Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

4
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Życie w Norwegii

Słabnie popularność norweskich paszportów. Dwa razy mniej osób zmieniło obywatelstwo

Monika Pianowska

13 lutego 2019 14:07

Udostępnij
na Facebooku
11
Słabnie popularność norweskich paszportów. Dwa razy mniej osób zmieniło obywatelstwo

Norweskie obywatelstwo Urząd ds. Cudzoziemców przyznał w zeszłym roku 1900 przyjezdnym z Somalii. MN

W 2018 roku Urząd ds. Cudzoziemców przyznał 10,2 tys. norweskich obywatelstw, podają najnowsze statystyki instytucji. Liczba ta nie stanowi nawet połowy wyniku z poprzedniego roku, kiedy to Norwegami stało się 21,6 tys. obcokrajowców.
Większość osób, które w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy stały się obywatelami kraju fiordów, pochodzi spoza Europy – tabelę UDI zdominowali Somalijczycy i Erytrejczycy. Nowe paszporty otrzymało się 126 Polaków.

9 na 10 osób z powodzeniem

Norweskie obywatelstwo Urząd ds. Cudzoziemców przyznał w zeszłym roku (w zaokrągleniu) 1900 przyjezdnym z Somalii, 1100 z Erytrei, ponadto m.in. 600 Irakijczykom i 450 dawnym mieszkańcom Afganistanu i Pakistanu. Z nowych papierów w Norwegii od 2018 cieszy się także 700 bezpaństwowców. Według komunikatu UDI poszczęściło się ogólnie 9 na 10 aplikujących, co dało łącznie 10,2 tys. osób ze 100 różnych państw, które stały się świeżo upieczonymi Norwegami. To i tak ponad dwa razy mniej niż rok wcześniej.

W 2018 roku dodatkowo 14,50 tys. osób otrzymało pozwolenie na stały pobyt w Norwegii. Liderami okazali się Syryjczycy (3 tys. przyjętych wniosków), tuż za nimi uplasowali się Erytrejczycy (2,4 tys.), Somalijczycy (1,4 tys.) i ex aequo Filipińczycy z Afgańczykami (ponad 800 każde z państw). Aby w kraju fiordów móc mieszkać na stałe, trzeba m.in. wykazać, że przebywało się w nim legalnie od przynajmniej 3 lat, oprócz tego nie można być karanym oraz należy udowodnić samowystarczalność, jeśli chodzi o utrzymanie.

Według najnowszych danych UDI największy odsetek odrzuconych wniosków o obywatelstwo odnotowano wśród zainteresowanych z Bośni i Hercegowiny, Danii, Rosji i Kosowa.

Małe zainteresowanie Europejczyków

Przypomnijmy, że jednym z głównych kryteriów otrzymania norweskiego obywatelstwa jest legalne zamieszkiwanie kraju fiordów od minimum 7 lat. Chociaż z roku na rok zainteresowanie jego przyznaniem spada, nie zmieniają się proporcje wśród aplikantów, jeśli chodzi o miejsce ich pochodzenia. Niezmiennie Norwegami bardziej niż Europejczycy czy Amerykanie chcą zostać cudzoziemcy urodzeni w Afryce i Azji, głównie uchodźcy i azylanci, co potwierdzają również statystyki z 2018 roku.
Podczas gdy liczba nowych obywateli kraju fiordów o somalijskich i erytrejskich korzeniach przekroczyła tysiąc, reprezentantów nawet tych licznych europejskich mniejszości w Norwegii, którzy ubiegali się rok temu o nowe obywatelstwo, okazało się kilkakrotnie mniej. Dla przykładu obywatelami kraju fiordów zostało 200 Szwedów, 160 Serbów, 146 Ukraińców, 126 Polaków, 109 Litwinów i 80 Niemców. Z sukcesem aplikowało 84 mieszkańców Stanów Zjednoczonych.

Jak obywatelstwo, to tylko podwójne

Główną przyczyną takich różnic jest brak możliwości posiadania podwójnego obywatelstwa w Norwegii. Dla wielu przyjezdnych, którzy nawet od dłuższego czasu mieszkają i pracują w kraju fiordów i przeprowadzili się z rodzinami bez planów rychłego powrotu, m.in. Polaków, zrzeczenie się własnego obywatelstwa na poczet norweskiego wydaje się mimo wszystko mało atrakcyjne. Ubieganie się o norweski paszport z zachowaniem polskiego to jednak coś wyczekiwanego przez wielu reprezentantów Polonii.

