Kalendarz

Kalendarz 2021   PROMOCJA: 2 w cenie 1

Kalendarz 2021
PROMOCJA: 2 w cenie 1
Kup kalendarz
Życie w Norwegii

Podwoiła się liczba wypadków na hulajnogach. Częstą przyczyną alkohol

Monika Pianowska

01 sierpnia 2020 08:00

Udostępnij
na Facebooku

Liczba wypadków na hulajnogach wzrosła od wprowadzenia usługi wypożyczania elektrycznych hulajnóg na minuty w marcu ubiegłego roku. MojaNorwegia

Liczba rannych w wypadkach na hulajnogach elektrycznych na ulicach Norwegii wzrosła od zeszłego roku dwukrotnie, wynika z raportu Pogotowia Ratunkowego w Oslo opublikowanego w lipcu. Prawie wszystkie incydenty miały miejsce w nocy, a szczególnie pracowite dla ratowników okazały się weekendy.
Według statystyk stołecznego pogotowia spośród wszystkich 815 pacjentów, którzy w ciągu roku doznali uszczerbku na zdrowiu po wypadku z udziałem hulajnogi elektrycznej, 41 proc. było pod wpływem alkoholu lub narkotyków. W ciągu ostatnich trzech miesięcy odsetek ten wzrósł już do 50 proc. Znacznie częściej obrażenia na hulajnogach odnoszą mężczyźni – stanowili 63 proc. pacjentów.
Raport o wypadkach rowerowych w Norwegii został sporządzony na prośbę Państwowego Zarządu Dróg i Autostrad (Statens vegvesen) i Ministerstwa Zdrowia. Część dotycząca obrażeń odniesionych podczas użytkowania hulajnóg elektrycznych obejmuje okres od 1 kwietnia 2019 do 31 marca 2020. Na jesień 2020 planowana jest jednak kompletna publikacja z badań dotyczących wypadków, na podstawie których mają zostać ustalone zasady korzystania z hulajnóg elektrycznych i wprowadzone ewentualne środki bezpieczeństwa.

Minął rok, wspólnych zasad brak

Liczba wypadków na hulajnogach wzrosła od wprowadzenia usługi wypożyczania elektrycznych hulajnóg na minuty w marcu ubiegłego roku. Właściwie od początku sprzęt ten uchodził jednocześnie za komunikacyjny hit i alternatywę dla transportu miejskiego, ale i za zmorę mieszkańców Norwegii, szczególnie Oslo. Poza tym bowiem, że rozpędzeni użytkownicy stwarzają zagrożenie dla przechodniów, utrudniają im także przemieszczanie się, porzucając hulajnogi np. na środku chodnika.
Przez ostatnie miesiące już 250 osób odniosło obrażenia w wyniku wypadku na hulajnodze w Oslo.

Przez ostatnie miesiące już 250 osób odniosło obrażenia w wyniku wypadku na hulajnodze w Oslo. Źródło: MN

Już w okresie od marca do listopada 2019 w samej stolicy w rejestrze wypadków odnotowano 250 rannych w incydencie z udziałem tego środka lokomocji. U co piątej osoby zawiniła nietrzeźwość. Wówczas reagowała organizacja Trygg Trafikk (Bezpieczny Ruch Drogowy), proponując wyłączenie usługi w godzinach, w których pijani najczęściej decydują się na wypożyczenie hulajnogi, zamiast zamówić np. taksówkę, czyli w piątkowe i sobotnie wieczory. Najnowszy raport potwierdził, że właśnie wtedy pogotowie ma też najwięcej pracy.
Przez rok w kraju fiordów nie ustalono jednak jednolitych zasad korzystania z elektrycznych hulajnóg dla wszystkich norweskich miast, w których dostępna jest usługa.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram