Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

3
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Życie w Norwegii

Rekordowo wielu cudzoziemców otrzymało norweski paszport w 2021. Polacy wśród najliczniejszych grup

Monika Pianowska

05 maja 2022 16:20

Udostępnij
na Facebooku
Rekordowo wielu cudzoziemców otrzymało norweski paszport w 2021. Polacy wśród najliczniejszych grup

Więcej osób otrzymało norweski paszport po tym, jak rok temu w kraju fiordów zezwolono na podwójne obywatelstwo. stock.adobe.com/standardowa

W 2021 roku 41 100 osób otrzymało norweskie obywatelstwo. To około dwa razy więcej niż rok wcześniej i jednocześnie rekordowy wynik w Norwegii, podaje najnowszy raport Centralnego Biura Statystycznego (SSB). Wśród dziesięciu nacji, których reprezentanci zdecydowali się zostać obywatelami Norwegii, znajdują się Polacy.
Więcej osób otrzymało norweski paszport po tym, jak rok temu w kraju fiordów zezwolono na podwójne obywatelstwo. Zanim zmieniono prawo, co roku obywatelami Norwegii stawało się około 10-15 tys. cudzoziemców. Jeszcze w 2020 roku było to 19 700 osób.
W wyniku nowej ustawy w 2021 roku liczba ta się podwoiła. Zdecydowana większość nowych obywateli Norwegii pochodziła ze Szwecji. Za nimi na liście znaleźli się Erytrejczycy, Rosjanie, Somalijczycy, Polacy, Brytyjczycy, Duńczycy, Tajowie i Syryjczycy.

Zmotywowała zmiana prawa?

W ciągu ostatnich dwóch lat nastąpił zauważalny wzrost liczby osób decydujących się na norweski paszport. Wiąże się to ze zmianą prawa, która weszła w życie 1 stycznia 2020 r. Dzięki niej ​​oprócz obywatelstwa norweskiego można posiadać jeszcze jedno lub więcej obywatelstw. W poprzednich latach większość osób, które zostały Norwegami, pochodziła z krajów spoza Europy. W 2019 r. prawie dziewięć na dziesięć osób z krajów spoza starego kontynentu otrzymała norweski paszport. Większość urodziła się w państwach azjatyckich i afrykańskich.
Zasady ubiegania się o obywatelstwo w Norwegii różnią się w zależności od konkretnej sytuacji, m.in. od aktualnego obywatelstwa, daty przyjazdu do Norwegii czy statusu związku.

Zasady ubiegania się o obywatelstwo w Norwegii różnią się w zależności od konkretnej sytuacji, m.in. od aktualnego obywatelstwa, daty przyjazdu do Norwegii czy statusu związku. Źródło: stock.adobe.com/licencja standardowa

Rok temu jednak statystyki się zmieniły, bowiem połowa obcokrajowców, którzy otrzymali norweski paszport, pochodziła z krajów europejskich. Szczególnie duży odsetek osób z przyznanym obywatelstwem odnotowano wśród tych z państw skandynawskich i innych krajów obszaru UE/EOG (7 na 10 osób). Większość zmian obywatelstwa dotyczyła osób pochodzących ze Szwecji (4600), Erytrei (3600) i Rosji (3200).
W perspektywie historycznej liczba przejść na obywatelstwo norweskie w 2021 r. była rekordowo wysoka. Tak wiele osób jak w 2021 (41 100) nie stało się obywatelami Norwegii od 1967 r.

Wielu to mieszkańcy Norwegii od lat

Do roku 2021 włącznie aby uzyskać obywatelstwo norweskie, trzeba było mieszkać w Norwegii przez siedem lat z ostatniej dekady. W 2021 roku aż połowa osób, które otrzymały norweski paszport, spełniała to wymaganie.
Niemniej przykładowo tylko 1 proc. Syryjczyków, 5 proc. Erytrejczyków i 14 proc. Somalijczyków, którzy w ubiegłym roku otrzymali norweskie obywatelstwo, mieszkało w Norwegii przynajmniej osiem lat. Około 80 lub więcej proc. obywateli krajów takich jak Rosja, Szwecja, Polska, Dania i Tajlandia wykazało długi okres zamieszkania w kraju fiordów.
Zdaniem SSB pokazuje to, że wśród cudzoziemców pochodzących z krajów europejskich prawdopodobnie znalazło się wielu, którzy czekali ze złożeniem wniosku, aż zmiana prawa zezwalała na podwójne obywatelstwo.
Oprócz prawa do głosowania w wyborach norweskie obywatelstwo gwarantuje przede wszystkim paszport, a ten zajmuje 4. miejsce w światowym indeksie paszportów, zapewniając swobodny wjazd do 86 różnych krajów bez konieczności posiadania wizy.

Źródła: SSB, mojanorwegia.pl
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok