Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

4
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Życie w Norwegii

Pozwali Norwegię za kwarantannę wjazdową. Sąd Najwyższy wydał wyrok

Natalia Szitenhelm-Smeja

23 kwietnia 2022 09:00

Udostępnij
na Facebooku
1
Pozwali Norwegię za kwarantannę wjazdową. Sąd Najwyższy wydał wyrok

Pozew wytoczyły osoby zamieszkałe w Norwegii, które posiadają w Szwecji domy letniskowe. /zdjęcie ilustracyjne stock.adobe.com/standardowa/underworld

Środki kontroli zakażeń, takie jak kwarantanna wjazdowa po powrocie ze Szwecji, choć naruszyły Europejską Konwencję Praw Człowieka, nadal były legalne, bo ich stosowanie miało swoje uzasadnienie, orzekł Sąd Najwyższy.
Wyrok zapadł na początku kwietnia. Sprawa dotyczyła zasad kwarantanny wjazdowej wprowadzonej w wyniku pandemii covid-19, które obowiązywały od marca 2020 r. do czerwca 2021 r. Pozew wytoczyły osoby zamieszkałe w Norwegii, które posiadają w Szwecji domy letniskowe. Przez cały ten okres główną zasadą było to, że przy wjeździe z zagranicy do Norwegii kwarantanna musiała trwać co najmniej 7 dni. W przypadku właścicieli hytt istniał ograniczony wyjątek od tego nakazu - mogli oni przekroczyć granicę bez odbycia kwarantanny po powrocie do Norwegii w przypadku przeprowadzenia niezbędnych prac konserwacyjnych w budynku, bez możliwości noclegu w nim. Właściciele domów twierdzili, że władze powinny zrobić dla nich szersze wyjątki, o ile unikali transportu publicznego, a także nie potykali się z innymi osobami w Szwecji. Ich zdaniem obowiązkowi kwarantanny brakowało mocy w ustawie o kontroli zakażeń, był on także sprzeczny z prawami człowieka i porozumieniem EOG, czytamy w komunikacie Sądu Najwyższego.

Sprzeczna, ale legalna

Teraz Sąd Najwyższy orzekł, że owszem - kwarantanna wjazdowa naruszyła EKPC, kolidowała również z prawem do swobodnego przepływu kapitału na mocy porozumienia EOG, jednak była legalna, ponieważ interwencja w postaci środków kontroli zakażeń miała swoje uzasadnienie. - Było to prawdą, mimo że władze nie omawiały wyraźnie związku z Konstytucją, EKPC i Porozumieniem EOG, kiedy środki były wdrażane - informuje Sąd. 

Istnieje jednak potrzeba, podkreślono w oświadczeniu, by przyjrzeć się zasadom kwarantanny, mimo że nie mają one już zastosowania, a także wyjaśnić wymogi, jakie należy ustalić, by władze mogły wdrażać środki kontroli infekcji, które naruszają prawa podstawowe.
Kwarantannę wjazdową zniesiono 26 stycznia. Minister zdrowia Ingvild Kjerkol poinformowała jednak, że może zostać przywrócona, jeśli pojawi się nowy wariant koronawirusa lub sytuacja epidemiczna ulegnie pogorszeniu.

Kwarantannę wjazdową zniesiono 26 stycznia. Minister zdrowia Ingvild Kjerkol poinformowała jednak, że może zostać przywrócona, jeśli pojawi się nowy wariant koronawirusa lub sytuacja epidemiczna ulegnie pogorszeniu. Źródło: flickr.com/ Statsministerens kontor/ fot. Ingrid B. Myklebust, SMK/ https://creativecommons.org/licenses/by-nc/2.0/

Będą sprawdzać

Nie tylko kwarantanna wjazdowa, wprowadzona jako środek zapobiegawczy przed transmisją wirusa z zagranicy, budzi wśród mieszkańców Norwegii kontrowersje. Chyba częściej jeszcze padają pytania o zgodność z prawem kwarantanny hotelowej. We wrześniu ubiegłego roku pisaliśmy, że tzw. komisja covidowa sprawdzi, czy przymusowa kwarantanna w hotelach była legalna. Wśród prawników zdania co do tego są podzielone. Raport z prac ma być gotowy wiosną.
hoyesterett, mojanorwegia
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Ryszard Lwie Serce

24-04-2022 19:23

Co cioty

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok