Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Nawet 15% rabatu na S1 i EKUZ

Reklama

Życie w Norwegii

Pride Month 2024: wiele szkół w Norwegii nie wywiesi tęczowych flag

Monika Pianowska

07 czerwca 2024 19:00

Udostępnij
na Facebooku
9
Pride Month 2024: wiele szkół w Norwegii nie wywiesi tęczowych flag

Symbolem Miesiąca Dumy są tęczowe barwy i szczególnie w czerwcu są one widoczne na norweskich ulicach. [zdjęcie poglądowe] rawpixel.com/public domain

Czerwiec to w wielu europejskich państwach, w tym w Norwegii, miesiąc zwany Pride Month) – przy tej okazji miasta i organizacje koordynują nie tylko parady równości, lecz także inne wydarzenia związane z propagowaniem tolerancji, szczególnie z myślą o wsparciu ruchu osób LGBT+ i queer.
Symbolem Miesiąca Dumy są tęczowe barwy i szczególnie w czerwcu są one widoczne na norweskich ulicach. Kolorowe pasy pojawiają się na witrynach sklepów czy barów, tęczowe flagi wywieszają zarówno osoby prywatne, jak i urzędy oraz placówki edukacyjne. W tym roku jednak niektóre gminy, szkoły, przedszkola, rodzice i nauczyciele zadeklarowali, że tego nie zrobią.

Tęcza zbyt trudnym symbolem

W Ålesund przewodniczący gminy zdecydował, że żadna ze szkół nie może wywiesić tęczowej flagi, w Drammen zarówno nauczyciele, jak i rodzice oświadczyli, że nie chcą brać udziału w obchodach Pride Month, a w dzielnicy Grorud w Oslo podpisali petycje przeciwko tęczowym symbolom.
– Jeśli istnieje jedna rzecz, która symbolizuje wiele ważnych wartości, których naprawdę teraz potrzebuje społeczeństwo, takich jak różnorodność, włączenie społeczne i równość, to jest nią tęczowa flaga – skomentował rzecznik ds. równości i dyskryminacji Bjørn Erik Thon w rozmowie z radiem P4.
Thon zwraca uwagę, że są to wartości, których dzieci powinny się uczyć. – Wywieszenie flagi Pride w tak ważnym dniu jest czymś, co powinny zrobić wszystkie szkoły – mówi Thon.
Minister ds. włączenia społecznego Tonje Brenna dostrzegła toczącą się w mediach i społeczeństwie debatę i stwierdziła, że ​​niektórzy rodzice nie chcą posyłać swoich dzieci do szkoły podczas obchodów Pride odbywających się pod auspicjami placówki.
Dziś najbardziej popularna jest tęczowa flaga z sześcioma paskami.

Dziś najbardziej popularna jest tęczowa flaga z sześcioma paskami.Źródło: Fot. fotolia

Helen Rosvold Andersen z Kristiansand przewodniczy akcji rodziców, którzy uważają, że
Pride Month nie powinien mieć nic wspólnego ze szkołą. Twierdzi, że ​​mówienie szczególnie o tożsamości płciowej może dezorientować dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Jej zdaniem ​​lepiej pozwolić im dojrzeć przed tego typu dyskusjami.

Trudna historia flagi

Dzisiejszą tęczową flagę zaprojektował artysta Gilbert Baker w San Francisco w 1978 roku. Stało się to na zlecenie polityka Harveya Milka. Był on pierwszym wybranym urzędnikiem w Ameryce, który otwarcie przyznał się do homoseksualizmu i ważną postacią w tak zwanym wówczas ruchu gejowskim.
W przeszłości różowy trójkąt był używany jako symbol wyróżniający społeczności lesbijek i gejów, jednak jego historii miała mroczne zabarwienie. Podczas II wojny światowej naziści zmuszali homoseksualistów do noszenia różowych trójkątów na ubraniach.
Wersja Gilberta miała najpierw osiem kolorowych pasków, każdy z własną symboliką, a następnie siedem. Flaga została wprowadzona do masowej produkcji przed paradą wolności gejów w San Francisco w 1978 r. Pod koniec tego samego roku zastrzelono Milka.
Dziś najbardziej popularna jest tęczowa flaga z sześcioma paskami. Warianty obchodów Pride odbywają się w Norwegii od 1974 r. To obecnie symbol, wokół którego pojawia się wiele kontrowersji, również o zabarwieniu politycznym. Jak twierdzi środowisko queer, jego celem jest okazanie włączenia i poczucia bezpieczeństwa.
Źródła: NRK, P4, aftenbladet.no, MojaNorwegia.pl
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


akwatomek

10-06-2024 22:14

Spalic kazda kolorowa flage

Miroman

09-06-2024 08:12

Stanisław Lem na pytanie ile jest płci,odpowiedział że trzy kobieta mężczyzna i chorzy psychicznie.

piotr wegrzyn

09-06-2024 00:27

Z Norwegii

08-06-2024 21:37

To jakieś norweskie święto państwowe, że szkoły flagi wywieszają?

jan kaczmarek

08-06-2024 12:08

To już jest przesada...
Dlaczego my hetero nie łazimy z flagami po ulicach, nie afiszujemy się swoją orientacją seksualną, itd, itp.?
Siedzieć w domu albo w klubach a nie afiszować się kto z kim się puka na ulicach...
W przeciwnym razie jest to ekshibicjonizm czyli...coś nienormalnego, obnażanie się ze swojej orientacji publicznie.
Rzygać się już chce naprawdę czasami, chociaż uważam się za ssaka tolerancyjnego.

Andreas Krasowski

08-06-2024 10:10

Chrońmy dzieci przed dewiacją. Tylko tyle i aż tyle.

Eli Bulls

08-06-2024 09:23

LGBT to dobry temat zastepczy. Niebawem teczowych dopuszcza do wladzy i bedziemy w pastelowych wdziankach smigac. Jak tolerancja to tolerancja. Tylko po co tak sie afiszowac. Mam wrazenie ze byc gejem lub odmiencem to jest teraz modne. Dziwaki w koncu maja uzywanie po latach kastrowania i dyskryminacji. Moga teraz otwarcie manifestowac swoje upodobania. Moze trzeba dolozyc jeszcze jeden lub dwa kolorki do flagi dla pedofili i zoofiow. Niech i oni maja radosc z tej rewolucji. Strach wysylac dzieci do szkoly

Xx1

08-06-2024 08:37

Ta propaganda LGBT już uszami się wylewa. Róbcie sobie w sypialniach co chcecie, ale już mam dość przewijania rozwleczonych scen miłosnych gejów w serialach Netflixa. Faceci to płeć brzydka i nieapetycznie takie sceny wyglądają. Jaka równość? Ja w Norwegii doświadczyłem dużo większej dyskryminacji niż nawet w Niemczech. Moda na tolerowanie gejów, ale ze względu na narodowość można już dyskryminować. Hipokryci! Każda moda kiedyś przemija! Geje byli i będą, lepiej ich zostawić w spokoju, niech sobie robią w domach co chcą. Właśnie przez kryminalizowanie bycia gejem zaczęli oni walczyć, dołączyły się do nich feministki a dziś ekolodzy, którzy się superglinę do asfaltu przyklejają… Tacy ludzie mają nasze dzieci nauczać? Ile procent z nas to homoseksualiści? Dlaczego odnoszę wrażenie jakby to było 99%? W Europie pojawiły się poważne problemy ekonomiczne a słychać głównie tylko o ekologii, gejach i uchodźcach.

Myśliwy

07-06-2024 23:57

Tolerancja w języku polskim to akceptacja niedoskonałego.
Upośledzonego ,wybrakowanego.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok