Komunikat prasowy

Norwegia znosi kwarantannę wjazdową. Jest decyzja

Natalia Szitenhelm-Smeja

24 stycznia 2022 19:37

Udostępnij
na Facebooku
2
Norwegia znosi kwarantannę wjazdową. Jest decyzja

O swojej decyzji Ministerstwo Zdrowia poinformowało w poniedziałek wieczorem./zdjęcie ilustracyjne stock.adobe.com/standardowa/Trond

Wielu podróżnych czekało na tę wiadomość - obowiązek poddania się kwarantannie wjazdowej zostanie zniesiony, informuje resort zdrowia. W ocenie Instytutu Zdrowia Publicznego (FHI), na którego zaleceniach opiera się rząd, restrykcja ta ma obecnie niewielkie znaczenie w przypadku transmisji koronawirusa, nie wpływa też na zwiększenie wydolności służby zdrowia.
Reklama
O swojej decyzji Ministerstwo Zdrowia poinformowało 24 stycznia. - Zgodnie z zaleceniem Instytutu Zdrowia Publicznego rząd znosi wymóg kwarantanny wjazdowej, ponieważ nie jest ona już uważana za niezbędną do kontroli infekcji - głosi komunikat.

Kwarantanna wjazdowa zostaje zniesiona od północy 26 stycznia.

Osoby, które obecnie przebywają w kwarantannie, mogą ją opuścić od północy 26 stycznia.

Uciążliwa, a nic nie daje

Obecnie podróżni przybywający do Norwegii z obszaru objętego wymogiem kwarantanny, którzy nie posiadają paszportu covidowego (nie mogą udokumentować, że zostali w pełni zaszczepieni lub przeszli COVID-19), muszą przejść kwarantannę wjazdową. FHI wystosowało jednak zalecenia, w których zwróciło uwagę, że podróżni bez UCC stanowią jedynie 7 proc. zarejestrowanych i 4 proc. przypadków zakażonych. Instytut ocenił więc, że ten środek kontroli ma zatem niewielkie znaczenie w powstrzymaniu transmisji wirusa. Rząd zgodził się z zaleceniami.

- Zgadzam się z FHI, że odsetek zarażonych wśród imigrantów bez paszportu covidowego jest tak mały w związku z sytuacją epidemiczną, jaką mamy teraz w Norwegii, że nadszedł czas na zniesienie tego wymogu. Przyczyni się do szybszego otwarcia społeczeństwa, z łatwiejszym wjazdem do kraju. Może to mieć pozytywne skutki społeczno-gospodarcze dla ogółu przedsiębiorców, a w szczególności dla branży turystycznej – komentuje szefowa resortu Ingvild Kjerkol.
Minister informuje jednak, że kwarantanna wjazdowa może zostać przywrócona, jeśli pojawi się nowy wariant koronawirusa lub sytuacja epidemiczna ulegnie pogorszeniu.

Minister informuje jednak, że kwarantanna wjazdowa może zostać przywrócona, jeśli pojawi się nowy wariant koronawirusa lub sytuacja epidemiczna ulegnie pogorszeniu.Źródło: flickr.com/ Statsministerens kontor/ fot. Ingrid B. Myklebust, SMK/ https://creativecommons.org/licenses/by-nc/2.0/

Podróżni muszą jednak pamiętać, że nadal obowiązują pozostałe trzy restrykcje wjazdowe:

1) rejestracja podróży do Norwegii - dla zaszczepionych i niezaszczepionych
2) poddanie się testowi na granicy - dla zaszczepionych i niezaszczepionych
3) wykonanie testu na covid-19 przed wjazdem do Norwegii - tylko dla niezaszczepionych

Rząd na początku lutego oceni istotę podtrzymania powyższych środków kontroli.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Radetzky

25-01-2022 20:54

Ogólnie dystrybucja wirusa oraz nowymi mutacjami zajmują się osoby zaszczepione i to wiadomo nie od dziś.
Przyznam się szczerze że szkoda mi ludzi którzy przyjęli dawki tego świństwa bo Bóg jeden raczej wiedzieć co się z nimi działo,na moje mniemanie nic dobrego.

Daniel Rosinski

25-01-2022 13:05

"ze podróżni bez UCC stanowią jedynie 7 proc. zarejestrowanych i 4 proc. przypadków zakażonych"

Czyli znaczy ze za 96% zakazonych odpowiada 93% osob ktorzy maja UCC...
Czy cos moglem pominac bo test daje tylko 2 odpowiedzi...?

To może Cię zainteresować

Facebook Messenger YouTube Instagram