Taka perspektywa pojawiła się na horyzoncie po głosowaniu z 6 grudnia 2018. Storting zadecydował o zmianie przepisów obowiązujących od 1888 roku, dzięki czemu Norwegowie nie będą musieli zrzekać się swojego obywatelstwa, nawet jeśli zostaną obywatelami innego kraju – te same zasady będą dotyczyć imigrantów, którzy chcieliby otrzymać norweski paszport. Norwegia wkrótce powinna dołączyć pod tym względem do pozostałych krajów skandynawskich oraz większości europejskich, gdzie takie prawo obowiązuje już od wielu lat.
Optujący za zmianą politycy podkreślili, że za sprawą dużej migracji i globalizacji wiele osób związanych jest jednocześnie z kilkoma krajami, a podwójne obywatelstwo ułatwi im unormowanie swojej sytuacji prawnej.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Szymon Giełzakowski

14-02-2019 09:56

Solomun, jak najbardziej masz do tego prawo i jeżeli jesteś zadowolony ze swojego życia i szanujesz wybory innych to jak najbardziej odpowiednie jest również uszanowanie Ciebie i Twoich decyzji. Życzę szczęścia i pozdrawiam

Solomun .

14-02-2019 09:52

Jura jest ukraincem Polskiego pochodzenia, pokochal Polskę dawno temu i niewidzi się z Norweskim Paszportem w kieszeni.
Ma do tego prawo i ŚMIAŁO opisuje to na największym Polskim portalu w Norwegii.

Szymon Giełzakowski

14-02-2019 09:51

Zero wdzięczności, tylko zawiść. Żałosne. Jak chcecie być takimi prawdziwymi Polakami to nauczcie się pisać, bo nie ma takiego słowa jak np. "bendę" xD
Wypowiedzi Josefa i PolAkera jak najbardziej w punkt.

Josef Satan

14-02-2019 08:26

jurijgagarin napisał:
Nigdy nie zostane Norwegiem praca to co innego ale zawsze bendę Polakiem .

Bez obrazy.....ciesz sie, ze jakis kraj zechcial ciebie przytulic.
Zmien nastawienie i pracuj nad frustracja....zycie okaze sie wtedy teczowe!

Josef Satan

14-02-2019 08:23

ellada napisał:
Nigdy w życiu nie chciałbym ich obywatelstwa !
Polo Norweg buahahahaha


Mysle, ze z twoim nastawieniem nigdy nie dostalbys obywatelstwa (na szczescie)
Trzeba sie wykazac wiedza o spoleczenstwie plus znajomoscia jezyka.

Prawdziwy polak wlada tylko komunikatywnym polskim i jest z tego dumny.

Albercik Polonus

13-02-2019 23:31

Jaki Polak chce ich paszport? NIE Polak

jura gładysz

13-02-2019 21:41

Nigdy nie zostane Norwegiem praca to co innego ale zawsze bendę Polakiem .

Xx1

13-02-2019 19:48

No jak to? Pępek świata i ludzie paszportów nie chcą? Przypominam sobie jak kilkanaście lat temu na forum-Norwegia Polacy bardzo pozytywnie wypowiadali się o tym kraju, było wielu zafascynowanych Norwegia, ci którzy ułożyli sobie tu życie udzielali rad... Dziś większość jest sfrustrowana i chętnie by z tad wyjechała, nawet jeśli są ustawieni tu finansowo. Oczywiście Norwegia ma wciąż dużo plusów, ale minusów jest jakoś coraz więcej. Nawet uchodźcy narzekają bo ich rodziny z Niemiec czy Holandi się z nich śmieją ze w taka biedę trafili.

high octane

13-02-2019 17:35

Trzeba placic podatek od wzbogacenia jak sie posiada ten paszport. Droga rzecz.

Solomun .

13-02-2019 16:09

Jak w wakacje bedzie juz mozna miec dwa paszporty to UDI bedzie pekac w szwach..

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok