Raport Twoich kredytów

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot.93730kr.

Pobierz
Praca w Norwegii

Imigranci zarobkowi dostaną od Norwegii odszkodowanie. To rekompensata za utratę dochodów po zamknięciu granic

Monika Pianowska

09 marca 2021 11:15

Udostępnij
na Facebooku
9

Minister pracy Torbjørn Røe Isaksen zaznaczył, że ocena podstawy zwolnienia należy do stron związanych z życiem zawodowym i pracodawcy, a nie do ministerstwa. flickr.com/arbeidsdepartementet/fot. Jan Richard Kjelstrup/ASD/https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Po programie wsparcia płac dla firm dotkniętych kryzysem przyszła kolej na nowy system wynagrodzeń dla zagranicznych pracowników – norweski rząd zapowiedział rekompensaty dla imigrantów zarobkowych poszkodowanych wskutek wprowadzenia środków kontroli infekcji w Norwegii. Propozycja oznacza, że ​​pracownicy, których to dotyczy, otrzymają odszkodowanie za okres po 29 stycznia, głosi komunikat prasowy z 9 marca.
Z powodu zamkniętych granic i rygorystycznych wymagań, jakie trzeba spełnić, by dostać się na teren kraju fiordów, wielu obcokrajowców, którzy swoje życie zawodowe wiążą z Norwegią, pozostaje bez dochodu. Jak tłumaczyła podczas konferencji prasowej premier Erna Solberg, nowy program odszkodowań jest oparty na systemie zasiłków chorobowych, ponieważ umożliwia to stosunkowo szybkie wprowadzenie go w życie.

>>> Szczegóły po norwesku w komunikacie rządowym<<<

Rekompensata za bezczynny początek roku

Rząd proponuje, aby poszkodowani pracownicy otrzymywali odszkodowanie w wysokości 70 proc. podstawy zasiłku chorobowego do 6G. Pracodawcy, którzy zdecydowali się wypłacać wynagrodzenie w okresie przed wprowadzeniem programu, również otrzymają zwrot kosztów. Program będzie obowiązywał za okres od 29 stycznia, kiedy to wprowadzono zakaz wjazdu do Norwegii, tak długo, jak i sam zakaz.
Wcześniej minister pracy Torbjørn Røe Isaksen podkreślał na łamach prasy, że prace nad projektem odbywają się w trybie priorytetowym i nie powstanie odrębny schemat dla skandynawskich sąsiadów Szwedów i Finów lecz system o wspólnym zastosowaniu dla wszystkich europejskich pracowników, którzy uzyskali uprawnienia na norweskim rynku, a obecnie przebywają na permitteringu. Isaksen zaznaczył jednocześnie, że ocena podstawy zwolnienia należy do stron związanych z życiem zawodowym i pracodawcy, a nie do ministerstwa.
Osoby dojeżdżające do pracy w Norwegii i mieszkające na obszarach przygranicznych Szwecji i Finlandii miały możliwość powrotu do pracy od 1 marca.

Osoby dojeżdżające do pracy w Norwegii i mieszkające na obszarach przygranicznych Szwecji i Finlandii miały możliwość powrotu do pracy od 1 marca. Źródło: stock.adobe.com/standardowa/Piotr Wawrzyniuk

Osoby dojeżdżające do pracy w Norwegii i mieszkające na obszarach przygranicznych Szwecji i Finlandii miały możliwość powrotu do pracy od 1 marca pod warunkiem przechodzenia testów i kontroli. Takie osoby dojeżdżające mogą otrzymać odszkodowanie za utratę dochodów w lutym.

Pracodawcy też dostaną wsparcie

Co zostało ustalone na początku bieżącego miesiąca, od 15 marca do 30 czerwca 2021 roku będzie obowiązywał program wsparcia płac dla firm, których obroty spadły przez epidemię koronawirusa. W zależności od poniesionych strat ma on zapewnić dofinansowanie na pracowników i umożliwić powrót do pracy tym, którzy przebywają na permitteringu.
Dodatkowo rząd obiecał 100 milionów koron na program szkoleń wewnętrznych (BIO), zarządzany przez gminy okręgowe, który ma na celu podniesienie kwalifikacji pracowników zwłaszcza w branżach, w których pandemia pozostawi trwały ślad.
O tym, m.in. jakie warunki trzeba bedzie spełnić, aby móc ubiegać się o rekompensatę, oraz w jaki sposób będzie należało to zrobić, poinformujemy, jak tylko będą znane szczegóły programu.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Joanna Kuchnicka

09-03-2021 23:06

Bajkowyskrzat napisał:
Nie ma lepszej ochrony aniżeli ta wprowadzona ,maseczki,dystans ,higiena i jest wystarczająca.
To prawda.
I gdyby nie ujadacze na w/w to byloby jak wczesniej. Ale nie.
Maseczki to \"kagance\", dystans to \"a co mi ktos qwa bedzie mowil co mam robic\", o higienie nie bede sie wypowiadac bo to moje zboczenie zawodowe i moge miec skrzywione - zboczone spojrzenie.

Bajkowyskrzat

09-03-2021 22:12

Obserwuje komentarze i powoli zauważam zmiany na lepsze tzn. energia na walkę braterską przeistacza się w rozumowanie , brawo rodacy.WHO organizacja zdrowia wprowadziła stan epidemi i na tej podstawie rządzący krajami wdrażają kolejne restrykcje i dziwię się gdy większości odpowiada zamach na wolność (zamknięcie granic i brak protestu ) przeprowadzany subiektywnie , wyrażany nieprzewidywalną statystyką. Nie ma lepszej ochrony aniżeli ta wprowadzona ,maseczki,dystans ,higiena i jest wystarczająca. A teraźniejszym i dalszym ograniczaniem swobód przemieszczania się stanowcze NIE

mart enty

09-03-2021 21:49

bojfraoszlo napisał:
..tulipan to taka etatowa płaczka
...tyle lat w Holandii a sentyment pozostał
...nie pamietam, zeby za cuś pochwalił lub przynajmniej nie skrytykował Norwegii
...niby daleko a jakby stąd nigdy nie wyjechał
...Ps. ile kosztują obecnie cebulki tulipanowe.?...może by tak zainwestowac ..zamiast w bitcoiny


\"cebulka tulipanowa\" - jakież to dwuznaczne KURŁA!!!

boj fra oszlo

09-03-2021 21:25

..tulipan to taka etatowa płaczka
...tyle lat w Holandii a sentyment pozostał
...nie pamietam, zeby za cuś pochwalił lub przynajmniej nie skrytykował Norwegii
...niby daleko a jakby stąd nigdy nie wyjechał
...Ps. ile kosztują obecnie cebulki tulipanowe.?...może by tak zainwestowac ..zamiast w bitcoiny

Polkrzysiek

09-03-2021 16:05

Zabrakło szczegółów ,że to będzie dotyczyło tylko tych z tzw. D nr. nie wpuszczonych do Norwegi a , nie osoby posiadające tzw. stałe miejsce zamieszkania w NO.

MiroMaro

09-03-2021 14:18

Już czas aby gruba Erna i cała ferajna otworzyła portfel i wzięła odpowiedzialność finansową za gnojenie uczciwie pracujących ludzi. Ludzie mają prawo otrzymywać zapłatę za wykonaną pracę a tu najzwyczajniej im się to uniemożliwia. Teraz niech wypłacą rekompensaty wszystkim poszkodowanym w wyniku zamknięcia granic, zmuszonych do przymusowej darmowej kwarantanny oraz tym co przez umowy śmieciowe odmówiono permitteringów w zeszłym roku. Wszyscy uczciwie i legalnie pracowali i płacili należne podatki a teraz odpłacono się po frajersku. Nigdy tego wam nie zapomnimy!

high octane

09-03-2021 13:57

Bez wymiany handlowej ten kraj tez nie bedzie funkcjonowal. Sie zapedzaja w kozi rog z tymi obostrzeniami. Kraj rzadzony przez amerykanska agenture. Te same durnowate obostrzenia wprowadzaja. Jeszcze jacy postepowi i swiatowi sie czuja.
PS. Czekam na komentarze typu: jak ci sie tu nie podoba to wyjedz.

Damian Wysocki

09-03-2021 13:39

I jak zwykle wprowadzili coś ,co.nie jest dopracowane do końca.
A co z osobami przemieszcającymi sie miedzy Polska a Norwegia i sa zmuszone odbyć 10 dni kwarantanny ? Czy te osoby nie ponoszą strat związanych z tym fałszywym kowidem.
Dlaczego pominięto tą kwestię ?
10 dni bez zapłaty to jeat prawie połowa miesięcznego wynagrodzenia.
Tak więc Nory Telenory poprawić tą nieprecyzyjną ustawę i wziąść pod uwagę osoby ktore z uwagi na obowiązkową kwarantanne tracą znaczną część swoich dochodów.

Tomasz Lenartowicz

09-03-2021 12:21

Ta decyzja potwierdza fakt, że obcokrajowcy pracujący w Norwegii są istotnym elementem rynku pracy.
Mówiąc po prostu: norweski rynek pracy nie będzie funkcjonował bez obcokrajowców.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram