednak kraje takie jak Rumunia i Bułgaria, gdzie ceny są statystycznie 49 proc. niższe niż europejska średnia.
Reklama

Używki najdroższe nad fiordami

Kraj fiordów znajduje się w pierwszej trójce najdroższych państw, jeśli chodzi o niemal wszystkie kategorie produktów – łącznie ceny są tam o 55 proc. wyższe niż średnia europejska. Drugie miejsce Norwegowie zajęli m.in. pod względem cen jedzenia, kosztów związanych z zakupem i utrzymaniem samochodu, transportem publicznym czy cenami hoteli oraz sportu i kultury.

Norwegia po raz kolejny okazała się też najdroższym krajem pod względem cen używek. Alkohol i papierosy są tam aż 226,1 proc. wyższe niż średnia w Unii Europejskiej – dla porównania Polska jest w tej kategorii czwartym najtańszym państwem, gdzie średnia jest aż o 29,6 proc. niższa niż europejska. Jeszcze taniej jest jedynie w Rumunii, na Węgrzech oraz w Bułgarii.

Ze względu na bardzo dużą produkcję energii odnawialnej Norwegia może się jednak pochwalić stosunkowo niskimi cenami prądu – gdyby wziąć pod uwagę jedynie koszt elektryczności, kraj fiordów zająłby dopiero 18 miejsce.

Polska wciąż jedna z tańszych

W Polsce ceny we wszystkich zbadanych kategoriach wciąż pozostają znacznie niższe niż europejska średnia. Możemy się pochwalić przede wszystkim najtańszymi usługami telekomunikacyjnymi, które kosztują zaledwie 44,8 proc. statystycznej ceny w Europie. Niemal najtańsze w Polsce jest także jedzenie – w szczególności ceny nabiału, które stanowią jedynie 71 proc. średniej. Na drugim miejscu od końca Polska znalazła się też pod względem kosztów utrzymania gospodarstwa domowego, w które wchodzą m.in. opłaty za rachunki, wynajem oraz wszelkiego rodzaju naprawy. 

Poniżej można sprawdzić, jak ceny poszczególnych produktów w danym kraju prezentują się w stosunku do innych państw europejskich.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Tomasz Lenartowicz

26-06-2019 11:54

Ref. Kuchnicka Rzeczywiście. Dyskusje nt. cen i kosztów życia pojawiają się często. Najczęściej wybiórcze prezentowanie „faktów” prowadzi do zamieszania i bezsensownej paplaniny. Niemniej są konkretne „narzędzia” ekonomiczne pozwalające ustalić, gdzie życie jest tanie a gdzie drogie. I musi to być oparte na „koszyku” cen, kosztów usług i zarobków. Norwegia w tym rankingu zawsze wypadnie jako kraj drogi.

Joanna Kuchnicka

26-06-2019 01:25

Monika07 napisał:
Może trzeba by było przeliczyć w względem zarobków... A nie tylko ceny... ile można za godzinę pracy w Norwegii litrów benzyny kupić lub ile bochenków chleba .. A w Polsce za godzinę pracy ...

Artykuł pt \"zarobki kontra wydatki\" wydatki już był. Nie raz, nie dwa. Dla niektórych wciąż jest nie do ogarnięcia. A to przejrzyste dane. Cyferki. Wystarczy dodać i odjąć.
P.S. Są też tacy, którzy nie usiedli na dupsku i nie przemyśleli we wszystkie strony co dla nich (wyłącznie dla nich, nie dla sąsiada, czy kumpla) jest ważniejsze od $ na koncie, oraz ci którym się nie powiodło ani w kraju, ani za granicą i gdzie by nie byli zatruwają otoczenie w rzeczywistości i wirtualnie

boj fra oszlo

25-06-2019 20:19

...dobrze,że nie na ...
...na potrójnym gazie!

boj fra oszlo

25-06-2019 20:17

..całe życie na gazie...
...to i nie dziwota ,że świat jest kolorowy dookoła

Byk Miks

25-06-2019 19:47

Monika07 napisał:
Byk Miks tak dobrze że musisz na gazie jeździć... A to nie jest przeliczanie tylko porównywanie....

W Polsce całe życie na LPG. Dlatego żyło mi się równie dobrze co tutaj.

Monia mm

25-06-2019 19:25

Byk Miks tak dobrze że musisz na gazie jeździć... A to nie jest przeliczanie tylko porównywanie....

Byk Miks

25-06-2019 14:55

Tylko po co mi w Polsce Mitsubishi Outlander skoro mam autostrady? Tutaj drogi średnie więc i auto musisz mieć lepsze. W Polsce samochód mi potrzebny aby na lotnisko nim dojechać a dalej w świat samolotem za parę stowek.

Byk Miks

25-06-2019 11:40

A wy ciągle ile to litrów paliwa kupię w Norwegii w Polsce zatankuje LPG i za stawkę godzinową zatankuje i przejdę dokładnie tyle samo co w Norge. A o dodatkowych kosztach utrzymania w Norwegii to zapomnieliscie? Ceny aut 100% wyższe, podatek do staten vegnesen co miesiąc, serwis 100 % droższy. Suma sumarum taniej w Polsce na LPG niż tutejszej benzynie.

Kasiapd

25-06-2019 01:59

A jaki był przelicznik cen? Bo na pewno nie ilość produktów, które można kupić za średnią pensję w danym kraju.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram