Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

4
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Życie w Norwegii

Wynajem mieszkania w Norwegii nie taki straszny. Ale te zwroty trzeba znać

Hanna Jelec

31 stycznia 2018 13:29

Udostępnij
na Facebooku
1
Wynajem mieszkania w Norwegii nie taki straszny. Ale te zwroty trzeba znać

Wynajem mieszkania to wygodna opcja, na którą najczęściej decydują się ludzie młodzi i obcokrajowcy. MN

Wyszukiwanie ofert, visning, kontrakty i zakładanie konta depozytowego. Wynajem w kraju fiordów nieco różni się od wynajmowania w Polsce. Ale wbrew pozorom, nie jest to aż tak skomplikowane. Przedstawiamy podstawowe kroki najemcy, których raczej nie unikniecie. Sprawdźcie, na co zwrócić uwagę, żeby później nie żałować.

Poszukiwany, poszukiwana

Pierwsze kroki w Norwegii to zwykle poszukiwanie odpowiedniego lokum. Szukając interesującego nas mieszkania, z pewnością trafimy na portale internetowe. W Norwegii najczęściej jest to finn.no. Strona jest prosta w obsłudze i nieoceniona dla poszukiwaczy czterech kątów. Wystarczy, że wybierzemy zakładkę „nieruchomości” (eiendom), a dalej „mieszkanie na wynajem” (bolig til leie) i ustalimy dokładne parametry – miejscowość, wielkość mieszkania i możliwy czynsz.

Te zwroty na pewno się przydadzą:

bolig – lokal mieszkalny
bolig til leie – lokal do wynajęcia
bolig til salgs – mieszkanie na sprzedaż
boligareal – powierzchnia
boligtype – rodzaj lokalu
depositum -– depozyt/kaucja
eiendom – nieruchomość
enebolig – dom wolnostojący
rekkehus – szeregowiec
hybel – kawalerka, mieszkanie jednopokojowe
bofelleskap – pokój w mieszkaniu
leie inkl. strøm – czynsz zawiera opłatę za prąd
leie pr måned - miesięczny czynsz
leilighet – mieszkanie
møblert – umeblowany
oppvarming – ogrzewanie
parkering – parking
prisinformasjon – informacje o cenie
utleid – nieaktualne

Oględziny mieszkania

Samo obejrzenie interesującej nieruchomości może okazać się odrobinę bardziej skomplikowane niż w Polsce. Ale bez obaw! Po wybraniu naszego (mniej lub bardziej) wymarzonego lokalu, kontaktujemy się z właścicielem mieszkania lub – jeśli na stronie widnieje taka informacja – zapisujemy sobie termin najbliższego visningu. To właśnie podczas visningu właściciel lokalu będzie organizował tzw. „pokazówkę”. I nie zdziwcie się, jeśli razem z wami tę samą nieruchomość będzie oglądało kilka innych osób – bardzo często właściciele zaoszczędzają w ten sposób czas, a przy okazji mogą dokonać w głowie szybkiego „castingu” i wybrać najodpowiedniejszych kandydatów.

eier – właściciel
utleier – wynajmujący
megler – agent nieruchomości, pośrednik
visning – oglądanie mieszkania, pokaz mieszkania

Czas na husleieloven

Jeśli już zdecydujemy się na wynajem lokalu, właściciel nieruchomości z pewnością przedstawi nam kontrakt i husleieloven. To właśnie w husleieloven znajdują się najważniejsze prawa dotyczące najemcy. Znajdziemy tu m.in. ważny przepis o tym, że obie strony umowy powinny ustalić wysokość czynszu i dokładne wytyczne dotyczące okresu obowiązywania czynszu w danej wysokości. Pamiętajmy, by wszystko przeczytać dokładnie, a każdą inną umowę (także odnośnie transakcji wymiennej pt. „ja położę parkiet, a pan odpuści nam czynsz”) spisać i zachować kopię!

husleieloven – umowa najmu, zbiór regulacji prawnych dotyczących najemców.
kontrakt ved leie av bolig – umowa o wynajem lokalu mieszkaniowego
leiefoholdets varighet – okres trwania umowy
leieforholdet gjelder -– umowa dotyczy wynajmu lokalu
leieforholdet starter den – najem zaczyna się w dniu
eiekontrakt for bolig – umowa wynajmu lokalu
opphører uten oppsigelse – kończy się/wygasa bez wypowiedzenia
oppsigelse av leieavtale – wypowiedzenie umowy najmu
tidsbestemt avtale – umowa na czas określony
tidsubestemt avtale – umowa na czas nieokreślony

Dozwolone i niedozwolone

Oprócz tego należy bezwzględnie ustalić kwestie, które miałyby ulec zmianie i spisać je w umowie. Jeśli planujemy zakup psa czy kota – właściciel musi o tym wiedzieć. Jeśli chcielibyśmy, by w mieszkaniu „pomieszkiwał” ktoś inny – także musimy ustalić takie kwestie z wynajmującym nam lokal. Posiadanie zwierząt czy podnajem osobom trzecim to najczęstsze powodu konfliktów na linii właściciel-najemca.

Zwróćcie uwagę na te zwroty:

dyrehold – posiadanie zwierząt
fremleie – podnajem (osobom trzecim)
tillatt – dozwolone
ikke tillatt – niedozwolone, zabronione

Co z tą kaucją?

Wynajmujący nam lokal może zażądać wpłaty kaucji, która stanowi równowartość kilku czynszów (zwykle nie powinna być wyższa niż wysokość trzykrotnego czynszu). Kaucja powinna być wpłacona na odrębne konto bankowe. Tu dobra wiadomość dla tych, którzy boją się nieuczciwych właścicieli nieruchomości: żadna ze stron umowy nie może rozporządzać depozytem bez wcześniejszego uzgodnienia celu i zgody drugiej strony, a specjalne konto bankowe (depositum konto) zakładamy zawsze wspólnie z właścicielem. Ewentualne opłaty wynikające z założenia i prowadzenia konta z depozytem również spoczywają na barkach wynajmującego nam lokal. A jeżeli zdarzy się, że to najemca poniesie tego rodzaju koszty, może domagać się obniżenia najbliższego czynszu.

Warto dodać, że jeżeli w mieszkaniu znajduje się więcej niż jeden najemca (np. kilku pracowników, którzy wynajmują osobne pokoje), każdy z nich powinien mieć osobne konto z depozytem.

Uwaga na koszty ukryte

Nie zapominajmy też, by zapytać o skjult husleie – tzw. koszty ukryte. Zdarza się, że sprytny właściciel lokalu chciałby doliczyć dodatkowe koszty, chociażby „za przekazanie kluczy” czy spisanie umowy. Lepiej dmuchać na zimne i zawczasu upewnić się, czego będą dotyczyć wszystkie opłaty.

Te zwroty mogą okazać się przydatne:

leiekostnader – koszty wynajmu
inkludert i husleien – zawarte w czynszu, wliczone
betales til utleieren – płatne przez najemcę
felleskostnader,fellesutgifter – wspólne opłaty
kommunale avgifter – opłaty komunalne, wspólne do kasy komuny np. za wywóz śmieci
utgifter – wydatki
utgifter til avløp – opłaty za ścieki
utgifter til vann – opłaty za wodę
beregnes etter målt forbruk – obliczane według zużycia

Sprzątamy!

Jeśli z jakiegoś powodu zamierzacie zdać nieruchomość, pamiętajcie, że obowiązuje was bardzo dokładne wysprzątanie mieszkania. Osoby, które próbują tego uniknąć, często słyszą od właścicieli lokalu informację o tym, że wkrótce otrzymają rachunek za generalne sprzątanie wykonane przez profesjonalistów – utvask.  

Ustalmy też kwestię tzw. dugnadów – prac wokół mieszkania, które wykonujemy w ramach wolontariatu, zupełnie za darmo. W grę najczęściej wchodzi tu tappevask, czyli sprzątanie na klatce schodowej i wspólne, sąsiedzkie sprzątanie wokół własności wspólnoty. Gospodarza, który jest odpowiedzialny za sprzątanie, nazywamy vaktmester tjeneste – to najprawdopodobniej on będzie informował nas o terminie dugnadu lub stanowczo zachęci do chwycenia za miotłę czy wspólnego sadzenia roślin przed domem.

Dodamy tylko, że warto przestrzegać tych zasad – nie tylko po to, by nie narazić się na niemiłe spojrzenia sąsiadów, ale po prostu, by spróbować poczuć się „jak u siebie”, w czystej, przyjemnej okolicy.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Marian Paździoch

31-01-2018 23:09

Przydatny artykuł

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok