Życie w Norwegii

Nadchodzą nowe wymogi do otrzymania obywatelstwa Norwegii: trzeba będzie m.in. płynniej mówić po norwesku

Monika Pianowska

01 maja 2021 09:00

Udostępnij
na Facebooku
4

Zasady ubiegania się o obywatelstwo w Norwegii różnią się w zależności od konkretnej sytuacji, m.in. od aktualnego obywatelstwa, daty przyjazdu do Norwegii czy statusu związku. stock.adobe.com/licencja standardowa

Prawdopodobnie już wkrótce decyzją Stortingu warunki, które trzeba spełnić, aby uzyskać norweskie obywatelstwo, staną się bardziej rygorystyczne. Zarówno wymagania dotyczące znajomości języka norweskiego, jak i czasu pobytu w kraju fiordów, będą wyższe.
Dla równowagi władze Norwegii przewidziały jednak również pewne wyjątki i ulgi, które mają zaktywizować imigrantów ubiegających się o norweski paszport.

Bez obowiązkowej edukacji, ale płynniej

Poziom znajomości języka norweskiego i posługiwania się nim w mowie, wymagany do otrzymania obywatelstwa Norwegii, zostanie podniesiony z poziomu A2 do B1, z wykorzystaniem Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego (Common European Framework of Reference for Languages). A2 odnosi się do podstawowego poziomu języka norweskiego, a B1 uważa się już za płynny lub częściowo płynny.
Jednocześnie nie będzie już wymagane szkolenie z języka norweskiego lub obowiązkowa edukacja w zakresie norweskiego i nauk społecznych, zgodnie z ustawą wprowadzającą. Zwolnienie z nowych wymagań językowych zostanie przyznane, jeśli kandydaci nie będą w stanie osiągnąć poziomu B1 w ustnym norweskim z powodów osobistych lub zdrowotnych.

Zachęta, by pójść do pracy

Ministerstwo Edukacji proponuje również podnieść wymóg dotyczący czasu zamieszkania w kraju fiordów z siedmiu do ośmiu lat, zgodnie z główną zasadą dotyczącą otrzymania obywatelstwa na wniosek. Wyjątkiem zostaliby objęci uchodźcy –  w ich przypadku wymóg siedmiu lat zostałby utrzymany.
Ponadto dla wnioskodawców o dochodach powyżej określonego poziomu czas ten zostałby zmniejszony do wymiaru sześciu lat. To jeden z kilku środków mających na celu zwiększenie aktywności zawodowej imigrantów.

Zmiany prawdopodobnie od lipca 2021

Chociaż podniesienie wymagań językowych ogłoszono już jesienią ubiegłego roku, a o dłuższym czasie pobytu rząd opublikował komunikat tej wiosny, nie postanowiono jeszcze dokładnie, od kiedy zmiany będą obowiązywać. Wiele wskazuje jednak, m.in. wniosek Ministerstwa Edukacji, że wejdą one w życie najwcześniej 1 lipca 2021 r.
Nowe paszporty w Norwegii można zamawiać już od października, natomiast dowody pojawiły się pod koniec listopada.

Nowe paszporty w Norwegii można zamawiać już od października, natomiast dowody pojawiły się pod koniec listopada. Źródło: adobe stock/ licencja standardowa

Wiadomo także, że propozycja zaostrzenia wymagań dotyczących języka norweskiego w mowie będzie miała zastosowanie tylko wtedy, gdy złoży się wniosek o obywatelstwo po tej dacie. Urząd ds. Imigrantów (UDI) zapowiedział, że zaktualizuje informacje o nowych wymaganiach po podjęciu przez władze wiążącej decyzji o terminie wprowadzenia zmian.

Czy warto mieć norweski paszport?

Zasady ubiegania się o obywatelstwo w Norwegii różnią się w zależności od konkretnej sytuacji, m.in. od aktualnego obywatelstwa, daty przyjazdu do Norwegii czy statusu związku.

Według ogólnej zasady, należy mieszkać w Norwegii przez co najmniej siedem z ostatnich dziesięciu lat. W przypadku osób z norweskimi małżonkami, zarejestrowanymi partnerami lub konkubentami wymóg stałego pobytu wynosi trzy lata z ostatniej dekady. Opłata za zgłoszenie wynosi 3700 koron dla dorosłych i jest bezpłatna dla dzieci.
Oprócz prawa do głosowania w wyborach norweskie obywatelstwo gwarantuje przede wszystkim paszport, a ten zajmuje 4. miejsce w światowym indeksie paszportów, zapewniając swobodny wjazd do 86 różnych krajów bez konieczności posiadania wizy.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


boj fra oszlo

02-05-2021 11:03

kyyou napisał:
Polski paszport jest na 11 miejscu i 181 państw. Nie ma szału!


...od konca chyba...
..policz chociazby 3 kraje skandynawskie,potem cala Europa Zachodnia,USA,Kanada,Australia,Nowa Zelandia,Japonia...itd.......dalej i dalej...nie chce mi sie sprawdzac kryteriow..ale to blizej 100 miejsca moze?...
...Ps. jest szansa na wskoczenie na 11 miejsce.....jezeli wprowadza paszport EU...jeden dla wszystkich krajow ....ale obawiam sie ze jakis kraj afrykanski bedzie mial lepsza pozycje

Wojtek K

01-05-2021 21:21

Polski paszport jest na 11 miejscu i 181 państw. Nie ma szału!

high octane

01-05-2021 16:25

Jedynie azylanci maja pozytek z tego paszportu. Reszta ma na nich pracowac i placic podatki.

sobol115

01-05-2021 09:39

Do redakcji!!! Norwegia ma dostęp do 186 państw a nie 86. To dość znaczna różnica.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram