Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

6
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Życie w Norwegii

Rząd łagodzi krajowe obostrzenia: zielone światło dla sportu. Jest jedno „ale”

Natalia Szitenhelm

30 września 2020 12:59

Udostępnij
na Facebooku
1
Rząd łagodzi krajowe obostrzenia: zielone światło dla sportu. Jest jedno „ale”

- Chcemy się otworzyć, jak to tylko możliwe - powiedziała podczas dzisiejszej konferencji premier Solberg. flickr.com/Statsministerens kontor/ Eirin Larsen, SMK/ CC BY-NC 2.0

30 września podczas konferencji prasowej premier Erna Solberg poinformowała, że Norwegia kontynuuje luzowanie niektórych obostrzeń - rząd daje m.in. zielone światło dla organizacji treningów sportowych, a także imprez, w których będzie mogła uczestniczyć większa liczba osób. Jednocześnie szefowa rządu podkreśliła, że owszem - część restrykcji na szczeblu krajowym zostanie poluzowana, ale niektóre gminy, z uwagi na ogniska infekcji, muszą rozważyć lokalne zaostrzenie obostrzeń. Dlatego w poszczególnych częściach kraju podjęte środki ostrożności mogą być różne.
Erna Solberg, minister zdrowia Bent Høie i minister kultury Abid Raja przedstawili dziś aktualne informacje o sytuacji epidemicznej w Norwegii.

Wszystko zależy od wskaźnika infekcji w gminie

- Chcemy być otwarci, jak to tylko możliwe, ale musimy zachować kontrolę. Obostrzenia zostaną złagodzone, gdy będzie to możliwe, i zaostrzone, gdy zajdzie taka potrzeba - powiedziała podczas konferencji premier. W związku z tym rząd idzie na pewne ustępstwa, jeśli chodzi o krajowe obostrzenia, jednak wymaga od władz gmin, w których pojawiają się lokalne ogniska covid-19, zaostrzenia restrykcji przeciwko rozprzestrzenianiu się wirusa.

Wiem, że wiele osób pomyśli, że różne zasady w różnych częściach kraju i gwałtowne zmiany w wyniku nasilenia się lokalnych ognisk infekcji będą męczące. Nieprzewidywalność sama w sobie jest męcząca. Ale alternatywa w tej sytuacji jest gorsza. Każdy musi żyć z (...) surowymi restrykcjami, ponieważ są one konieczne, gdy występują lokalne ogniska infekcji. ~Erna Solberg

Od 12 października rząd wprowadza zmiany:
  • Otwarcie sportu amatorskiego dla dorosłych powyżej 20 roku życia - możliwe będzie organizowanie treningów sportowych (gminy, w których występuje duża liczba infekcji muszą rozważyć luzowanie obostrzeń dotyczących organizowania treningów sportowych).
  • Zniesienie krajowego zakazu sprzedaży alkoholu po północy we wszystkich pubach i restauracjach - gminy, w których wskaźnik infekcji jest duży, muszą rozważyć, czy lokalnie nie przedłużyć jednak częściowej prohibicji. Zaleca się także, by restauracje posiadające koncesję rejestrowały gości - wystarczą dane kontaktowe do jednej osoby z każdej grupy gości. 
  • W imprezach plenerowych może jednocześnie uczestniczyć nawet 600 osób, podzielonych na grupy do 200 osób.
  • Na imprezach z miejscami siedzącymi - między poszczególnymi uczestnikami trzeba będzie zostawić wolne jedno miejsce w danym rzędzie siedzeń (osoby zamieszkujące jedno gospodarstwo domowe mogą siedzieć obok siebie).
  • Rząd zaleca dystans społeczny - 1 m - w restauracjach, a także podczas imprez masowych.
- Jesteśmy teraz w innej sytuacji niż wtedy, gdy zamykaliśmy się w marcu. (...) Wiemy więcej na temat pandemii koronawirusa, więc możemy lepiej ukierunkować środki, tak aby obciążenie jednostki i społeczeństwa było jak najmniejsze - powiedziała premier.

Solberg dodała jednak, że powyższe zmiany wejdą w życie, o ile nie nastąpi wzrost wskaźnika infekcji. Wszystkie gminy mają więc czas do 12 października na ocenę sytuacji epidemicznej na szczeblu lokalnym i na jej podstawie wdrożenie odpowiednich środków.

Nie wszędzie spada liczba zakażeń

Premier na konferencji mówiła, że gminy bardzo dobrze radzą sobie z opanowaniem lokalnych ognisk epidemii. Są takie, w których nie było ani jednego przypadku zakażenia koronawirusem. Jednak nie wszędzie sytuacja przedstawia się tak optymistycznie. W Oslo w ostatnich dniach znacznie wzrosła liczba zakażeń. Kilka dni temu, po naciskach resortu zdrowia, Rada Miejska wprowadziła dodatkowe obostrzenia przeciwko rozprzestrzenianiu się koronawirusa.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


io500

05-10-2020 07:28

hm..Rzad umywa rece i zrzuca na gminy. Teraz nie bedzie decydowal Komisja lekarska skladajaca sie ze specjalistow, nie lekarz dyzurny czy epidemiolog. Teraz zadecyduje laik, soltys z wyksztalceniem agrotechnicznym np czy tez bardzo czesto ,,Pani Krysia,, po gimnazjum....byle przy wladzy Pamietam, ze jeden malarz tez kiedys decydowal dlatego trzymam kciuki za dobra decyzje ,,Pani Krysi,, od koryta.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok