Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Łatwiej będzie zdobyć norweski paszport. Dziś głosowanie za podwójnym obywatelstwem Polityka
Maja Zych 06 grudnia 2018
12:04

Łatwiej będzie zdobyć norweski paszport. Dziś głosowanie za podwójnym obywatelstwem

40
Skomentuj
Norwegia będzie jednym z ostatnich krajów w Europie, które wprowadzają możliwość posiadania podwójnego obywatelstwa. MN
Dziś (6 grudnia) w norweskim parlamencie odbywa się długo wyczekiwane głosowanie w sprawie zmian przepisów, które zezwolą na wprowadzenie podwójnego obywatelstwa. W praktyce oznacza to, że aby uzyskać norweski paszport, imigranci mieszkający nad fiordami nie będą dłużej musieli zrzekać się swojego obywatelstwa. Większość parlamentarna zapowiedziała głosowanie za ustawą, która ma dostosować prawo do potrzeb mieszkańców.
Reklama

Historyczny moment

Zniesienie przepisów, które obowiązują od 1888 roku, to przełomowa zmiana, dzięki której Norwegowie nie będą musieli zrzekać się swojego obywatelstwa, nawet jeśli zostaną obywatelami innego kraju – te same zasady będą dotyczyć imigrantów, którzy chcieliby otrzymać norweski paszport. Dzięki dzisiejszemu głosowaniu Norwegia dołączy także do pozostałych krajów skandynawskich oraz większości europejskich, gdzie takie prawo obowiązuje już od wielu lat. 

Aby wprowadzenie zmian było możliwe, Norwegia musi najpierw częściowo lub całkowicie wypowiedzieć podpisaną w 1963 roku konwencję Rady Europy – dlatego przepisy będą mogły wejść w życie dopiero za minimum rok. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, podwójne obywatelstwo może być w Norwegii legalne już od 1 stycznia 2020 roku.

Dotychczasowe przepisy zabraniały podwójnego obywatelstwa – aby uzyskać norweski paszport, trzeba było dlatego najpierw zrzec się swojej dotychczasowej narodowości oraz udokumentować minimum siedmioletni pobyt w Norwegii. Wyjątkiem były dzieci imigrantów urodzone nad fiordami.

„To najwyższy czas”

Norwescy politycy uważają, że to najwyższy czas, aby dostosować przepisy do obecnie panującej sytuacji – podkreślają, że dzięki dużej migracji i globalizacji wiele osób związanych jest jednocześnie z kilkoma krajami, a podwójne obywatelstwo ułatwi im unormowanie swojej sytuacji prawnej.

Swoją decyzję uzasadniają także statystykami, które pokazują, że prawo to istniało w rzeczywistości tylko na papierze. Mimo że do tej pory zgodnie z ogólnymi przepisami podwójne obywatelstwo nie było w Norwegii dozwolone, aż 60 proc. wniosków o możliwość zatrzymania obydwu paszportów w latach 2010-2017 była akceptowana.

Polacy za zamianami

Dzisiejsze głosowanie to dobra wiadomość dla wszystkich Polaków, którzy od lat mieszkają nad fiordami – w naszej ankiecie prawie 88 proc. czytelników odpowiedziało, że po zmianie przepisów będą ubiegać się o norweskie obywatelstwo.


Czy po zmianie przepisów będziesz ubiegał/ubiegała się o norweskie obywatelstwo?
Tak
86.6%
Nie
13.4%
łącznie głosów: 2186
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Shawn
Shawn 08-02-2019 14:15

oferuje 15000 pomocy z obywatelstwa fame8686@gmail.com

Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Josef Satan
Josef Satan 18-12-2018 10:46

cham napisał:
Kurde Nie wiem co zrobic bo wcale nie czuje sie dyskryminowany
.


Cham jak cham, po chamsku uwaza, ze nie jest dyskryminowany!!!!!!

A w sklepie to do ciebie mowia \"hei\" czy \"dzien dobry\"? Podejrzewam, ze dziendobry nie mowia. I to jest dyskryminacja klienta z powodu pochodzenia.
Co wiecej? Moze sie jeszcze te tubylce zyczliwie usmiechaja?
Te ichnie usmiechy sa falszywe, bo maja na pewno w tylniej kieszeni noz, aby ci go wbic w plecy.

Ja przyznaje sie - jestem dyskryminowany na kazdym kroku - w sklepie, pracy...a nawet w domu.

-1
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Jacek Dabrowski
Jacek Dabrowski 15-12-2018 06:19

Odpisze na, każdy mail. Potrzebne jest 3000 podpisow, maili zgloszen. moj mail jacek.t.dabrowski@gmail.com

1
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Jacek Dabrowski
Jacek Dabrowski 15-12-2018 06:16

Ze wzgledu jaka panuje dyskryminacja w Norwegii, a my Polacy nie jestesmy miejszoscia. Proponuje zalozyc Polska partie, abysmy w parlamecie Norweskim mieli przedstawiciela. Jesli jestesmy tania sila robocza, dyskryminowani ze wzgledu nawet wieku, prosze o poparcie i przesylanie dobrych i zlych opinii na traktowanie naszych obywateli w Norwegii.

4
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Sławomir, Janusz kumpel Grażyny Wiśniewski

Hants napisał:
Nie, nie jestem agresywny. Jestem po prostu bardzo zaskoczony chamstwem na tym forum. Na tych przeznaczonych dla Polaków na Wyspach tego nie ma, bo idiotów szybko się banuje. Mam nadzieję, że w norweskim realu jest lepiej.
Życzę cierpliwości na forum, chama można tu spotkać na każdym kroku. Chyba też ich banuja ale nie potrafią zapobiec nieustannym powrotom pod zmienionym nickiem. Musiałby pojawić moderator, któremu zależy na jakimś poziomie. Pozdrawiam

2
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Hants
Hants 10-12-2018 11:29

Nie, nie jestem agresywny. Jestem po prostu bardzo zaskoczony chamstwem na tym forum. Na tych przeznaczonych dla Polaków na Wyspach tego nie ma, bo idiotów szybko się banuje. Mam nadzieję, że w norweskim realu jest lepiej.

5
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Sławomir, Janusz kumpel Grażyny Wiśniewski

Hants napisał:
Te to zauważyłem. Czego by nie mówić o emigracji w UK, to jednak aż tak na siebie nie plujemy - po pierwszych objawach \"funtozy\" zaczynamy nawet być ludzcy w stosunku do siebie nawzajem. A tu?.. Wiocha, panowie i panie. Wyjechaliście ze swoich zakompleksionych wiosek, ale one was nie opuściły...
Tobie też się agresja panującą na tym forum udzieliła. Ciągle nie wiem dlaczego właściciele strony akceptują tych paru troli którzy psują tu atmosferę. Przecież przez takich tutaj nie mają czego szukać nie tylko nieletni i kobiety. W norweskim realu jest lepiej, kulturalnej.

1
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Otrzymałeś inkasso? Doradca finansowy radzi, co robić

Otrzymałeś inkasso? Doradca finansowy radzi, co robić

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr Reklama

Bliżej nas