Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
To najbrzydszy kościół w Norwegii. Sondaż wywołał skrajne emocje Życie w Norwegii
Natalia Szitenhelm 01 lutego 2020
08:00

To najbrzydszy kościół w Norwegii. Sondaż wywołał skrajne emocje

Skomentuj
Kościół Østre Porsgrunn czytelnicy norweskiej gazety okrzyknęli najbrzydszym w Norwegii. wikimedia.org/CC BY-SA 4.0/Haavard T. Gjestland
Kościół w parafii w Porsgrunn jest najbrzydszy w całym kraju, wynika z sondażu norweskiej gazety. Głos na ten budynek oddało prawie tysiąc ankietowanych. Tuż za nim w osobliwym rankingu uplasowały się kościoły w Rogaland i Oslo.
Reklama
27 stycznia dziennik Dagen opublikował wyniki swojego plebiscytu na najbrzydszy kościół w Norwegii. O ten niechlubny tytuł walczyło 20 budowli, na które łącznie oddano ok. 7,5 tys. głosów. Największą liczbę wskazań norweskich czytelników zebrał kościół Østre Porsgrunn – 972 głosy, tuż za nim znalazł się kościół Rossabø (Rogaland) – 807 głosów. Na ostatnim miejscu podium czytelnicy umieścili kościół Hasle w stolicy – zebrał 694 głosy.
kościół Rossabø
kościół Rossabø
wikimedia.org/CC BY-SA 4.0/Morten Stige/Riksantikvaren
kościół Hasle
kościół Hasle
wikimedia.org/CC BY-SA 3.0/Vidariv

Kościół na zgliszczach

Østre Porsgrunn oddano wiernym do użytku jesienią 2019. Ten nowo wybudowany kościół stanął w miejscu zabytkowego XVIII-wiecznego kościoła, który doszczętnie spłonął w 2011 roku.  

Poniżej: tak wyglądał kościół pochodzący z 1760 roku.
wikimedia.org/ReidarHv/CC BY-SA 4.0
Część mieszkańców chciała, by po pożarze zrekonstruować spalony kościół. Bardzo długo trwała dyskusja nad stylem nowego obiektu, w którym będą się modlić wierni. Ostatecznie zdecydowano się na nowoczesny projekt.

„Głupi ranking”

Redaktor naczelny Dagen, Vebjørn Selbekk, w niektórych kręgach spotkał się z falą krytyki po tym, jak w dzienniku opublikowano ranking. Wiele osób sądzi, że ranking jest po prostu… głupi, według nich, owszem, dyskusja o kościele jest potrzebna, ale niekoniecznie w takim wydaniu. Dziennikarz jednak odpiera zarzuty, a jako argument podaje brak obojętności – wyniki sondażu pokazują po prostu, że wierni martwią się o swój kościół.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Wakacje kredytowe i refinansiering w Norwegii [Video]

Wakacje kredytowe i refinansiering w Norwegii [Video]

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr Reklama

Bliżej nas