Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Życie w Norwegii

Szczęśliwy jak norweski nastolatek? Większość „ma wszystko, czego można od życia chcieć”

Martyna Engeset-Pograniczna

19 sierpnia 2024 17:02

Udostępnij
na Facebooku
3
Szczęśliwy jak norweski nastolatek? Większość „ma wszystko, czego można od życia chcieć”

Stanowi ducha i jakości życia norweskiej młodzieży przyjrzeli się eksperci opracowujący raport Ungdata. stock.adobe.com/licencja standardowa

Życie norweskiej młodzieży nie zawsze jest usłane różami. Bywa, że dzieci borykają się z mobbingiem czy kryzysami psychicznymi. Inne popadają w konflikty z prawem. Jednak statystyki są pocieszające. Znakomita większość młodych ocenia swoje życie jako szczęśliwe.
Stanowi ducha i jakości życia norweskiej młodzieży przyjrzeli się eksperci opracowujący raport Ungdata, oparty na badaniach przeprowadzanych w szkołach podstawowych i średnich. Jego wyniki napawają optymizmem: 9 na 10 badanych zadeklarowało, że ma dobre życia, a 8 na 10 osób zgodziło się ze stwierdzeniem, że ma wszystko, czego mogłyby od życia chcieć.

Myślą pozytywnie

W badaniu wzięło udział 212 gmin i 150 tys. młodych osób. Co do zasady norweskie dzieci deklarują, że przepełnia je energia i szczęście. Mają dobre relacje z rodzinami i przyjaciółmi. Ponad połowa uważa, że lokalna oferta kulturalna jest dobra, 70 proc. ocenia tak ofertę sportową. Dzieci czują się przydatne, a w przyszłość patrzą z optymizmem.
Nie wszystko w tym raporcie przedstawia się jednak tak różowo. Wzrasta na przykład mobbing.

Nie wszystko w tym raporcie przedstawia się jednak tak różowo. Wzrasta na przykład mobbing.Źródło: stock.adobe.com/standardowa

Badacze zwracają uwagę na spadek poczucia osamotnienia wśród młodych, co ma przełożenie na ich ogólny stan psychiczny, a ten wydaje się lepszy. Poczucie samotności rosło na przykład przez całą poprzednią dekadę, szczyt osiągnęło w pandemicznym 2021 roku. Od tamtej pory spadło – w przypadku dziewcząt to spadek z 15 do 11 proc. badanych.

Łyżka dziegciu

Nie wszystko w tym raporcie przedstawia się jednak tak różowo. Wzrasta na przykład mobbing i molestowanie seksualne. Inną zauważalną tendencją jest rosnący czas ekranowy – jest lepiej niż w czasie pandemii, lecz gorzej niż przed nią. „Siedzenie z nosem w telefonie” to realny problem, a nie tylko zrzędzenie starszych (którzy nierzadko nie świecą przykładem).

Dopomagają szczęściu?

Rośnie również tendencja do sięgania po leki przeciwbólowe oraz niektóre używki – e-papierosy i snus.
Jeżeli chodzi o energetyki, przynajmniej raz w tygodniu pije je połowa badanych, a 10 proc. - codziennie. Miejmy nadzieję, że powszechnie deklarowana przepełniająca dzieciaki energia powstaje bez wspomagania…
Źródła: ungdata.no, NRK
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Z Norwegii

22-08-2024 10:33

Niech tylko któreś dziecko się przyzna, że ma problemy, to zaraz przyleci Barnevernet "z pomocą".

Teresa Orlowski

22-08-2024 07:33

Rozwydrzone bachory. Głupie i puste, do tego skrzywione lewacka.

Jossi

19-08-2024 17:48

To rozumu nie potrzebują? Ano prawda smartfon wszystko powie/wyświetli

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok