Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Nawet 15% rabatu na S1 i EKUZ

Reklama

Życie w Norwegii

Powrót do Norwegii po świętach: pamiętaj o limitach celnych

Natalia Szitenhelm-Smeja

29 grudnia 2023 17:30

Udostępnij
na Facebooku
7
Powrót do Norwegii po świętach: pamiętaj o limitach celnych

Od 2023 o połowę zostaje zmniejszona dopuszczalna ilość wyrobów tytoniowych, którą można wwieźć do Norwegii/zdjęcie poglądowe stock.adobe.com/standardowa/henjon

Wielu rodaków w podróż z Polski do Norwegii zabiera ze sobą produkty, które nad fiordami są niedostępne lub o wiele droższe, jak np. niektóre artykuły spożywcze, tytoń czy napoje (również alkoholowe). Przypominamy więc obowiązujące limity celne, by na granicy uniknąć niespodzianek.
Artykuł opublikowano po raz pierwszy w grudniu 2022. Omówione w tekście limity i przepisy są aktualne.
W artykule przytaczamy aktualne przepisy i praktyczne informacje Służby Celnej (Tolletaten).

Złota zasada: limit wartościowy

Podstawową zasadą, o jakiej należy pamiętać, wracając do Norwegii z zagranicy, jest limit wartościowy, czyli łączna kwota, za jaką można zrobić zakupy poza krajem fiordów. Jego wysokość zależy od długości pobytu – jeśli ktoś przebywał poza granicami Norwegii nie krócej niż 24 godziny, może wwieźć ze sobą towary o łącznej wartości do 6 000 koron bez uiszczania cła i podatku akcyzowego. Jeśli zaś ktoś przebywał poza granicami Norwegii krócej niż 24 godziny, może jednorazowo, w ciągu 24 godzin, wwieźć towary o łącznej wartości do 3 000 koron bez konieczności uiszczania cła i podatku akcyzowego.

Limit wartości to łączna suma zakupionych przez ciebie towarów, z wyłączeniem alkoholu i wyrobów tytoniowych.

Jeśli jesteś turystą i nie mieszkasz w Norwegii, nie ma konkretnego limitu wartości tego, co możesz zabrać ze sobą w drodze do Norwegii jako bagaż.

Jeśli jesteś turystą i nie mieszkasz w Norwegii, nie ma konkretnego limitu wartości tego, co możesz zabrać ze sobą w drodze do Norwegii jako bagaż.Źródło: MN

Jeśli dana osoba przekroczy limit wartościowy wynoszący 6000/3000 NOK, sama może zdecydować, za które towary chce zapłacić cło i podatek akcyzowy. Jeżeli wartość danego towaru przekracza wyżej wymieniony limit, cło i podatek akcyzowy zostaną naliczone od całej wartości towaru. Towary stanowiące całość nie mogą być dzielone na części i wwożone przy kilkakrotnym przekraczaniu granicy ani też przez większą liczbę osób. Obowiązuje to również wówczas, kiedy wartość poszczególnych części jest niższa niż 6000/3000 koron, informuje służba celna.

Jeżeli ktoś nie jest w stanie udokumentować wartości towaru, na przykład poprzez okazanie rachunku, Tolletaten ustala jego szacunkową wartość.

Jeśli ktoś zrobił zakupy powyżej limitu wartości, musi zapłacić 25-procentowy podatek VAT od większości towarów.

Naprawa towarów za granicą, włącznie z naprawą pojazdów samochodowych, objęta jest limitem wartościowym wynoszącym 6000/3000 koron norweskich. Jeżeli wartość naprawy przekracza ten limit, dana osoba ma obowiązek uiścić ewentualne cło i akcyzę od łącznego kosztu naprawy.

Limit alkoholu i tytoniu

Wyroby alkoholowe i/lub tytoniowe w ilości ograniczonej limitem można przywieźć tylko wówczas, jeżeli dana osoba może udokumentować opłacenie akcyzy w jednym z krajów członkowskich EOG. Dlatego po pobycie poza Norwegią krótszym niż 24 godziny po przyjeździe do kraju fiordów nie można już zrobić zakupów w norweskich sklepach bezcłowych.

Do Norwegii bez cła i podatku akcyzowego można wwieźć następujące towary:
-1 litr napojów spirytusowych o zawartości alkoholu 22-60 proc.
- 1,5 litra wina o zawartości alkoholu 2,5-22 proc.
- 2 litry piwa powyżej 2,5 proc. oraz cydru lub gotowych drinków o zawartości alkoholu 2,5-4,7 proc.
- 200 sztuk papierosów lub 250 gramów innych wyrobów tytoniowych (np. snusu) - limit obowiązuje do końca 2022 roku
- 200 sztuk bibułek tytoniowych
Przywóz do Norwegii napojów o zawartości alkoholu powyżej 60 proc., jak np. spirytus, jest zabroniony.

tolletaten

Od 1 stycznia 2023 ilość wyrobów tytoniowych, które można wwieźć bez podatku jako bagaż oraz ilość, którą można kupić w punkcie wolnocłowym na lotnisku po przylocie, zostanie zmniejszona o połowę.

Tak więc osoby mieszkające w Norwegii od Nowego Roku mogą wwieźć 100 papierosów, 125 gramów innych wyrobów tytoniowych (np. snusu).

Będzie to również kwota, którą można sprzedać podróżnym z punktów sprzedaży wolnocłowej po przybyciu do Norwegii.

Punkty wolnocłowe na lotniskach mogą obecnie sprzedawać papierosy wyłącznie w pełnych kartonach. Karton papierosów zawiera obecnie zwykle 200 papierosów. Aby dać producentom papierosów czas na dostosowanie rozmiaru kartonu do ilości, jaką można sprzedać w punktach wolnocłowych, w okresie od 1 stycznia 2023 do 1 lipca 2023 możliwa będzie sprzedaż papierosów w paczkach (np. 1 paczka po 20 sztuk).

Limity towarów można wymieniać następująco:

- Limit na napoje spirytusowe może zostać wymieniony na 1,5 litra wina lub piwa/drinków/cydru
- Limit na wino może zostać wymieniony na piwo/drinki/cydr, w przeliczeniu litr za litr.

Wina oraz piwa/drinków/cydru nie można wymieniać na mocniejsze alkohole.

Od 1 stycznia 2022 r. nie można już wymieniać wyrobów tytoniowych na wino lub piwo

Przykłady wymiany:

tolletaten

Limity wiekowe

Aby móc wwieźć piwo, wino i wyroby tytoniowe do Norwegii, dana osoba musi mieć ukończone 18 lat, a 20 lat, by móc wwieźć napoje spirytusowe itp. o zawartości alkoholu powyżej 22 proc.

Dzieci w wieku poniżej 12 lat nie mogą wwieźć ze sobą bez uiszczania cła i podatku akcyzowego innych produktów spożywczych niż woda mineralna, wyroby czekoladowe i słodycze.

Uproszczona procedura celna

Podróżując do Norwegii, oprócz limitu towarów zwolnionych z cła i akcyzy, można zgłosić do oclenia maksymalnie 27 litrów piwa lub wina, cztery litry wódki, 400 sztuk papierosów oraz 500 gramów wyrobów tytoniowych lub snusu. Przy większych ilościach alkoholu obowiązują standardowe stawki podatku akcyzowego.

Standardowe stawki podatku akcyzowego:

- piwo o zawartości alkoholu powyżej 2,5 proc. oraz inne napoje o zawartości alkoholu pomiędzy 2,5 a 4,7 proc. (łącznie 27 litrów): 22 kr za litr /7 kr za 0,33 litra
- napoje o zawartości alkoholu pomiędzy 4,7 a 15 proc., np. wino (łącznie 27 litrów): 63 kr za litr/ 48 kr za butelkę
- napoje o zawartości alkoholu pomiędzy 15 a 22 proc., np. wino likierowe (łącznie 27 litrów): 121 kr za litr / 89 kr za butelkę
- napoje o zawartości alkoholu pomiędzy 22 a 60 proc., np. napoje spirytusowe (4 litry): 385 kr za litr /265 kr za butelkę
- tytoń do palenia (łącznie 500 gramów): 353 kr za 100 gramów
- snus tytoń do żucia (łącznie 500 gramów): 110 kr za 100 gramów
- tytoń do żucia (łącznie 500 gramów): 146 kr za 100 gramów
- cygara i cygaretki (łącznie 500 gramów): 353 kr za 100 gramów
- papierosy (400 sztuk): 353 kr za 100 sztuk
- bibułki i filtry papierosowe (400 sztuk): 6,5 kr za 100 bibułek/filtrów

