Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Transport i komunikacja

Kupno samochodu w Norwegii: te dokumenty trzeba przygotować [CZĘŚĆ 2]

Paulina Cirocka

24 kwietnia 2018 12:12

Udostępnij
na Facebooku
Kupno samochodu w Norwegii: te dokumenty trzeba przygotować [CZĘŚĆ 2]

Zwlekanie z wykupieniem ubezpieczenia może słono kosztować pixabay.com / CC0 Public Domain

Tydzień temu pisaliśmy o tym, jak przygotować się do zakupu auta w Norwegii. Dziś przygotowaliśmy informacje o tym, co należy zrobić, gdy już dobijemy targu i zapłacimy za nowy samochód.
Reklama

Ubezpieczenia

Przed pierwszą przejażdżką konieczne jest wykupienie ubezpieczenia. Można to zrobić telefonicznie lub przez Internet. Jeśli ubezpieczenie sprzedającego jest ważne w momencie sprzedaży pojazdu, kupujący również musi wykupić ubezpieczenie, a sprzedawca dostanie zwrot pozostałej kwoty.
Podstawowym ubezpieczeniem jest ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej/drogowej (ansvarsforsikring/trafikkforsikring) wymagane od każdego samochodu. Pokrywa ono szkody wyrządzone innym, ale nie uszkodzenia naszego auta. Oprócz tego dostępne są:
Rodzaje ubezpieczeń samochodów w Norwegii
Rodzaje ubezpieczeń samochodów w Norwegii Źródło: MN

Niezbędne dokumenty

Po dokonaniu transakcji konieczne jest złożenie wszystkich dokumentów w Statens Vegvesen - Państwowym Zarządzie Dróg i Autostrad.

W skład dokumentacji wchodzi:
  • druga część karty pojazdu (vognkort del 2) i/lub dowód sprzedaży (salgsmeding), który można pobrać na stronie Statens Vegvesen. Pierwsza część karty zostaje w samochodzie. Dokument może dostarczyć zarówno sprzedający, jak i kupujący;
  • meldunek o zmianie właściciela (melding om eierskifte), zawarte są w nim informacje na temat poprzedniego i nowego właściciela. Należy go dostarczyć do jednej z trafikkstasjon w przeciągu trzech dni od daty zakupu. Jeśli auto ma nową kartę rejestracyjną, dołączamy jej drugą część do meldunku.

W przypadku niedopełnienia tych formalności, poprzedni właściciel auta może otrzymywać informacje o opłatach. Mogą też wystąpić problemy z ubezpieczeniem. Z kolei za brak wykupionego ubezpieczenia po przerejestrowaniu samochodu grozi kara 150 koron za każdy dzień zwłoki.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok