Karta podatkowa w Norwegii na 2023

Zamów
Reklama

Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Praca i pieniądze

Tyle gotówki możesz wywieźć z Norwegii: przepisy celne 2022

Natalia Szitenhelm-Smeja

28 listopada 2022 14:30

Udostępnij
na Facebooku
Tyle gotówki możesz wywieźć z Norwegii: przepisy celne 2022

Jeśli ktoś posiada środki przekraczające dozwolony limit, musi wypełnić deklarację celną /zdjęcie poglądowe stock.adobe.com/standardowa

Choć nie zaleca się podróży z dużą ilością gotówki przy sobie, wiele osób, zwłaszcza w okresie przedświątecznym, nadal przewozi w ten sposób do Polski pieniądze zarobione w kraju fiordów. Norweska służba celna przypomina więc, ile środków finansowych można wywieźć z Norwegii bez konieczności zgłaszania tego faktu.
Przepisy dotyczące dozwolonego limitu gotówki, którą można wywieźć z Norwegii, od kilku dobrych lat są takie same. - Wyjeżdżając, możesz mieć przy sobie środki płatnicze o łącznej wartości 25 000 koron norweskich. Jeśli posiadasz przy sobie środki przekraczające tę sumę, musisz wypełnić deklarację celną - instruują celnicy (Tolletaten).

Nie jest zabronione przewożenie waluty lub innych środków płatniczych powyżej 25 tys. NOK do lub z Norwegii, ale należy to zgłosić (zadeklarować) przed podróżą.
~Tolletaten

Limit dotyczy zarówno norweskich, jak i zagranicznych banknotów, monet, bezimiennych kart płatniczych (np. kart podarunkowych) i innych środków płatniczych.

Przed opuszczeniem Norwegii deklarację wypełnioną w dwóch egzemplarzach należy dostarczyć do najbliższego punktu Tolletaten, instruują służby.
Lista urzędów celnych w Norwegii wraz z godzinami ich otwarcia
Część deklaracji celnej/wzór, którą trzeba wypełnić i przedłożyć celnikom.

Część deklaracji celnej/wzór, którą trzeba wypełnić i przedłożyć celnikom.Źródło: Tolletaten

Mandat od pierwszej przekroczonej korony

Za niezgłoszenie celnikom kwoty wyższej niż 25 tys. NOK przewidziano karę finansową, która naliczana jest od pierwszej przekroczonej korony. Na przykład niezgłoszenie 26 000 NOK spowoduje nałożenie kary w wysokości 5 200 NOK.

Grzywna za niezgłoszenie kwoty wyższej niż 25 tys. koron wynosi 20 proc. całej przewożonej sumy. Celnicy mogą także o zajściu poinformować policję, jeżeli zachodzi podejrzenie popełnienia przestępstwa.

W przypadku, jeśli celnicy uznają, że w istocie zaszło podejrzenie popełnienia przestępstwa, zajmą całą przewożoną przez podróżnego kwotę do czasu przeprowadzenia śledztwa przez policję.


Tolletaten, MojaNorwegia
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram