Pieniądze ze zwrotu podatku
z Norwegii w 2 tygodnie!
Sprawdź
zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Powstanie pierwszy na świecie rejestr pacjentów dla zwierząt. Będzie norweski Aktualności
Monika Pianowska 12 września 2019
13:00

Powstanie pierwszy na świecie rejestr pacjentów dla zwierząt. Będzie norweski

Skomentuj
Jak twierdzą badacze z instytutu, poszukiwanie trafnej diagnozy zdecydowanie skomplikował brak ogólnokrajowej bazy danych, w której gromadzone byłyby informacje o zwierzętach leczonych w szpitalach weterynaryjnych w Norwegii. flickr.com/ fot. accdistrict/ CC BY 2.0
1 października ruszy narodowy rejestr medyczny dla zwierząt, z którym zostanie połączonych około 300 norweskich szpitali weterynaryjnych. Norwegia stanie się wówczas pierwszym krajem na świecie posiadającym system profili zwierzęcych pacjentów, pisze NRK.
Według Norweskiego Instytutu Weterynaryjnego będzie to ogromne udogodnienie w sytuacjach podobnych do obecnej, związanej z poszukiwaniem przyczyn niezdiagnozowanej od prawie dwóch tygodni śmiertelnej infekcji, w wyniku której w całym kraju umarło już przynajmniej 26 psów. W najnowszym raporcie Veterinærinstituttet podaje, że od 11 września Urząd Bezpieczeństwa Żywności (Mattilsynet) otrzymał kolejnych osiem zgłoszeń o pojedynczych przypadkach psów cierpiących na zapalenie jelit i krwistą biegunkę. Jedno ze zwierząt nie żyje.
Reklama
Informacje napłynęły tym razem z okręgów Buskerud, Vestfold, Trøndelag, Nordland, Troms i Finnmark.

Prawdopodobnie nie jest zaraźliwa

Od 4 września Instytut Weterynarii otrzymał zgłoszenia o ponad 60 psach z powtarzającymi się symptomami: ostre zapalenie jelit, krwista biegunka, wymioty. W 26 przypadkach infekcja zakończyła się śmiercią zwierząt. Mimo wielu analiz i kontynuowanych badań nie udało się jeszcze ustalić, co wywołuje tajemniczą chorobę, nie ma również wspólnych elementów w wieku, rasie czy miejscu przebywania psów, które na nią zapadły.
Wyniki obdukcji i sprawdzonych próbek ekskrementów chorych psów pozwoliły jednak lekarzom stwierdzić obecność tych samych bakterii: Clostridium perfringens oraz Providencia alcalifaciens w nienaturalnie dużych ilościach, jak również wykluczyć, że zwierzęta chorowały przez kleszcze, sinice i laseczkę wąglika. Wiadomo też, że psy nie zaraziły się pałeczką E.coli od ludzi oraz że sama infekcja nie jest w dużym stopniu zaraźliwa wśród psów. Veterinærinstituttet poinformował 12 września, że 46 psów udało się wyleczyć.

Mattilsynet zachęca do kontaktu telefonicznego: 0047 22 40 00 00 Kontakt możliwy jest codziennie w godzinach 8:00-15:00.

Przełom w weterynarii

Jak twierdzą badacze z instytutu, poszukiwanie trafnej diagnozy zdecydowanie skomplikował brak ogólnokrajowej bazy danych, w której gromadzone byłyby informacje o zwierzętach leczonych w szpitalach weterynaryjnych w Norwegii. Bez rejestru przebytych przez np. psy chorób i ich opisów dociekanie przyczyn tajemniczej śmiertelnej choroby odbywa się powoli i – jak dotąd – bez większych sukcesów.

Rejestr historii chorób zwierząt ma jednak funkcjonować w kraju fiordów od października. Połączy się z nim około 300 placówek weterynaryjnych. Za stworzenie nowego systemu odpowiedzialna jest firma DyreID, podlegające norweskim związkom weterynarzy. Do tej pory koordynowała proces czipowania zwierząt w Norwegii i była odpowiedzialna za bazę pomocną w identyfikowaniu zwierząt. Norweski rejestr pacjentów lecznic dla zwierząt będzie pierwszym takim systemem na świecie.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych

Bliżej nas