Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Turystyka

Plastik zalewa rezerwat przyrody. To jedno z najbardziej zaśmieconych miejsc w Norwegii

Monika Pianowska

29 stycznia 2022 17:00

Udostępnij
na Facebooku
Plastik zalewa rezerwat przyrody. To jedno z najbardziej zaśmieconych miejsc w Norwegii

Froan objęto ochroną m.in. ze względu na żyjące tam foki. Na zdjęciu foka pospolita. stock.adobe.com/licencja standardowa

Zanieczyszczenie plastikiem to globalny problem, który nie ominął również wybrzeży Norwegii. Jak wykazał projekt badawczy Norweskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii (NTNU), boryka się z nim nawet dziewiczy Rezerwat Przyrody Froan w Trøndelag – to obecnie jedno z najbardziej zaśmieconych miejsc w kraju fiordów.
Froan jest jednym z największych rezerwatów nadmorskich w Skandynawii. Tę konstelację skalistych wysepek objęto ochroną m.in. ze względu na gniazdujące tam ptaki, foki i inne zwierzęta. Niestety prądy przybrzeżne powodują, że fale nieustannie wyrzucają na brzeg odpady z tworzyw sztucznych. Niektóre z pobranych z Froan próbek gleby w 70 proc. składały się z plastiku. Wyniki projektu opublikowano w 2021 roku w Science of The Total Environment, a o projekcie przypomniał w styczniu portal Gemini News.
Próbka gleby użyta do badań NTNU w obrębie Mausund i Froan.

Próbka gleby użyta do badań NTNU w obrębie Mausund i Froan. fot. Jakob B. Cyvin/Macroplastic in soil and peat. A case study from the remote islands of Mausund and Froan landscape conservation area, Norway; implications for coastal cleanups and biodiversity

W tej glebie nie żyją nawet dżdżownice

W 2017 roku rozpoczęła się akcja oczyszczania archipelagu, w tym wyspy Mausund. Od tamtej pory badaczom i wolontariuszom udało się nie tylko sporządzić mapę zanieczyszczeń, ale i zebrać zatrważające 5,5 miliona litrów odpadów morskich i 14 200 kilogramów ropy i płynnych chemikaliów. Dotąd poza ekipą z uniwersytetu w pracach wzięło udział 1500 osób.
Jak pisze stacja terenowa Mausund Feltstasjon, śmieci pochodzą w przewadze spoza Norwegii. Odpowiedzialność spoczywa jednak także na mieszkańcach kraju fiordów. Wiele odpadów z tworzyw sztucznych to efekty żeglugi, lecz także działań lokalnego przemysłu. Poza plastikiem chodzi o liny, sprzęt wędkarski i materiały budowlane.
Froan jest jednym z największych rezerwatów nadmorskich w Skandynawii. Na zdjęciu należąca do archipelagu wysepka Husøya.

Froan jest jednym z największych rezerwatów nadmorskich w Skandynawii. Na zdjęciu należąca do archipelagu wysepka Husøya. Źródło: wikimedia.org/ fot. GuoJunjun/ https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/no/deed.en

Prawdopodobnie jednak najbardziej niepokojącym odkryciem projektu ​​jest skład próbek gleby pobranych przez naukowców z Froan. Okazało się, że 13 fragmentów o pojemności 27 litrów składało się średnio w 25, a niektóre aż w 72 proc. z plastiku. W skażonej glebie trudno szukać takich organizmów, jak chociażby dżdżownice. Zanieczyszczona jest również słodka woda archipelagu.
– Wyliczyliśmy, że jedna próbka gleby o pojemności 27 litrów, zawierająca 25 proc. plastiku, rozpadłaby się na około 530 milionów cząstek mikroplastiku wyjaśnia starszy wykładowca NTNU, Hilde Ervik. Ich wpływ na ludzkie zdrowie i życie na ziemi wciąż jest badany.

Pozbywanie się odpadów to kolejny problem

Manualne sprzątanie to metoda, której zespół NTNU nie będzie mógł utrzymać. Naukowcy pracują obecnie nad rozwiązaniami mechanicznymi, które pozwolą oczyścić rezerwat przyrody Froan i pomóc odbudować siedliska zwierząt. Problemem okazuje się również utylizacja śmieci przyjazna środowisku.
Wszystkie odpady, których nie można poddać recyklingowi, a to większość, trafiają do spalarni w ciepłowni miejskiej Statkraft Varme w Heimdal w Trondheim. – To nie jest najlepsze możliwe zrównoważone rozwiązanie i mamy nadzieję, że w końcu będziemy w stanie wprowadzić lepsze metody w NTNU – mówi Odd Arne Arnesen, dyrektor generalny w stacji terenowej Mausund Feltstasjon.
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok