Aktualności

Koronawirus w Norwegii: najnowsze informacje

Natalia Szitenhelm

04 maja 2020 10:53

Udostępnij
na Facebooku
3

Aktualne informacje na temat koronawirusa w Norwegii. stock.adobe.com/standardowa/ Lightboxx

Bieżące informacje na temat sytuacji w kraju fiordów: postanowienia rządu, aktualne informacje. Artykuł aktualizowany.

OSLO: PRAWIE 2 MLD NOK NA ŁAGODZENIE SKUTKÓW PANDEMII

Rada Miasta Oslo przeznaczy 1,9 mld NOK na tzw. koszty nadzwyczajne związane z wybuchem epidemii covid-19, poinformowano w komunikacie prasowym z 19 maja. 

Władze gminy musiały skorygować swój budżet na 2020, by zawrzeć w nim wydatki przewidziane na pokrycie strat powstałych na skutek izolacji społecznej i zamrożenia gospodarki. Rada Miasta przeznacza także środki pieniężne na działania, które zmniejszą bezrobocie w stolicy. 

Na wydatki mające pokryć skutki wybuchu epidemii w marcu, kwietniu i po kwietniu władze z miejskiej kasy przeznaczą ponad 1 mld NOK. 700 mln koron trafi do Rutera jako rekompensata za utracone przychody z biletów. Ok. 180 mln koron zostanie rozdysponowane między stołeczne przedszkola i SFO, by zrekompensować utracone przychody z tytułu opłat wnoszonych przez rodziców.
Reklama

NORWEGIAN SPEŁNIŁ WARUNKI UZYSKANIA POŻYCZKI RZĄDOWEJ

Norwegian wydał specjalne oświadczenie 20 maja rano. Przewoźnik ogłosił, że spełnił warunki uzyskania pomocy z drugiej i trzeciej transzy rządowego pakietu kryzysowego. Tym samym, norweskie linie lotnicze uzyskały rządowe gwarancje pożyczkowe wynoszące 3 mld NOK. Jak przyznał prezes zarządu Jacob Schram, spółka zdaje sobie sprawę, że nadchodzące miesiące będą trudne. W odpowiedzi na środowe oświadczenie, na giełdzie w Oslo spadła wartość akcji Norwegiana.

Przedstawiciele przewoźnika przygotowali specjalny plan restrukturyzacji. Polegał on na zmianie długów spółki na rzeczywisty kapitał w postaci akcji giełdowych. Norwegian przekształcił w ten sposób 12,7 miliarda NOK.

CHCĄ PRZEDŁUŻYĆ OGRANICZENIA WJAZDU DO NORWEGII

Ministerstwo Sprawiedliwości i Zarządzania Kryzysowego chce do 1 stycznia 2021 roku przedłużyć ograniczenia związane z wjazdem do Norwegii, by zatrzymać rozprzestrzenianie się wirusa covid-19, poinformowano w komunikacie prasowym z 18 maja. - Nie możemy wykluczyć wprowadzenia nowych środków ostrożności - mówi minister sprawiedliwości Monica Maeland (H). 

Storting ma podjąć decyzję co do proponowanych ograniczeń.

15 maja rząd ogłosił, że podtrzymuje zalecenie, by bez ważnego powodu do 20 sierpnia nie podrożować za granicę.

RZĄD ZREZYGNOWAŁ Z MASOWYCH TESTÓW NA KORONAWIRUSA

Rada Ministrów Erny Solberg zrezygnowała z planu przeprowadzania testów na koronawirusa na próbie 300 tys. obywateli tygodniowo. Pod koniec kwietnia Dyrekcja ds. Zdrowia wydała zalecenie, zgodnie z którym 5 proc. mieszkańców każdej gminy powinno zostać poddanym diagnozie.

Norweskie media dotarły do kolejnego dokumentu. 7 maja samorządy otrzymał nowe zalecenia, na podstawie których badaniom należy poddać 1,5 proc. mieszkańców gminy. Oznacza to, że w Norwegii powinno się poddawać diagnozie około 100 tys. osób tygodniowo. Jak informuje Dagbladet, w rzeczywistości liczba ta nie przekracza 20 tys.

WIZYTA NA STACJI DROGOWEJ TYLKO PO WCZEŚNIEJSZYM UMÓWIENIU

Norweski Zarząd Dróg i Autostrad (Statens vegvesen) przypomina kierowcom, że wizyta na stacji drogowej jest możliwa tylko po cześniejszym umówieniu się na dany termin.

Kierowcy, którzy stawią się bez zarezerwowania wizyty, zostaną odesłani z kwitkiem, informuje Statens. 

Tu można zarezerować termin.

OD DZIŚ WRACAJĄ KURSY I EGZAMINY NA PRAWO JAZDY KAT. B

Od 13 maja wznowione zostają kursy i egzaminy prawa jazdy na samochody osobowe, poinformował Norweski Zarząd Dróg i Autostrad (Statens vegvesen). Zarząd informuje jednak, że nie wszystkim chętnym uda się od razu zapisać na kurs - prawie dwumiesięczna przerwa w szkoleniu młodych kierowców spowodowała nagromadzenie się w danym momencie zbyt dużej liczby kursantów.

Statens informuje też, że osoby podchodzące do egzaminu na prawo jazdy, powinny się się do niego dobrze przygotować - ci, którzy nie zdadzą egzaminu, mogą spodziewać się wydłużonego czasu oczekiwania na kolejny.

Pierwszeństwo podejścia do egzaminu będą miały te osoby, którym anulowano ustalony termin. 

Poniżej: komunikat Zarządu na ten temat

Egzaminy na specjalnych zasadach

Zarząd informuje, że szczególnie ważne jest zachowanie odpowiednich środków ostrożności przed infekcją. Osoby, które mają złe samopoczucie, nie powinny uczęszczać na kurs prawa jazdy ani stawiać się na egzaminie. Ponadto podkreślono, że samochody są dezynfekowane po każdym kursancie. Wszystkie kursy i egzaminy muszą być także z góry opłacone online.

Broszura informacyjna Zarządu TUTAJ

PROMY NIE POPŁYNĄ JESZCZE PRZEZ MIESIĄC

Norweska linia promowa Hurtigruten przedłuża zawieszenie działalności. W związku z obowiązującymi wciąż restrykcjami przewoźnik odesłał na permittering prawie 3000 zatrudnionych i wyłączył z użycia 14 z 16 promów pasażerskich. Linie planują wznowić rejsy najwcześniej w połowie czerwca.

POLSKA: NOWE ZASADY KWARANTANNY

Od 4 maja 2020 nie ma obowiązkowej kwarantanny po przekroczeniu granicy RP stanowiącej granicę wewnętrzną w celach zawodowych, służbowych lub zarobkowych (nie dotyczy osób wykonujących zawód medyczny i zatrudnionych w ośrodkach pomocy społecznej) albo w celu pobierania nauki w Polsce lub państwie sąsiadującym, informuje w komunikacie prasowym polska straż graniczna. - Brak kwarantanny odnosi się do osób przekraczających granicę RP stanowiącą granicę wewnętrzną, tj. z Niemcami, Czechami, Słowacją i Litwą oraz ze Szwecją i Danią, czytamy.

KOLEJNY ETAP ŁAGODZENIA OBOSTRZEŃ

Na konferencji prasowej zorganizowanej 7 maja premier Norwegii Erna Slberg poinformowała, że rząd łagodzi kolejne obostrzenia, które wprowadzono przeciwko rozprzestrzenianiu się covid-19.

- Od marca mamy kontrolę nad rozprzestrzenianiem się infekcji. Dlatego możemy złagodzić restrykcje - przyznała szefowa rządu. 

MOŻNA SIĘ SPOTYKAĆ W WIĘKSZYCH GRUPACH

Od 7 maja można spotykać się już nie w pięcio-, a w maksymalnie dwudziestosobowych grupach pod warunkiem, że możliwe będzie zachowanie metrowego dystansu pomiędzy danymi osobami. 

Oznacza to, że również treningi i wszelkie zajęcia sportwe mogą być prowadzone w grupie do 20 osób. Otwarte zostają taże hale sportowe, choć nie można w nich korzystać z szafek, by schować swoje rzeczy.

OD 15 CZERWCA 

Od 15 czerwca można organizować wydarzenia do maksmalnie 200 uczestników. Mogą otwierać się także siłownie i kluby fitness (
pod warunkiem, że organy ds. zdrowia we współpracy z branżą opracują odpowiednie środki kontroli zakażeń).

Poniżej: infografika przedstawiająca etapy otwierania Norwegii po izolacji. Od 7 maja można także organizować wydarzenia, takie jak: rajdy, puchary, mecze, w których udział weźmie maksymalnie 50 osób, za które odpowiedzialny będzie organizator wydarzenia. Musi on zagwarantować, że pomiędzy uczestnikami będzie przynajmniej metr dystansu. 

7 MAJA RZĄD POINFORMUJE O KOLEJNYCH ODMROŻENIACH

– W czwartek, 7 maja, przedstawimy bardziej wyczerpujący plan dalszego działania – powiedziała sekretarz stanu Anne Grethe Erlandsen z Ministerstwa Zdrowia w rozmowie  z NTB. Informacje mają dotyczyć m.in. przyszłości placówek edukacyjnych, obietków sportowych i siłowni oraz nowych limitów osób, które mogą organizować spotkania.

Na czwartkowej konferencji mają zostać zaprezentowane wiadomości dotyczące obchodów Dnia Niepodległości (17 maja). Wiadomo już, że nie odbędą się tradycyjne uroczystości w norweskich miastach. Część gmin przeniosła je do internetu.

DUŻY WZROST CEN USŁUG DENTYSTYCZNYCH

Dentyści, którzy chcą prowadzić gabinety w trakcie epidemii koronawirusa, muszą wprowadzić szczególne środki ostrożności. Wszystkie działania mają zapobiec możliwości zakażenia się personelu oraz pacjentów. Pociąga to za sobą dodatkowe koszty dla klinik leczniczych. Część z nich obarczyła dodatkowymi kosztami portfele klientów.

Różnicę cen można zauważyć w sieci klinik dentystycznych Oris Dental. Koszty podstawowego zabiegu wynosiły przed epidemią 350 NOK. Obecnie kwota wzrosła do 750 NOK.

PONAD 10 TYS. OSÓB CHCE DOBROWOLNIE ZARAZIĆ SIĘ COVID-19

Ponad 10 tys. osób zapisało się do inicjatywy, w której wolontariusze dobrowolniej zarażają się koronawirusem. Nietypowe badanie ma służyć analizie skuteczności szczepionki oraz obecnych metod leczniczych. Projekt został skonsultowany z WHO.

Jak informuje norweska Rada ds. Badań Naukowych, pomysł jest w fazie konsultacji i nie wiadomo, czy zostanie zrealizowany. Tego typu działania były przeprowadzane już wcześniej. Eksperci mieli jednak większą wiedzę na temat badanego wirusa.

RZĄD KONTYNUUJE PROGRAM POWROTÓW NORWEGÓW DO KRAJU

Mnisterstwo Spraw Zagranicznych pod koniec kwietnia ogłosiło, że do 1 czerwca przedłużony zostaje program, który ma pomóc wrócić obywatelom Norwegii do kraju z zagranicy. Rząd współpracuje z biurami podróży i liniami lotniczymi, a państwo zobowiązało się pokryć dodatkowe koszty ponoszone przez linie lotnicze i pozostałych operatorów w związku z organizacją połączeń.

Ci, których dotyczy sytuacja, mogą zarejestrować się TU, na stronie równiez uzysKają dodatkowe informacje nt. podróży do kraju fiordów. 

Ambasada Norwegii w Polsce informuje, że Polskie Linie Lotnicze LOT oglosiły wznowienie połączeń najwcześniej 31 maja. Polskę można opuścić samochodem, pod warunkiem, że granica kraju, do którego się podróżuje, jest otwarta.

WZNOWIONE KURSY NA NIEKTÓRE KATEGORIE PRAWA JAZDY

4 maja Norweski Zarząd Dróg i Autostrad (Statens vegvesen) poinformował, że wznowione zostaną kursy na prawo jazdy na cięższe pojazdy. Decyzja zapadła po tym, jak w Norwegii złagodzono wymogi co do dystansu społecznego w przestrzeni publicznej - z dwóch do 1 metra.  

Jak informuje Statens, mnie jednak trochę czasu, zanim pierwsi kandydaci na kierowców przystąpią do egzaminów.

Kat. B musi poczekać

Dopóki będą obowiązywały zalecenia dot. metrowego dystansu społecznego, dopóty nie zostaną wznowione kursy na kat. B., gdyż w samochodach osobowych niemożliwe jest zachowanie takiej odległości między kursantem a np. instruktorem. 

Poniżej: komunikat Statens vegvesen
Ponadto, w komunikacie rządowym poinformowano, że dozwolone są już także kursy jazdy na skutery śnieżne, motorowery i motocykle. Od 16 kwietnia można także prowadzić kursy teoretyczne na prawo jazdy w maksymalnie 5-osobowych grupach.

SAS OTRZYMAŁ WSPARCIE SKANDYNAWSKICH RZĄDÓW

Międzynarodowe skandynawskie linie lotnicze SAS otrzymały wsparcie w wysokości 3,3 mld koron szwedzkich, poinformował przewoźnik 5 maja. Termin spłaty kredytu wynosi 3 lata i jest w 90 proc. gwarantowany przez szwedzki oraz duński rząd. Środki finansowe dostarczą m.in. SEB, Danske Bank, Nordea i Swedbank. Przez kryzys wywołany epidemią koronawirusa, SAS znalazł się w trudnej sytuacji finansowej. W wyniku cięć zwolnionych zostało 5 tys. pracowników.

Trwają negocjacje przewoźnika z norweskim rządem. SAS chciałby otrzymać gwarancję pożyczki w wysokości 1,5 mld koron norweskich.

ARCTIC RACE OF NORWAY ODWOŁANY

Wyścig kolarski Arctic Race of Norway został odwołany. Jak informują organizatorzy, nie są w stanie zoorganizować touru, pierwotnie planowanego na 6-9 sierpnia. Norweski rząd do 1 września przedłużył restrykcje, które zabraniają organizacji imprez masowych gromadzących ponad 500 osób.

Sprawę skomentował dyrektor wyścigu. – Tromsø i Harstad miały podjąć się organizacji etapów wyścigu, a spodziewaliśmy się dziesiątek tysięcy kibiców. Spontaniczne zebrania kibiców są częścią całej imprezy. Wobec ograniczeń organizacji imprez masowych do 500 uczestników, nie jest możliwe przeprowadzenie wyścigu – mówi Knut-Eirik Dybdal.

OSLO: OD ŚRODY LOKALE MOGĄ SERWOWAĆ ALKOHOL

Od 6 maja lokale w Oslo będą mogły serwować alkohol w ogródkach restauracyjnych, poinformowała gmina w komunikacie prasowym. Dotyczy to jednak tylko tych miejsc, które serwują jedzenie. Urzędnicy informują, że aby serwować alkohol, spełnione muszą zostać wszelkie środki ostrożności przeciwko rozprzestrzenianiu się epidemii covid-19. M.in. grupa siedząca w ogródku nie powinna przekraczać pięciu osób (chyba że należą do tej samej rodziny). Pomiędzy grupami/gośćmi powinny być przynajmniej dwa metry odstępu. Gmina informuje, że alkohol można serwować do 23.30. 

Poniżej: komunikat gminy o zniesieniu zakazu 

OD DZIŚ CZYNNE STACJE DROGOWE

Norweski Zarząd Dróg i Autostrad (Statens vegvesen) od 4 maja ponownie otwiera stacje drogowe, które zamknięto z obawy przed rozprzestrzenianiem się epidemii koronawirusa. Zarząd informuje, że pierwszeństwo wizyty/dokonania przeglądu będą mieli ci kierowcy, którym odwołano termin - to z nimi w pierwszej kolejności będzie kontaktować się Statens. 

Należy pamiętać o zachowaniu wszelkich środków ostrożności przed rozprzestrzenianiem się infekcji, przypominają urzędnicy. Statens informuje także, że za przegląd można zapłacić online - podczas rezerwacji terminu.

AVINOR OTWIERA ZAMKNIĘTE LOTNISKA

Zarządca norweskich lotnisk, Avinor, po ponad miesiącu otwiera 9 małych lotnisk dla lotów krótkodystansowych, które zamknięto z powodu epidemii koronawirusa. Od 1 czerwca ponownie otwarte zostaną lotniska: Vardø, Berlevåg, Sørkjosen, Stokmarknes, Svolvær, Mo i Rana, Mosjøen, Førde og Sandane. Trasy, które będą obsługiwać samoloty, ustalają Ministerstwo Transportu, a także linia Widerøe.

Avinor swoją decyzję tłumaczy stopniowym otwieraniem społeczeństwa, które norweski rząd rozpoczął 20 kwietnia.
Reklama

PONAD 400 TYS. POSZUKUJĄCYCH PRACY

Pod koniec kwietnia Urząd Pracy i Polityki Socjalnej (NAV) poinformował, że w systemie 421 tys. osób zarejestrowało się jako bezrobotne, częściowo bezrobotne, a także poszukujące pracy. Jednak, jak informuje urząd, w ostatnich trzech tygodniach o 11 700 osób spadła liczba tych, którzy rejestrowali się w NAV jako poszukujący pracy.
- Po bardzo dramatycznym wzroście bezrobocia w marcu i na początku kwietnia wydaje się, że mogliśmy przekroczyć już szczyt bezrobocia. Otwarte salony fryzjerskie, szkoły i przedszkola w następnych tygodniach mogą przyczynić się do zmniejszenia liczby bezrobotnych. Z drugiej jednak strony niskie ceny ropy i zastój w wielu branżach wciąż powodują odsyłanie pracowników na permittering, a także zwolnienia - przyznała cytowana w komunikacie prasowym Sigrun Vågeng, dyr. ds. pracy i opieki socjalnej w NAV. 

NAV wymienia trzy sektory, w których nadal rośnie liczba bezrobotnych. Są to: turystyka i transport, usługi, a także edukacja.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


jotes50

05-05-2020 10:57

A kiedy będzie można pojechać na ryby?

Przemek O

05-05-2020 07:05

Myślę, że nie w tym roku.

Piotr De

04-05-2020 14:11

Od kiedy zniosą obowiązek kwarantanny po powrocie z PRL?

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram