Kredyt konsumencki w Norwegii
Eff.rente 14,0%, 65 000kr. over 5 år,etablering 950kr., Totalt 89 093 kr.
Sprawdź
Podatki w Norwegii to nasza specjalność
Sprawdź
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Sprzedają używane auta bez pozwoleń: nawet 1 na 3 pośredników działa nielegalnie Życie w Norwegii
Maja Zych 09 sierpnia 2018
12:33

Sprzedają używane auta bez pozwoleń: nawet 1 na 3 pośredników działa nielegalnie

Skomentuj
W 2017 roku w Norwegii sprzedano niespełna pół miliona używanych aut. MN
Zakup używanego samochodu to opcja, na którą decydują się każdego roku setki tysięcy osób zamieszkujących kraj fiordów. Oprócz dużej oszczędności pieniędzy może się to jednak wiązać z większym ryzykiem – najnowsze dane policji pokazują, że aż jeden na trzech norweskich sprzedawców nie posiada odpowiednich dokumentów i zezwoleń. Kupienie pojazdu od nierzetelnego pośrednika może się wiązać dla właściciela z dużymi problemami formalnymi i dodatkowymi kosztami.
Policja zajmuje się sprawą już od dłuższego czasu, jednak wciąż pojawiają się nowe skargi od niezadowolonych klientów, którzy zostali oszukani przez nieuczciwych sprzedawców.
Reklama

W internecie łatwiej o oszustów

Liczne kontrole norweskich funkcjonariuszy stale wykazują, że na terenie kraju bez problemu można natknąć się na firmy, które nie posiadają odpowiednich zezwoleń oraz dokumentów. Znaczna część z nich działa w obrębie internetu, m.in. na popularnym serwisie Finn.no.

Ostatnia kontrola policji wśród sprzedawców, oferujących swoje usługi przez internet, wykazała, że aż jeden na trzech handlowców nie posiada odpowiednich papierów i nie figuruje w wymaganym rejestrze.

Sprawa od dawna w rękach policji

Mimo że wciąż spotykane są liczne próby nielegalnego handlu pojazdami, sprawą nieuczciwych sprzedawców od lat zajmuje się norweska policja – w przypadku wszystkich firm, które nie posiadają odpowiednich papierów, natychmiastowo wydawany jest nakaz wstrzymania działalności. Jeśli firmy nie dostosują się do decyzji policjantów, stosowane są dodatkowe, bardziej stanowcze środki: z pojazdów zdejmowane są tablice rejestracyjne, wydawany jest zakaz ich użytkowania oraz następuje konfiskata dochodów danego sprzedawcy.

Na co zwrócić uwagę?

Zanim zdecydujemy się na zakup używanego samochodu, warto upewnić się, czy firma, która oferuje nam swoje usługi, posiada odpowiednie pozwolenie. Chodzi tu o brukthandelstillatelsen, które upoważnia firmy do handlu pojazdami z drugiej ręki.

Ponadto obowiązkowym punktem jest podpisanie umowy kupna-sprzedaży, która zawierać będzie wszystkie szczegóły transakcji. Zakup warto formalizować w siedzibie firmy, co do pewnego stopnia pomoże odróżnić wiarygodnych pośredników od oszustów. Wszystkie nieprawidłowości należy też zgłosić na policję, aby zweryfikować, czy ma się do czynienia z rzetelnym sprzedawcą.

Ustawa kjøpsloven nakłada na sprzedającego obowiązek złożenia wyjaśnień (opplysningsplikt), czyli informacji:

•Jaki jest przebieg i rocznik pojazdu
•Czy auto jest zadłużone?
•Czy sprzedawca jest jego właścicielem? Jeśli tak, to którym z kolei?
•Czy było regularnie serwisowane i czy dokonano w nim wymiany części poza standardowymi wymianami?
•Czy auto ma jakieś uszkodzenia i/lub uczestniczyło w kolizjach?
•Czy auto jest zaaprobowane przez Unię Europejską?
•Czy podatki są opłacone?

Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych

Bliżej nas