Podatki w Norwegii to nasza specjalność
Sprawdź
Kredyt konsumencki w Norwegii
Eff.rente 14,0%, 65 000kr. over 5 år,etablering 950kr., Totalt 89 093 kr.
Sprawdź
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Nordycki Paryż wśród najlepszych małych miast na świecie Turystyka
Redakcja 18 czerwca 2016
07:00

Nordycki Paryż wśród najlepszych małych miast na świecie

2
Skomentuj
W Tromsø mieszka niecałe 65 tysięcy ludzi. fot. wikimedia.org - Fjellheisen - Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0
Znany norweski podróżnik Gunnar Garfors umieścił Tromsø na liście najlepszych miejsc do życia na świecie. Zlokalizowane 300 kilometrów za kręgiem polarnym miasto wyprzedziło tylko angielskie Falmouth oraz wyspa miasto Saint-Luis w Senegalu.
Amerykańska strona poświęcona turystyce Thrillist poprosiła Garforsa o wskazanie 20 najlepszych małych miast na świecie. Za wytyczną posłużyła liczba mieszkańców – nie mogła ona przekraczać 100 tysięcy.
Reklama

Nordycki Paryż, który tętni życiem

Rezultatem poszukiwań jest lista "20 najlepszych małych miast na świecie według gościa, który był we wszystkich krajach".

– Ta norweska miejscówka nazywana jest nordyckim Paryżem nie bez powodu: życie nocne kwitnie tam i może przyćmić nawet 10-krotnie większe miasta – zachwalał Tromsø podróżnik.

– Dzięki swojemu północnemu położeniu Tromso zapewnia nam każdego lata słońce o północy, co oznacza, że słońce nigdy nie zachodzi. Po dużej ilości drinków na pewno zakręci się wam w głowach, gdy o 3 rano wyjdziecie z baru na pełne słońce. Jednak w zimie czeka nas odwrotne zjawisko: całkowity brak słońca. Upewnij się, że masz czuły aparat, by sfotografować zorzę – zastrzegał.

Subiektywny wybór

Norweski podróżnik odwiedził wszystkie kraje na świecie i przez wielu uważany jest za najlepsze źródło wakacyjnych rekomendacji. Mężczyzna zapewnia, że jego wybory uwzględniają ludzi, jedzenie, zabawę i atmosferę poszczególnych miast. Zaznacza też, że starał się nie zamieszczać w rankingu więcej niż jednego miasta z danego kraju.

Wcześniej Garfos opublikował także subiektywną listę 20 najlepszych dużych miast na świecie. Norweskie Oslo znalazło się w nim na 15 miejscu, ustępując miejsca m.in. Lizbonie, Toronto, Londynowi, Berlinowi czy Istambułowi.
fot. archiwum prywatne
fot. archiwum prywatne
fot. archiwum prywatne

Brama do Arktyki

Sława Tromsø wciąż rośnie. W ubiegłym roku Lonely Planet uznało je za jedno z najbardziej wartych zobaczenia miejsc w Europie.

– Tromsø jest uroczym miastem pełnym przyjaznych ludzi. Czasem nazywa się je "bramą do Arktyki", bo to dobry punkt wypadowy do planowania innych wypraw, jeszcze bardziej na północ. Warto odwiedzić też akwarium Polaria i muzeum polarne, które jest kopalnią wiedzy o wyprawach Nansena i Amundsena – przekonuje Agnieszka, która odwiedziła norweską miejscowość, by obejrzeć zorzę polarną.

Tromsø zostało założone w XIII wieku jako wioska licząca...80 mieszkańców. Dzisiaj jest największym miastem w północnej Norwegii i siódmym największym miastem w kraju, choć zamieszkuje je niecałe 65 tysięcy ludności. Przypada tam zaledwie 25 osób na kilometr kwadratowy.

Pomimo że Tromsø leży za kołem podbiegunowym, panuje w nim łagodny klimat ze względu na wpływ prądu Północnoatlantyckiego. Dzięki temu wody oceaniczne nie zamarzają i tamtejszy port może funkcjonować cały rok.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
sdsfdacf@o2.pl
sdsfdacf@o2.pl 18-06-2016 19:13

Obecnie mieszkam i pracuje w Tromso i mogę z całą pewnością powiedzieć, że jest to najgorsze miasto Norweskie w jakim byłem(a pracowałem w wielu). Nie ma tu wiele do obejrzenia a to co jest szału nie robi. Miasto jest szare i brudne a ludzie bardzo zawistni i zamknięci w sobie. Wszystkich obcokrajowców traktują jak wroga!

1
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Byk Miks
Byk Miks 18-06-2016 10:33

Tromsø to jedno z najbrzydszych miast w których miałem okazję być. Tak brudnego, zaniedbanego a zarazem drogiego ze świecą szukać w innych krajach.

4
Odpowiedz
Zgłoś komentarz

Bliżej nas