kr

Kredyt bankowy w Norwegii

Eff. rente 14,9%, 65 000 kr. over 5 år, kost 28 730 kr., Tot. 93 730 kr.

Eff. rente 14,9%, 65 000 kr. over 5 år, kost 28 730 kr., Tot. 93 730 kr.

Życie w Norwegii

Premier ostrzega: jeśli zakażeń przybędzie, wprowadzimy kolejne restrykcje. Na horyzoncie m.in. prohibicja i rozszerzenie kwarantanny

Natalia Szitenhelm

09 marca 2021 13:15

Udostępnij
na Facebooku
18

Premier o ewentualnych nowych obostrzeniach mówiła dziś w Stortingu. flickr.com/stortinget/CC BY-NC-ND 2.0/https://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/2.0//Foto: Peter Mydske/Stortinget

Zgodnie z zapowiedziami premier Erny Solberg dziś mieliśmy poznać nowe środki kontroli zakażeń obowiązujące dla całego kraju. Tak się jednak nie stało. Zamiast tego szefowa rządu mówiła o możliwych restrykcjach, które władze wdrożą, jeśli wskaźnik zakażeń koronawirusem nie spadnie.
Reklama
9 marca premier Erna Solberg przedstawiła w Stortingu strategię dalszej walki z koronawirusem. Szefowa rządu nie ogłosiła dziś co prawda nowych restrykcji krajowych, poinformowała jednak, że władze uważnie przyglądają się sytuacji epidemicznej w wielu gminach, w których wzrasta liczba nowych przypadków mutacji covid-19. Solberg poinformowała, że jeśli lokalne środki kontroli zakażeń nie spowodują zatrzymania rozprzestrzeniania się infekcji, rząd wprowadzi środki krajowe. - Rośnie liczba hospitalizowanych i leczonych na oddziałach intensywnej terapii. To budzi niepokój - mówiła premier w Stortingu.- Musimy ograniczyć infekcję, ponieważ nowy wariant wirusa rozprzestrzenia się znacznie łatwiej i może prowadzić do poważniejszego stadium choroby - dodała.

Wszystko w rękach lokalnych władz

Wdrożono już szereg środków, które obowiązują na terenie całego kraju. W przypadku lokalnych infekcji konieczne będą jednak bardziej inwazyjne środki kontroli. Szybka reakcja gmin jest ważniejsza niż kiedykolwiek, poinformowała szefowa rządu.  

- Gminy, które podjęły fantastyczny wysiłek podczas pandemii, muszą wdrożyć niezbędne środki kontroli natychmiast po wykryciu infekcji. Miejski lekarz musi natychmiast podjąć działania w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się zakażenia, jeśli wdrożenie odpowiednich przepisów zajmie lokalnym władzom trochę czasu - dodał także obecny na posiedzeniu minister zdrowia Bent Høie.

Ważne, by gminy, w których wystąpiły ogniska infekcji, szybko skoordynowały swoje działania z sąsiednimi gminami, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa. Tu również duża odpowiedzialność spoczywa na lokalnej służbie zdrowia i jej natychmiastowej reakcji na wzrost zakażeń. Jeśli jednak w danych gminach działania nie zostaną podjęte odpowiednio szybko i skutecznie, do akcji wkroczy rząd, który odgórnie narzuci lokalne obostrzenia.

Te restrykcje mogą się pojawić 

Jeśli wskaźnik infekcji nie spadnie, rząd wprowadzi w całej Norwegii obostrzenia, takie jak:
- zalecenie utrzymywania dwumetrowego dystansu od innych osób, wyjątkiem osób we własnym gospodarstwie domowym

- rekomendacja maksymalnie dziesięciu prywatnych kontaktów tygodniowo; limit maksymalnie pięciu gości w domu

- zakaz serwowania alkoholu w lokalach

- zakaz organizowania w pomieszczeniach zajęć sportowych i rekreacyjnych dla dorosłych. Wyjątki ustanowi się tylko dla najlepszych zawodowych sportowców

- zamknięcie siłowni i basenów. Wyjątki ustanowi się tylko dla nauki pływania dla dzieci i rehabilitacji

-zamknięcie obiektów rozrywkowych, takich jak parki rozrywki itp.

- praca zdalna we wszystkich możliwych miejscach pracy (jeśli nie zachodzi konieczność fizycznej obecności w pracy)

- zmniejszenie liczby uczestników wydarzeń: ze 100 na 20 w przypadku wyznaczonych miejsc; ze 100 na 50 na pogrzebach; 50 osób dla uczestników poniżej 20 roku życia, mieszkających na terenie tej samej gminy; 50 osób na imprezach.

Mogą wrócić styczniowe obostrzenia

Szefowa rządu poinformowała też, że jeśli wskaźniki infekcji nie spadną, władze rozważą powrót do obostrzeń styczniowych, czyli:
- zalecenia, by unikać prywatnych odwiedzin w domach
- odwołania wszystkich wydarzeń (koncertów, imprez itp.)
- nauki zdalnej na uczelniach, w szkołach zawodowych
- wprowadzenie tzw. czerwonego poziomu epidemicznego w szkołach średnich.

Chciałabym przypomnieć o zaleceniach, które mają zastosowanie. Wszyscy w całym kraju muszą ograniczać kontakty społeczne. Jeśli masz zamiar spotkać się z kimś poza domem, najlepiej zrób to na świeżym powietrzu. Nie wyjeżdżaj za granicę. Należy niepotrzebnie unikać podróży krajowych. Każdy, kto ma taką możliwość, powinien pracować z domu. Wydarzenia, które gromadzą ludzi z kilku gmin, powinny zostać odwołane lub przełożone.~Erna Solberg

Erna Solberg podczas posiedzenia Stortingu.

Erna Solberg podczas posiedzenia Stortingu. flickr.com/stortinget/CC BY-NC-ND 2.0/https://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/2.0//Foto: Peter Mydske/Stortinget

Co z Wielkanocą?

Do 15 kwietnia obowiązuje zalecenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych, by unikać niepotrzebnych wyjazdów za granicę. Oznacza to, że osoby mieszkające w Norwegii nie powinny wyjeżdżać za granicę w czasie świąt wielkanocnych, poinformowała Erna Solberg. 

Ostrzegła też, że mieszkańcy Norwegii, którzy teraz wyjeżdżają na zagraniczny urlop, muszą być również przygotowani na to, że rząd rozważy rozszerzenie programu kwarantanny hotelowej na nowe grupy. Oznacza to, że osoby, które obecnie podróżują za granicę w celach wypoczynkowych, po powrocie do domu prawdopodobnie będą musiały przejść kwarantannę wjazdową w hotelu. Władze rozważą też uregulowanie wymogu, aby osoby odbywające kwarantannę wjazdową w domu miały oddzielną sypialnie i łazienkę ,oraz były w stanie zachować odległość dwóch metrów od innych domowników. 

Dla tych, którzy chcą spędzić urlop w Norwegii, rząd niebawem powróci z bardziej szczegółowymi zaleceniami dotyczącymi Wielkanocy. Jak powiedziała Erna Solberg - wszystko zależy od rozwoju infekcji w najbliższej przyszłości.- Już teraz zachęcamy Norwegów mieszkających za granicą, w tym studentów, aby nie wracali do domu na Wielkanoc - dodał jednak szef resortu zdrowia. 

Rząd zaleca również zaplanowanie edukacji cyfrowej na uczelniach wyższych w pierwszym tygodniu po Wielkanocy.

To wchodzi w życie

Władze wprowadziły jednak zmiany dotyczące liczby osób biorących udział w wydarzeniach na terenie gmin, w których wskaźniki infekcji są najwyższe. Zgodnie z zaleceniem Urzędu ds.Zdrowia (Helsedirektoratet) i Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego (FHI) zdecydowano, że w gminach objętych najsurowszymi środkami kontroli maksymalnie 30 osób może przebywać w pomieszczeniach na pogrzebach. Przepisy przewidują również, że w takich gminach dozwolone będzie zawieranie małżeństw z udziałem pary nowożeńców i dwóch świadków.

Liczba zakażeń rośnie

W ostatnich tygodniach około 70 procent wszystkich przypadków nowych zakażeń zarejestrowano w Oslo i Viken. Szacuje się, że mutacje koronawirusa odpowiadają za około 70 proc. infekcji na tym obszarze, poinformowała szefowa rządu.  

Liczba zakażeń wzrosła we wszystkich grupach wiekowych, zwłaszcza jednak wśród ludzi młodych. Największy wzrost występuje w grupie wiekowej od 13 do 19 lat. Następnie w grupie między 20 a 39 rokiem życia. - To właśnie dla tych grup najbardziej złagodziliśmy obostrzenia - powiedziała premier.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


helen :)

05-04-2021 07:28

Np Odpowiedź w Polsce już jest, a w Norwegii?, raczej kwestia czasu

"Jeśli mnie pytacie, czy wrócimy do czasów sprzed pandemii, to nie. Nie wrócimy. Nigdy. Nigdy! Nigdy już nie wrócimy do świata sprzed pandemii — mówił Adam Niedzielski w rozmowie z portalem tvn24.pl. Część z nas już zawsze będzie używała maseczek i będzie trzymała dystans w obawie przed zakażeniem — przekazał minister."

jahu201

11-03-2021 12:39

Co ta pandemia wyprawia.. Szok
Ludziska siedzą w domach, nudzą się, w trakcie pędzą bimber.. Co teraz?! Wprowadza prohibicję
Masakra
Co robić...

michał gontarek

10-03-2021 21:11

Czyli szczepionki pomagają ??

michał gontarek

10-03-2021 21:07

Kompletna bzdura bez związku. Więcej telewizji , więcej bzdur na forum publicznym

Joanna Kuchnicka

09-03-2021 23:59

Event201 napisał:
Kuchnicka dorwała się do klawiatury, pohejtowała racjonalne posty i poodwracała polubienia. Pewnie jest z siebie dumna.

Kuchnicka jest bystra. Hejtujesz ty.
Ty jestes uj wie kim, uj wie skad i uj wie co tobie chodzi.
Jeden z forumowiczow odpisal ostatnio ze konwersacja z toba nie ma sensu.
Teraz mam 200% pewnosci ze to znow ty. Makowski itp itp itp itd itd itd. Nie uzywaj wiecej \"nazw\" Slowianin, Polak, polskich imion i nazwisk. Szargasz polskosc w ten sposob.

Event201 napisał:
i poodwracała polubienia.
To tak sie da??? To o co w tych \"polubieniach\" chodzi jesli da sie to odwracac?
Nie moja bajka nie wiem. Dla mnie odpowiedzi przy tablicy, na ocene skonczyly sie na poziomie liceum (1998 rok Poznan II LO)

Joanna Kuchnicka

09-03-2021 22:45

Event201 napisał:
Więcej testów = więcej zakażeń.
Idac tym twoim tropem wiecej testow=wiecej ciaz.

Joanna Kuchnicka

09-03-2021 22:37

Aniiiia napisał:
Ale skoro mam miejsce zamieszkania i jestem tutaj na stałe to raczej kwarantanne mam w domu
lovdata.no/dokument/SF/forskrift/2020-03...0DoYrqaso#KAPITTEL_2

§5 Obowiązki przy kwarantannie wjazdowej
Osoby na kwarantannie wjazdowej powinny przebywać w hotelu kwarantannowym poza wyjątkami: ...

boj fra oszlo

09-03-2021 21:13

Don! napisał:
Pomysł prohibicji jest idiotyczny,Przecież alkohol szczególnie wysokoprocentowy skutecznie zabija coronaświruska.

..jeżeli masz na myśli ten z przemytu
...to nie tylko świruska
...ale
...także
...szare komórki
...organy wewnętrzne
...organy zewnętrzne
...itd...
...krótko mówiąc czy raczej pisząc
...to taki eliksir

Don!

09-03-2021 20:33

Pomysł prohibicji jest idiotyczny,Przecież alkohol szczególnie wysokoprocentowy skutecznie zabija coronaświruska.

Ania Kosinka

09-03-2021 19:08

Ale skoro mam miejsce zamieszkania i jestem tutaj na stałe to raczej kwarantanne mam w domu

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram