Życie w Norwegii

Polacy w Norwegii czują się pominięci. Chcą zniesienia kwarantanny jak dla rodaków ze Szwecji i Danii

Monika Pianowska

11 maja 2020 14:02

Udostępnij
na Facebooku
28

Obecnie po powrocie ze Szwecji do Polski nie obowiązuje kwarantanna, ponieważ oba kraje sąsiadują ze sobą przez morze. adobe stock/ licencja standardowa

Od 4 maja br. zniesiono obowiązek odbycia dwutygodniowej kwarantanny po przekroczeniu polskiej granicy w celach zawodowych, służbowych czy zarobkowych albo w celu pobierania nauki w Polsce lub państwie sąsiadującym, poinformowała Straż Graniczna. Nowe zasady dotyczą granic wewnętrznych Polski, czyli z krajami sąsiadującymi: Niemcami, Czechami, Słowacją i Litwą. Kwarantanna nie obowiązuje już także osób przekraczających granicę morską, wracających ze Szwecji i Danii.
Wystarczy udokumentować cel swojej podróży funkcjonariuszowi podczas kontroli granicznej. Kwarantannie wciąż muszą się poddać pracownicy medyczni. Według Polaków mieszkających za granicą, w ustalonych w maju regulacjach brak jednak logiki i konsekwencji. Dlaczego bowiem – mimo że tak naprawdę nie jesteśmy sąsiadami – w decyzji o anulowanej kwarantannie pominięto kraj fiordów? – pyta norweska Polonia m.in. w wiadomościach do naszej redakcji, mediach społecznościowych i na forach.
Nie tylko Polakom w Norwegii nie podoba się pominięcie niektórych krajów w kwestii zniesienia obowiązku kwarantanny po przyjeździe do Polski. W materiale poniżej protest pracowników transgranicznych pod Ambasadą RP w Wiedniu.

Granica jest tylko umowna?

Wielu Polaków żyjących w Norwegii uważa za niesprawiedliwy fakt, że chociaż mieszkają i pracują nad fiordami na takich samych zasadach, co ich rodacy w pozostałej części Skandynawii, nie mogą dołączyć do rodzin od razu. Poza kwestiami geograficznymi najczęściej powtarzającym się argumentem jest dość liberalna postawa Szwecji wobec epidemiii koronawirusa – władze nie wprowadziły tam radykalnych środków, żeby zatrzymać rozprzestrzenianie się wirusa, lecz oparły swoje działania na zaufaniu do obywateli.
Podczas gdy m.in. nie zamknięto tam restauracji i podstawówek, a jedynie ograniczono liczbę uczestników imprez i zalecono przestrzeganie środków higieny, licząc, że szwedzkie społeczeństwo ostatecznie wykształci w sobie odporność na nowy patogen, w kraju fiordów już 12 marca rząd wprowadził wiele restrykcji, które dopiero zaczyna łagodzić. O skuteczności metod radzenia sobie z SARS-CoV-2 stosowanych przez obydwa kraje zdaniem wielu mogą świadczyć chociażby statystyki – w Szwecji wskutek zarażenia koronawirusem zmarło już ponad 3200 osób, a w Norwegii niecałe 220 (stan na 11 maja 2020). Ponadto wiele gmin zdołało „uwolnić się” już od wirusa, dzięki czemu życie w kraju fiordów etapami wraca do normy.

Dlaczego Polacy pracujący na takich samych zasadach w Niemczech, Danii, Szwecji itp. mogą jechać do Polski bez 2-tygodniowej kwarantanny, a z Norwegii nie? Ten sam problem mają Polacy w Austrii! Też muszą zaliczyć wielotygodniową rozłąkę z rodziną, a każdy z nas wie, że te dwa kraje w EU najlepiej sobie poradziły z wirusem w przeciwieństwie do innych.~Czytelnik MojejNorwegii

O to, czy przy decyzji o zniesieniu obowiązku kwarantanny dla Polaków pracujących i uczących się sąsiednich krajach zaważyły jedynie względy administracyjne oraz czy norweska Polonia będzie mogła wkrótce liczyć na podobne przywileje, co rodacy żyjący w Szwecji i Danii, zapytaliśmy MSZ, MSWiA, Główny Inspektorat Sanitarny i Ambasadę RP w Oslo. Czekamy na odpowiedź.
Czy po powrocie z Norwegii do Polski powinna obowiązywać kwarantanna?
Tak
Nie
Nie mam zdania
Głosuj
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Bartosz Połowniak

15-05-2020 22:50

Franio11133 napisał:
i żaden z nich nie został spisany i poddany kwarantannie tylko trzeba zachować parę zasad .
siema możesz trochę rozwinąć ten watek ? będę jechał za tydzień do Pl i zastanawiam sie czy jest możliwość żeby nie siedzieć na tej bezsensownej kwarantannie Piona !

boj fra oszlo

15-05-2020 20:45

locosoundz napisał:
no to trzeba to udostepniac, zbierac podpisy w petycji i pisac do tego ciemnogrodu w sejmie! co za bez sens siedziec 14 dni w domu... teraz albo nigdy bo wakacje tuż za rogiem. musimy coś zdziałać


..jaki bezsens????
...nadgodziny chcesz wyrabiać,to nie Norwegia
..zdrowie,życie,ważniejsze...kiwam na twoje ...chodzi o to ,zebyś ewentualnie nie zarażał innych

locosoundz

15-05-2020 20:39

no to trzeba to udostepniac, zbierac podpisy w petycji i pisac do tego ciemnogrodu w sejmie! co za bez sens siedziec 14 dni w domu... teraz albo nigdy bo wakacje tuż za rogiem. musimy coś zdziałać

karolka158

15-05-2020 19:16

Slawko1234 we wtorek dzwonilam do strazy granicznej obowiazek 14 dniowej kwarantanny, takze milego utlopu, chyba ze cos sie zmieni, pozdro

Slawko1234

13-05-2020 10:15

Franio11133 daj więcej info co do tych promów w Świnoujściu bo jadę w niedzielę na dwa tygodnie na urlop do Pl i nie wiem czy muszę udokumentować ten fakt u celników

Zibi123

13-05-2020 09:54

Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie regulaminu portalu
j m

13-05-2020 08:50

Teraz widac jakka inteligencja zadzi Polska

Chytruschrystus

12-05-2020 22:30

Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie regulaminu portalu
Wioleta Witczak

12-05-2020 22:03

Mam pytanie jak to jest z kwarantanną? Czy obowiazuje mnie wracajac do Polski na urlop np tydzien lub dwa? Pracuje w NO mam umowe o prace i wynajmuje mieszkanie.

Onty_Ja_Gabriel_3.

12-05-2020 21:19

mariusz75111 napisał:
ambasador oprócz pobierania wysokiej pensji nic nie robi w kierunku zniesienia kwarantannyMariuszu, czy ty masz chociasz podestawowom wiedzem, co do tego, ode czego jest Ambasador danego Państwa?.
Z twojej wypowiedzi raczej NIE.
To tyle w tym trzepakowym ...........................ech.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram