Karta podatkowa w Norwegii na 2023

Zamów

Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Życie w Norwegii

Wyłowili z fiordu 10 ton śmieci, w tym 108 hulajnóg elektrycznych

Monika Pianowska

13 sierpnia 2022 18:30

Udostępnij
na Facebooku
Wyłowili z fiordu 10 ton śmieci, w tym 108 hulajnóg elektrycznych

Każdej nocy dwie tony śmieci są wywożone z ulic w pobliżu centrum stolicy Norwegii. stock.adobe.com/licencja standardowa

Każdej nocy dwie tony śmieci są wywożone z ulic w pobliżu centrum stolicy Norwegii. I chociaż według Portu w Oslo (Oslo Havn) dno morskie w Pipervika i Bjørvika jest obecnie czystsze niż w ciągu 100 lat, wciąż wiele odpadów ląduje w fiordzie.
Z zanieczyszczeniem norweskich wód od sześciu lat walczy zrzeszająca 250 wolontariuszy organizacja Fjord Cleanup. 3 sierpnia grupa pochwaliła się rekordem: w ciągu 2022 roku do tej pory udało jej zebrać dziesięć ton śmieci w fiordzie Oslo. To dwa razy więcej niż przez cały ubiegły rok, pisze Avisa Oslo.
Jak pisze na swojej stronie Fjord Cleanup, przełowienie, ruch statków, zanieczyszczenia i zaśmiecanie morza to tylko niektóre z rzeczy, które zagrażają ekosystemom i zabijają podwodne życie. W wewnętrznej części portu w Oslo sytuacja nie jest lepsza. Wśród wyłowionych w tym roku śmieci organizacja znalazła m.in. 108 hulajnóg elektrycznych skuterów, które zostały wrzucone do wody.

Od niedopałków po hulajnogi

Fjord Cleanup to stowarzyszenie non-profit zajmujące się ochroną przyrody, wspierające odbudowę i ochronę naturalnego środowiska morskiego fiordu Inner Oslo. Co tydzień organizuje dobrowolne sprzątanie i zapewnia wolontariuszom deski do wiosłowania na stojąco, kajaki, sprzęt do nurkowania i cały ekwipunek niezbędny do usuwania zanieczyszczeń morskich z fiordu. Na interaktywnej mapie dostępnej na stronie można sprawdzić kolejne cele organizacji i dołączyć do akcji.
Główne rodzaje plastiku i odpadów, które Fjord Cleanup znajdują w wodzie, to hulajnogi elektryczne, plastikowe sztućce jednorazowego użytku, kubki i pokrywki z plastikowymi wyściółkami, torby na zakupy, niedopałki i opakowania papierosów, pudełka na snus i torebki ze snusem, plastikowe butelki i nakrętki,opakowania po żywności oraz liny i sieci wędkarskie.

Nie tylko Oslo

Śmieci w morzu i na wybrzeżu to jednak problem nie tylko regionu stołecznego. W latach 2019-2022 organizacje SALT i Hold Norge Rent sprawdziły 296 różnych plaż w Indre Oslofjord, Agder, Møre og Romsdal oraz Troms og Finnmark.
Raport końcowy projektu stwierdza, że ​​żaden z badanych regionów nie spełnił zalecenia UE, zgodnie z którym w przypadku co najmniej 50 proc. plaż powinno być mniej niż 20 odpadów morskich na 100 metrów. Zanieczyszczenia nie ominęły nawet rezerwatu przyrody Froan. Niektóre z pobranych przez naukowców z NTNU próbek gleby w 70 proc. składały się tam z plastiku.

Źródła: NRK, MojaNorwegia, Fjord Cleanup
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram