Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Spada zainteresowanie Norwegią: najmniej wniosków o azyl od ponad 20 lat Życie w Norwegii
Monika Panowska 13 listopada 2019
15:00

Spada zainteresowanie Norwegią: najmniej wniosków o azyl od ponad 20 lat

Skomentuj
Od 2015 roku zainteresowanie uchodźców krajem fiordów stopniowo maleje. MN
Według najnowszych statystyk Urzędu ds. Cudzoziemców (UDI) od stycznia do października 2019 roku 1918 osób ubiegało się w Norwegii o azyl. To o 338 mniej niż w ciągu tego samego okresu w ubiegłym roku i jednocześnie najmniej od lat 90.
Maksymalna liczba azylantów, jaką zgodził się zaakceptować kraj fiordów w 2019 i 2020 roku, to 3000. Norwegia konsekwentnie odrzuca jednak prośby ze strony Unii Europejskiej dotyczące przyjęcia grup migrujących łodziami i statkami z Afryki.
Ponadto od 2015 roku zainteresowanie uchodźców krajem fiordów stopniowo maleje. Zgodnie z danymi UDI w sierpniu 2019 w Norwegii mieszkało mniej niż 3000 azylantów, a ostatni raz tak niską ich liczbę uchodźców odnotowano w 1998 roku. Od początku tego roku w Norwegii rejestrowano miesięcznie średnio od 150 do 200 osób ubiegających się o prawo do pobytu w kraju, podczas gdy jeszcze 4 lata temu złożono tu łącznie ponad 30 tys. wniosków o azyl.

Bardziej ekonomicznie i szybciej

Jednocześnie w ramach modernizacji systemu przyznawania azylantom praw do pobytu w Norwegii pod okiem ministra sprawiedliwości Jørana Kallmyra powstało centrum dla uchodźców. Na ośrodek, który pomieści jednocześnie 1000 osób, zaadaptowano dawne centrum handlowe w Råde (Østfold). Znajdują się w nim namioty i łóżka dla oczekujących na decyzję o udzieleniu pozwolenia na pobyt w Norwegii. Zamknięcie mniejszych ośrodków na poczet centrum ma zapewnić krótszy czas weryfikacji wniosków, mniejsze koszty przyjmowania uchodźców, ich szybszy powrót i znalezienie miejsca do zamieszkania.
Poniżej: wnętrze centrum dla uchodźców w Råde.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych

Bliżej nas