Premier ostrzega: jeśli zakażeń przybędzie, wprowadzimy kolejne restrykcje. Na horyzoncie m.in. prohibicja i rozszerzenie kwarantanny

Premier o ewentualnych nowych obostrzeniach mówiła dziś w Stortingu. flickr.com/stortinget/CC BY-NC-ND 2.0/https://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/2.0//Foto: Peter Mydske/Stortinget
Wszystko w rękach lokalnych władz
- Gminy, które podjęły fantastyczny wysiłek podczas pandemii, muszą wdrożyć niezbędne środki kontroli natychmiast po wykryciu infekcji. Miejski lekarz musi natychmiast podjąć działania w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się zakażenia, jeśli wdrożenie odpowiednich przepisów zajmie lokalnym władzom trochę czasu - dodał także obecny na posiedzeniu minister zdrowia Bent Høie.
Ważne, by gminy, w których wystąpiły ogniska infekcji, szybko skoordynowały swoje działania z sąsiednimi gminami, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa. Tu również duża odpowiedzialność spoczywa na lokalnej służbie zdrowia i jej natychmiastowej reakcji na wzrost zakażeń. Jeśli jednak w danych gminach działania nie zostaną podjęte odpowiednio szybko i skutecznie, do akcji wkroczy rząd, który odgórnie narzuci lokalne obostrzenia.
Te restrykcje mogą się pojawić
- zalecenie utrzymywania dwumetrowego dystansu od innych osób, wyjątkiem osób we własnym gospodarstwie domowym
- rekomendacja maksymalnie dziesięciu prywatnych kontaktów tygodniowo; limit maksymalnie pięciu gości w domu
- zakaz serwowania alkoholu w lokalach
- zakaz organizowania w pomieszczeniach zajęć sportowych i rekreacyjnych dla dorosłych. Wyjątki ustanowi się tylko dla najlepszych zawodowych sportowców
- zamknięcie siłowni i basenów. Wyjątki ustanowi się tylko dla nauki pływania dla dzieci i rehabilitacji
-zamknięcie obiektów rozrywkowych, takich jak parki rozrywki itp.
- praca zdalna we wszystkich możliwych miejscach pracy (jeśli nie zachodzi konieczność fizycznej obecności w pracy)
- zmniejszenie liczby uczestników wydarzeń: ze 100 na 20 w przypadku wyznaczonych miejsc; ze 100 na 50 na pogrzebach; 50 osób dla uczestników poniżej 20 roku życia, mieszkających na terenie tej samej gminy; 50 osób na imprezach.
Mogą wrócić styczniowe obostrzenia
- zalecenia, by unikać prywatnych odwiedzin w domach
- odwołania wszystkich wydarzeń (koncertów, imprez itp.)
- nauki zdalnej na uczelniach, w szkołach zawodowych
- wprowadzenie tzw. czerwonego poziomu epidemicznego w szkołach średnich.
Chciałabym przypomnieć o zaleceniach, które mają zastosowanie. Wszyscy w całym kraju muszą ograniczać kontakty społeczne. Jeśli masz zamiar spotkać się z kimś poza domem, najlepiej zrób to na świeżym powietrzu. Nie wyjeżdżaj za granicę. Należy niepotrzebnie unikać podróży krajowych. Każdy, kto ma taką możliwość, powinien pracować z domu. Wydarzenia, które gromadzą ludzi z kilku gmin, powinny zostać odwołane lub przełożone.

Erna Solberg podczas posiedzenia Stortingu. flickr.com/stortinget/CC BY-NC-ND 2.0/https://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/2.0//Foto: Peter Mydske/Stortinget
Co z Wielkanocą?
Ostrzegła też, że mieszkańcy Norwegii, którzy teraz wyjeżdżają na zagraniczny urlop, muszą być również przygotowani na to, że rząd rozważy rozszerzenie programu kwarantanny hotelowej na nowe grupy. Oznacza to, że osoby, które obecnie podróżują za granicę w celach wypoczynkowych, po powrocie do domu prawdopodobnie będą musiały przejść kwarantannę wjazdową w hotelu. Władze rozważą też uregulowanie wymogu, aby osoby odbywające kwarantannę wjazdową w domu miały oddzielną sypialnie i łazienkę ,oraz były w stanie zachować odległość dwóch metrów od innych domowników.
Dla tych, którzy chcą spędzić urlop w Norwegii, rząd niebawem powróci z bardziej szczegółowymi zaleceniami dotyczącymi Wielkanocy. Jak powiedziała Erna Solberg - wszystko zależy od rozwoju infekcji w najbliższej przyszłości.- Już teraz zachęcamy Norwegów mieszkających za granicą, w tym studentów, aby nie wracali do domu na Wielkanoc - dodał jednak szef resortu zdrowia.
Rząd zaleca również zaplanowanie edukacji cyfrowej na uczelniach wyższych w pierwszym tygodniu po Wielkanocy.
Les statsminister @erna_solberg sin redegjørelse til Stortinget om koronasituasjonen: https://t.co/b96of6sw8Y
— SMK (@Statsmin_kontor) March 9, 2021
To wchodzi w życie
Liczba zakażeń rośnie
Liczba zakażeń wzrosła we wszystkich grupach wiekowych, zwłaszcza jednak wśród ludzi młodych. Największy wzrost występuje w grupie wiekowej od 13 do 19 lat. Następnie w grupie między 20 a 39 rokiem życia. - To właśnie dla tych grup najbardziej złagodziliśmy obostrzenia - powiedziała premier.
To może Cię zainteresować
05-04-2021 07:28
1
0
Zgłoś
11-03-2021 12:39
0
-4
Zgłoś
10-03-2021 21:11
1
0
Zgłoś
10-03-2021 21:07
7
0
Zgłoś
09-03-2021 23:59
1
0
Zgłoś
09-03-2021 22:45
0
-1
Zgłoś
09-03-2021 22:37
4
0
Zgłoś
09-03-2021 21:13
0
-5
Zgłoś
09-03-2021 20:33
0
-3
Zgłoś
09-03-2021 19:08
3
0
Zgłoś