Według Norweskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności w Norwegii żyje około 800 tys. kotów.
stock.adobe.com/licencja standardowa
Norweskie Stowarzyszenie Weterynaryjne popiera propozycję obowiązkowego czipowania kotów. Za pomysłem stoi czterech parlamentarzystów z Partii Liberalnej, którzy w czerwcu postulowali, aby rząd zapewnił wprowadzenie obowiązku oznaczania zwierząt tak szybko, jak to możliwe.
24 października upłynął termin konsultacji w sprawie, otrzymano 18 pisemnych oświadczeń. Jak pisze NTB, wszystkie z nich pozytywnie oceniają propozycję.
Co robić, gdy nie ma właściciela?
Według Norweskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności w Norwegii żyje około 800 tys. kotów, z czego 50 tys. z nich nie ma domu. Obecnie nie istnieje jednak uniwersalna metoda na znalezienie lub pociągnięcie właściciela do odpowiedzialności w przypadku natrafienia na martwe lub ranne zwierzę.
Z czysto administracyjnego punktu widzenia problemem jest czasami także rozmnażanie się zdziczałych kotów – czy należy je uśpić, czy też istnieje ich właściciel? Jeśli zatem propozycja obowiązkowego czipowania kotów zostanie przyjęta, takie kwestie mogą się stać znacznie ułatwione, mówi Geir Jørgensen nz Partii Czerwonych na łamach NTB.
Każdego roku duża liczba kotów jest porzucana, szczególnie w związku ze świętami i wakacjami. Dobrostan bezdomnych zwierząt jest ogólnie bardzo niski, podkreśla Stowarzyszenie Weterynaryjne i uważa, że obowiązkowe oznaczanie identyfikacyjne będzie w stanie zapobiec pozbywaniu się kotów oraz zapewni policji większe możliwości zajmowania się wykroczeniami dotyczącymi zwierząt, wzmocni ich dobrostan i pomoże zidentyfikować choroby zakaźne na wczesnym etapie.
Dobrostan i odpowiedzialność
„Obowiązkowe oznaczanie psów i kotów to ważna kwestia, którą weterynarze w Norwegii, niezależnie od miejsca pracy, oraz Stowarzyszenie Weterynaryjne, wielokrotnie promowali i opowiadali się za jego wprowadzeniem i uregulowaniem”, pisze Stowarzyszenie Weterynaryjne w swoich uwagach. Zwracają uwagę, że już 25 lat temu pojawił się raport, w którym omówiono kwestie dobrostanu zwierząt, a także aspekty zdrowotne i środowiskowe związane z bezdomnymi kotami.
Każdego roku duża liczba kotów w Norwegii jest porzucana, szczególnie w związku ze świętami czy wakacjami.stock.adobe.com/licencja standardowa
Ustawa o dobrostanie zwierząt musi zapewniać ochronę wszystkim zwierzętom i potwierdzać, że zwierzęta mają wartość samoistną wykraczającą poza wartość użytkową, jaką mają dla ludzi. Żaden organ publiczny nie ma obowiązku opiekowania się bezdomnymi zwierzętami, gdy cierpią. Kiedy nie można zidentyfikować właściciela, zwierzę traci swoje prawo do ochrony, co dotyka tysiące bezdomnych kotów. Dobrostan tych zwierząt zależy dziś od organizacji wolontariackich lub osób indywidualnych, które podejmują działania i odwiedzają weterynarza, płacą za badania lekarskie, szczepienia i kastracje, a także zapewniają adopcję.
Wymóg obowiązkowego czipowania sprawi, że większa liczba właścicieli kotów stanie się bardziej świadoma odpowiedzialności, jaką przyjmują jako opiekunowie zwierząt domowych. Możliwe będzie także podniesienie progu dokonywania zakupów zwierząt pod wpływem impulsu, a zagubione koty będą mogły łatwiej i szybciej wrócić do właścicieli. Ponadto szybsze wyjaśnienie kwestii własności usprawni pracę ośrodków pomocy i innych instytucji w przypadku bezdomnych zwierząt, a także pomoże pociągnąć konkretną osobę do odpowiedzialności, jeśli pojawią się zastrzeżenia co do traktowania pupila.
Stowarzyszenie Weterynaryjne stwierdza, że z punktu widzenia zdrowia zwierząt i zdrowia publicznego ważne jest szybkie potwierdzenie kraju pochodzenia w przypadku podejrzenia choroby zakaźnej, która wcześniej nie występowała w tym kraju, takiej jak np. wścieklizna. Oznaczenie ułatwia identyfikację kraju pochodzenia zwierzęcia i zapobiega rozprzestrzenianiu się chorób.
Werdykt zimą
W Norwegii istnieje już rejestr „dowodów osobistych” zwierząt. To DyreID, który należy do Norweskiego Stowarzyszenia Weterynaryjnego i ma blisko 900 tys. zarejestrowanych psów i kotów.
W 2022 r. Norweski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności zbadał potrzebę wprowadzenia wymogu oznaczania identyfikacyjnego i rejestracji wszystkich psów w Norwegii i stwierdził, że należy je wdrożyć. Teraz zarówno Norweskie Stowarzyszenie Weterynaryjne, Norweski Uniwersytet Środowiska i Nauk Przyrodniczych, jak i Urząd ds. Ochrony Zwierząt opowiadają się za obowiązkowym oznaczaniem kotów.
Komisja branżowa ma teraz cztery tygodnie na wydanie zalecenia. Rozpatrzenie wniosku zaplanowano na 9 stycznia 2024 r.
Źródła: Stortinget, NTB, Dagsavisen
28-10-2023 03:40
0
-6
Zgłoś
27-10-2023 16:08
3
0
Zgłoś