Jeszcze zdążysz uzyskać

certyfikat rezydencji podatkowej

Życie w Norwegii

Płatności elektroniczne dalej wypierają w Norwegii gotówkę. Pokazują to zakupy w Vinmonopolet

Monika Pianowska

28 września 2021 17:00

Udostępnij
na Facebooku
2
Płatności elektroniczne dalej wypierają w Norwegii gotówkę. Pokazują to zakupy w Vinmonopolet

Ograniczenie użycia gotówki w Vinmonopolet od 2013 roku odzwierciedla ogólny rozwój wykorzystania gotówki w społeczeństwie. flickr.com/ fot. Erik Mörner/ https://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/2.0/

W tym roku Norges Bank po raz kolejny sprawdził, jaki odsetek klientów Vinmonopolet wydaje w sklepach sieci gotówkę. Wyniki badania pokazują, że wykorzystanie banknotów i bilonu na przestrzeni ostatnich lat stopniowo spadało i obecnie wynosi jedynie 7 proc. płatności dokonanych w państwowych sklepach monopolowych Norwegii.
Reklama
Tymczasem jeszcze w 2013, od kiedy Vinmonopolet udostępnia bankowi Centralnemu Norwegii dane dotyczące wykorzystania przez klientów gotówki jako płatności w ich placówkach, było to 29 proc. To spadek o 22 punkty procentowe w ciągu ośmiu lat, pisze na blogu Norges Banku Mats Bay Fevolden z Urzędu Stabilności Finansowej. Innymi słowy – w ciągu ośmiu lat wykorzystanie gotówki zostało zredukowane do jednej czwartej i wypierają ją różne metody płatności elektronicznych.

Gotówkę wolą starsi

Wraz z upływem lat maleją również różnice w stopniu wykorzystaniu gotówki w poszczególnych regionach Norwegii. Podczas gdy jeszcze kilka lat temu mieszkańcy wschodniej i południowej części kraju fiordów płacili nią chętniej niż w pozostałej części kraju, już w 2020 r. jej użycie było dość podobne we wszystkich regionach.

Dyrekcja ds. Ochrony Ludności i Planowania Kryzysowego (DSB) uwzględniła gotówkę jako coś, co powinno się mieć w zanadrzu, aby przetrwać trzy dni w przypadku kryzysu.

Gdyby zaś porównać wykorzystanie gotówki w Vinmonopolet z innymi danymi dotyczącymi gmin, takimi jak struktura wiekowa społeczności i warunki społeczno-gospodarcze, okazuje się, że użycie gotówki wzrasta wraz z wiekiem, a mniejsze jest, im wyższe dochody i wykształcenie. Wydaje się jednak, że w ostatnich latach także te powiązania nieco osłabły.

Karta lepsza na większe wydatki

Ograniczenie użycia gotówki w Vinmonopolet od 2013 roku odzwierciedla ogólny rozwój wykorzystania gotówki w społeczeństwie, pisze Fevolden w poście na blogu. Norges Bank spekuluje, że w sklepach monopolowych używa się jej prawdopodobnie na równi lub nieco mniej niż w sektorze spożywczym.
Za wyborem płatności elektronicznych w Vinmonopolet mogą przemawiać wyższe średnie ceny produktów, gotówkę wykorzystuje się bowiem zazwyczaj na drobniejsze wydatki, jednak na korzyść może przemawiać chęć zachowania przez niektórych informacji o zakupie alkoholu w tajemnicy.

Pandemia pogorszyła statystyki

Podczas gdy w 2013 roku w przypadku trzech na dziesięć przypadków klient płacił w Vinmonopolet gotówką, teraz stanowi ona środek płatności w nieco ponad siedmiu na 100 zakupów. Dodatkowe zmiany nastąpiły w czasie pandemii koronawirusa. Jak pisze Norges bank, do momentu wybuchu pandemii udział płatności gotówkowych spadał o około dwa punkty procentowe rocznie, i w 2019 roku gotówka była wykorzystywana w 15 na 100 przypadkach sprzedaży w sklepie monopolowym. W 2020 udział gotówki zmniejszył się jednak prawie o połowę w stosunku do roku poprzedniego.
Norwegia znajduje się na czele krajów, które coraz bardziej zbliżają się do pełnej bezgotówkowości.

Norwegia znajduje się na czele krajów, które coraz bardziej zbliżają się do pełnej bezgotówkowości. Źródło: adobe stock/ licencja standardowa

Przyczyniło się do tego kilka czynników. Przede wszystkim władze zachęcały do ​​korzystania z płatności zbliżeniowych, a zarówno dłonie, jak i pieniądze trzeba było dezynfekować, co wydłużało proces płacenia za zakupy. Statystyki na korzyść płatności elektronicznych podbili także zapewne klienci, którzy nie mogli kupić napojów alkoholowych za szwedzką granicą z powodu restrykcji. Wybierali zatem rodzimą sieć sklepów monopolowych, a płacili prawdopodobnie najczęściej kartami.

Kraj fiordów żegna się z banknotami

Norwegia znajduje się na czele krajów, które coraz bardziej zbliżają się do pełnej bezgotówkowości. Według badań Banku Centralnego Norwegii z listopada 2020 zaledwie ok. 4 płatności na 100 dokonywano jesienią ubiegłego roku w kraju fiordów z użyciem gotówki. Daje to Norwegii status państwa o najniższym odsetku korzystania z banknotów i bilonu na świecie.
Gwałtownie rośnie liczba płatności zbliżeniowych i bez kodu PIN: trzy na cztery płatności kartą w kraju fiordów to teraz płatności zbliżeniowe, wskazuje raport Norges Banku. Również płatności mobilne cieszą się coraz większą popularnością, a to za sprawą pojawiania się na rynku kolejnych aplikacji na smartfony, które można wykorzystać do dokonywania płatności w sklepach. Do statystyk przemawiających na poczet transakcji bezgotówkowych przyczyniają się także zakupy online.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


io500

04-10-2021 19:04

W sklepach monopolowych ludzie placili czesto gotowka bo bali sie, ze odnotowywano kto ile chleje....(pytalem kiedy mi zaproponowano ten sposob) Tak jak zreszta w Szwecji. Kiedy kapneli sie- a minelo pare lat - ze Instytucje nie zbieraja danych(lub jest male prawdopodobienstwo aby np. Barnevernet wukorzystalo to przeciwko rodzicowi) wskoczyli na karty, Druga rzecza ktora powodowala zakupy gotowka byla lewa kasa ktora to czesto przeznaczali na uzywki.Czas corony zdziesiatkowal robote na czarno, a wlasciwie dorabianie. Panstwo Norweskie robi ludzi w ....uja!!! Chca miec 100proc kontrole nad swoimi obywatelami i to ZLE! To zaawansowany poczatek ,,1984,,. Siec 5,6 czy wiecej ,,G,, zafunduje ogolnokrajowy system rozpoznawania twarzy jak w Chinach wiec ogolna inwigilacja nabiera rozpedu a wszystko tlumaczone jest ,,dla Twojego dobra,, Gdyby to dotyczylo dzieci bylbym w stanie zrozumiec ale jako dorosly nie mam ochoty stac sie owca w stadzie. Fajny film o tym traktowal ,, Cyrkle,, z Tomem Hanksem i ukazywal niebezpieczenstwa tych zamyslow Panstwa badz korporacji. Do czego to w koncu doprowadzi? Tak jak napisalem; Orwell i jego ,,1984,, czyli ,,Policja mysli,, ,,Ministerstwo Prawdy,, hasla ,,...wolnosc to niewola-ignorancja to sila,, to sie dzieje na naszych oczach. Swiat sie szybko zmienia ale wcale nie na lepsze -dla tych co znaja porzadek starego Swiata, Nie zmienia sie dla mlodych ktorych nauczono, ze tak musi byc, ze to lepsze, ze to dla ich dobra. Nie zniewolony powie ,,a skad ty k. wiesz co dla mnie dobre?,, ale tych ludzi powoli ubywa, tych ktorzy zadaja niewygodne pytania. Przybywa owieczek zgadzajacych sie na wszystko. Jak miec najwieksza kontrole nad wydawanymi pieniedzmi?? Gotowka w portfelu!!! Nie ma lepszego! Po co wiec zaniechac tego co istnieje tysiace lat i dziala? Od czasu Sumerow! Tak! Mezopotamia -a propos-To nieprawda ze gotowke wymysleli Fenicjanie! To nieprawda, ze Jezyk arabski jest....arabski! Wszystko czym obdarzyli nas Arabowie ...przejeli po Sumerach lacznie z Jezykiem czy systemem dziesietnym, ale to na marginesie.

Wojciech Peterson

29-09-2021 04:58

A to czasem nie przyczyną była "pandemia"?

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram