Życie w Norwegii

Podróż z psem przez granicę: sanepid zakazał przewożenia zwierząt? Sprawdzamy

Monika Pianowska

18 września 2019 09:00

Udostępnij
na Facebooku

Mimo tajemniczej infekcji, na którą chorują norweskie psy, można z nimi podróżować. Należy jednak dostosować się do zasad ostrożności. adobe stock/ licencja standardowa

Mimo ciągłych analiz badacze z Norweskiego Instytutu Weterynaryjnego (Veterinærinstituttet) we współpracy z Urzędem Bezpieczeństwa Żywności (Mattilsynet), uczelnią weterynaryjną i licznymi klinikami nadal próbują ustalić przyczynę choroby, na którą na przestrzeni ostatniego miesiąca w kraju fiordów masowo zapadają psy. Chodzi o nieznaną infekcję objawiającą się zapaleniem jelit, często krwistą biegunką i wymiotami. W przypadku wielu zwierząt okazała się śmiertelna.
Nic dziwnego, że sytuacja budzi niepokój właścicieli czworonogów – również tych, którzy chcą podróżować z psem za granicę. Wśród naszych czytelników pojawiły się m.in. informacje, że obecnie niemożliwe jest opuszczenie Norwegii z psem, jak również przyjazd do kraju fiordów ze zwierzęciem. Czy rzeczywiście norweskie służby wprowadziły podobne restrykcje związane z nieznaną chorobą, czy inne kraje nie chcą wpuszczać na swój teren norweskich psów?  Aby rozwiać wątpliwości, zapytaliśmy odpowiednie instytucje.
Reklama

Kolejne przypadki zachorowań i śmierci

Niestety tajemnicza choroba wciąż zbiera żniwo nad fiordami. Według najnowszego komunikatu prasowego Norweskiego Instytutu Weterynaryjnego od 16 września pojawiło się siedem nowych zgłoszeń o psach z podobnymi objawami. Dwa z nich nie żyją.

Badacze z Veterinærinstituttet znają wyniki już przynajmniej dziesięciu dokonanych autopsji, przeanalizowali także wiele próbek ekskrementów chorych psów. Elementem wspólnym okazała się obecność dwóch bakterii w jelitach niektórych zwierząt: Clostridium perfringens oraz Providencia alcalifaciens. Mimo poszukiwań źródła w bakteriach, wirusach, grzybach czy pasożytach, diagnozy nie sformułowano. Wiadomo, że infekcji nie wywołują kleszcze ani kwitnące sinice, wykluczono też wąglika i tularemię oraz nie doszukano się związku z infekcjami wywołanymi przez enterokrwotoczny szczep pałeczki okrężnicy (E.coli) u ludzi. Mimo podobnych dolegliwości odrzucono możliwość, że to salmonella i bakteria Campylobacter. Choroba prawdopodobnie również nie jest zakaźna, nie przenosi się na ludzi i odwrotnie, nie spotkano jej także do tej pory i innych gatunków zwierząt niż psy.

Czy podróż jest bezpieczna i legalna?

Zebrane dotychczas informacje nie zapewniają jednak spokoju właścicielom psów, szczególnie w obliczu pogłosek o możliwych problemach z podróżowaniem w towarzystwie czworonoga. Pytania, czy przemieszczanie się poza granice Norwegii i odwrotnie jest obecnie bezpieczne i legalne wysłaliśmy do Norweskiego Instytutu Weterynaryjnego i Urzędu Bezpieczeństwa Żywności.

Od biura prasowego Mattilsynet otrzymaliśmy wiadomość, że nie zostały wprowadzone żadne nowe restrykcje związane z podróżowaniem z psem – zarówno wewnątrz kraju fiordów, jak i za granicę. Obowiązują te same zasady transportu, co zwykle, a wszelkie szczegóły należy uprzednio sprawdzić na stronach służb państwa, do którego się wyjeżdża, lub który opuszcza się w drodze do Norwegii. Na fali tajemniczej choroby norweskich psów prawdopodobnie tylko Islandia wprowadziła większy rygor, jeśli chodzi o wpuszczanie psów na swoje terytorium.
Właściciele zwierząt wybierający się do Norwegii mogą zapoznać się z praktycznymi informacjami i wypełnić krótką ankietę dostępną pod tym linkiem.

Instytut Weterynaryjny informuje, że nie jest w stanie odpowiadać na wszystkie prywatne pytania. W tym celu lepiej skontaktować się z Mattilsynet: 0047 22 40 00 00. Można dzwonić codziennie w godzinach 8:00-15:00.

Rzecznik prasowy odsyła do komunikatu zaktualizowanego przez Mattilsynet 6 września. Uwzględnia on wszelkie rady i zalecenia kierowane do właścicieli psów w Norwegii w związku z niezdiagnozowaną jeszcze infekcją. Dopóki jej źródło nie zostanie wykryte należy na wszelki wypadek:
  • Trzymać psy na smyczy i unikać bliskiego kontaktu z innymi zwierzętami, jednocześnie zapewniając psu dotlenienie i odpowiedni ruch na spacerze.
  • Unikać skupisk psów (na spacerze, polowaniu, wystawach etc.) lub zachować dystans wystarczający do jak najbardziej ograniczonej interakcji między zwierzętami;
  • Nie pozwalać psu witać się/obwąchiwać z innymi psami podczas wyjścia
  • Nie pozwalać psu obwąchiwać miejsc, w których mogły przebywać inne psy, ani przedmiotów, z którymi mogły mieć kontakt
  • Niezwłocznie skontaktować się z weterynarzem, jeśli u psa wystąpią biegunka, wymioty lub gdy jego ogólna kondycja będzie budziła zastrzeżenia
  • Uprzedzić lekarza przed wizytą w lecznicy, żeby mógł zapewnić w gabinecie odpowiednie warunki.
Na ten sam artykuł powołała się rzeczniczka Instytutu Weterynarii. Ponadto poleciła śledzić aktualizowany na bieżąco tekst dostępny po norwesku na stronie Mattilsynet. W nim również można znaleźć informacje, że podróżowanie z psem nie jest w tym momencie zabronione, lecz jeśli pies choruje, lepiej oszczędzić mu stresu i nie jeździć z nim daleko. Ponadto norweskie psy nie są w tym momencie mile widziane na wydarzeniach organizowanych przez szwedzki, duński i fiński klub kynologiczny. Komunikat potwierdza również informację, że wstępu psom z Norwegii może odmówić Islandia.

Powstanie specjalny rejestr

W celu usprawnienia przepływu informacji i stworzenia bazy danych, która ułatwi porównywanie poszczególnych historii chorób, przedstawiciele Instytutu proszą weterynarzy z całego kraju, żeby raportowali wszelkie przypadki psów cierpiących na zapalenie jelit, biegunkę czy wymioty, którymi zajmowali się od 20 sierpnia. Wiadomość rozesłano drogą SMS-ową do 2 tys. specjalistów.
1 października ruszy ponadto narodowy rejestr medyczny dla zwierząt, z którym zostanie połączonych około 300 norweskich szpitali weterynaryjnych. Norwegia stanie się wówczas pierwszym krajem na świecie posiadającym system profili zwierzęcych pacjentów.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram