Symbolem Miesiąca Dumy są tęczowe barwy i szczególnie w czerwcu są one widoczne na norweskich ulicach. [zdjęcie poglądowe]
rawpixel.com/public domain
Czerwiec to w wielu europejskich państwach, w tym w Norwegii, miesiąc zwany Pride Month) – przy tej okazji miasta i organizacje koordynują nie tylko parady równości, lecz także inne wydarzenia związane z propagowaniem tolerancji, szczególnie z myślą o wsparciu ruchu osób LGBT+ i queer.
Symbolem Miesiąca Dumy są tęczowe barwy i szczególnie w czerwcu są one widoczne na norweskich ulicach. Kolorowe pasy pojawiają się na witrynach sklepów czy barów, tęczowe flagi wywieszają zarówno osoby prywatne, jak i urzędy oraz placówki edukacyjne. W tym roku jednak niektóre gminy, szkoły, przedszkola, rodzice i nauczyciele zadeklarowali, że tego nie zrobią.
Tęcza zbyt trudnym symbolem
W Ålesund przewodniczący gminy zdecydował, że żadna ze szkół nie może wywiesić tęczowej flagi, w Drammen zarówno nauczyciele, jak i rodzice oświadczyli, że nie chcą brać udziału w obchodach Pride Month, a w dzielnicy Grorud w Oslo podpisali petycje przeciwko tęczowym symbolom.
– Jeśli istnieje jedna rzecz, która symbolizuje wiele ważnych wartości, których naprawdę teraz potrzebuje społeczeństwo, takich jak różnorodność, włączenie społeczne i równość, to jest nią tęczowa flaga – skomentował rzecznik ds. równości i dyskryminacji Bjørn Erik Thon w rozmowie z radiem P4.
Thon zwraca uwagę, że są to wartości, których dzieci powinny się uczyć. – Wywieszenie flagi Pride w tak ważnym dniu jest czymś, co powinny zrobić wszystkie szkoły – mówi Thon.
Minister ds. włączenia społecznego Tonje Brenna dostrzegła toczącą się w mediach i społeczeństwie debatę i stwierdziła, że niektórzy rodzice nie chcą posyłać swoich dzieci do szkoły podczas obchodów Pride odbywających się pod auspicjami placówki.
Dziś najbardziej popularna jest tęczowa flaga z sześcioma paskami.Źródło: Fot. fotolia
Helen Rosvold Andersen z Kristiansand przewodniczy akcji rodziców, którzy uważają, że
Pride Month nie powinien mieć nic wspólnego ze szkołą. Twierdzi, że mówienie szczególnie o tożsamości płciowej może dezorientować dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Jej zdaniem lepiej pozwolić im dojrzeć przed tego typu dyskusjami.
Trudna historia flagi
Dzisiejszą tęczową flagę zaprojektował artysta Gilbert Baker w San Francisco w 1978 roku. Stało się to na zlecenie polityka Harveya Milka. Był on pierwszym wybranym urzędnikiem w Ameryce, który otwarcie przyznał się do homoseksualizmu i ważną postacią w tak zwanym wówczas ruchu gejowskim.
W przeszłości różowy trójkąt był używany jako symbol wyróżniający społeczności lesbijek i gejów, jednak jego historii miała mroczne zabarwienie. Podczas II wojny światowej naziści zmuszali homoseksualistów do noszenia różowych trójkątów na ubraniach.
Wersja Gilberta miała najpierw osiem kolorowych pasków, każdy z własną symboliką, a następnie siedem. Flaga została wprowadzona do masowej produkcji przed paradą wolności gejów w San Francisco w 1978 r. Pod koniec tego samego roku zastrzelono Milka.
Dziś najbardziej popularna jest tęczowa flaga z sześcioma paskami. Warianty obchodów Pride odbywają się w Norwegii od 1974 r. To obecnie symbol, wokół którego pojawia się wiele kontrowersji, również o zabarwieniu politycznym. Jak twierdzi środowisko queer, jego celem jest okazanie włączenia i poczucia bezpieczeństwa.
Źródła: NRK, P4, aftenbladet.no, MojaNorwegia.pl
Reklama
10-06-2024 22:14
3
0
Zgłoś
09-06-2024 08:12
35
0
Zgłoś
09-06-2024 00:27
0
-3
Zgłoś
08-06-2024 21:37
20
0
Zgłoś
08-06-2024 12:08
56
0
Zgłoś
08-06-2024 10:10
55
0
Zgłoś
08-06-2024 09:23
53
0
Zgłoś
08-06-2024 08:37
60
0
Zgłoś