Aby dowiedzieć się, jakie produkty i w jakich ilościach można przetransportować nad fiordy – autem, promem bądź samolotem – ale też oclić przewożone towary, można skorzystać z aplikacji aplikacji KvoteAppe

Aby dowiedzieć się, jakie produkty i w jakich ilościach można przetransportować nad fiordy – autem, promem bądź samolotem – ale też oclić przewożone towary, można skorzystać z aplikacji aplikacji KvoteAppetolletaten

Tego do Norwegii przywozić nie wolno

Oprócz wymienionych wcześniej napojów o zawartości alkoholu pow. 60 proc., do Norwegii nie wolno także bez specjalnego zezwolenia przywozić z zagranicy:
- narkotyków, lekarstw (zezwala się na przywóz niewielkich ilości lekarstw na własny użytek)
- broni i amunicji
- fajerwerków
- ziemniaków
- roślin/części roślin przeznaczonych do uprawy
- mięsa, produktów mięsnych, mleka oraz produkty mlecznych z krajów spoza EOG

Towary na własny użytek

W osobistym bagażu i do własnego użytku można przewozić mięso i produkty mięsne, mleko i produkty mleczne, jaja oraz inne produkty żywnościowe pochodzenia zwierzęcego z krajów członkowskich EOG.

Do kraju fiordów można wwieźć łącznie tylko 10 kg produktów mięsnych, ryb, serów, owoców czy warzyw – w tym przypadku towary nie wymagają opłaty celnej

Do Norwegii można zabrać ze sobą także następujące owoce, jagody, rośliny i części roślin do użytku prywatnego, bez konieczności okazania świadectwa fitosanitarnego stwierdzającego stan zdrowotności roślin:
- do 10 kilogramów owoców, jagód i warzyw, za wyjątkiem ziemniaków
- do 25 sztuk kwiatów ciętych
- do 3 kilogramów cebulek i sadzonek kwiatowych
- do 5 sztuk roślin doniczkowych (roślin domowych) z krajów europejskich
- do 50 paczek nasion porcjowanych

Przejście zielone czy czerwone?

Przekraczając norweską granicę, trzeba koniecznie wybrać odpowiednie przejście – do wyboru jest kolor zielony i czerwony. Ten pierwszy przeznaczony jest dla osób, które posiadają towary zwolnione od cła i podatku akcyzowego w granicach dopuszczalnych limitów. Kolor czerwony należy z kolei wybrać, kiedy posiada się towary podlegające opłatom celnym i podatkowi akcyzowemu lub wymagających specjalnych zezwoleń na przywóz.


Tolletaten, Regjeringen, MojaNorwegia
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Bogdan Tracz

29-12-2023 22:19

Mozna wjechac z 5 paczkami papierosow, to oznacza 100 sztuk, nie 200. Ograniczenie zostalo wprowadzone w styczniu 2023. Chyba, ze jest sie turysta, ale Polacy w Norwegii turystami raczej nie sa. Proponuje sorawdzic przepisy ponownie, wlasciwie to lepiej je sprawdzic przed publikacja, tak zwykle sie robi.

Marek _B

29-12-2023 20:18

Limit papierosów 100 sztuk na osobę!

Martin19

29-12-2023 17:49

Ściągnijcie sobie Apke .. (Kvoteappen ) Tam jest kalkulator co fanie liczy i nawet mandat oblicza jak przekroczysz fajna sprawa .

Dariusz Dudek

29-12-2022 08:45

ale ogólnie wszyscy zdrowi

zaskar bygg

28-12-2022 22:11

tak sie ogolnie pytam bo to wazne jest/ ja nigdy nie palilem, pije tylko browara i nie czesto, a w PL jestem 10 dni na 3 lata wiec przemyt slaby jestem

Riggman

28-12-2022 16:34

zaskarbygg napisał:
Fajnie napisane w koncu bo najczesciej to bzdury dla sztuki pisane ale to chyba wiecie.
Zabraklo najwazniejszego- jakie kary groza za zlapanie na lotnisku z wieksza iloscia alko i papierosow


kiedys to czytalem, ze za 10 ram 8800 kr kary, mysle ze jak wpiszesz w google to znajdziesz szybko jakbys chcial

zaskar bygg

27-12-2022 17:52

Fajnie napisane w koncu bo najczesciej to bzdury dla sztuki pisane ale to chyba wiecie.

Zabraklo najwazniejszego- jakie kary groza za zlapanie na lotnisku z wieksza iloscia alko i papierosow

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok