Życie w Norwegii

Gotówka nad fiordami odchodzi do lamusa. Norwegowie płacą nią najrzadziej na świecie

Monika Pianowska

12 listopada 2020 13:19

Udostępnij
na Facebooku
6

Zdaniem analityków nawet kiedy skończy się pandemia, obecni użytkownicy alternatywnych metod płatności prawdopodobnie nie wrócą już do gotówki. adobe stock/ licencja standardowa

Norwegia wykorzystuje mniej gotówki jako odsetek całkowitych wydatków niż jakikolwiek inny kraj na świecie, wynika z badania przeprowadzonego przez Norges Bank. Według najnowszego raportu norweskiego banku centralnego jesienią tego roku mniej niż 4 proc. transakcji w kraju fiordów zostało dokonanych przy użyciu gotówki.
Wyniki badania wykorzystania instrumentów płatniczych przedstawiła podczas konferencji 5 listopada Ida Wolden Bache, dyrektor wykonawczy ds. polityki pieniężnej w Banku Centralnym Norwegii. Okazuje się, że zaledwie ok. 4 płatności na 100 dokonywano jesienią w kraju fiordów z użyciem gotówki.
– Udział ten jest mniej więcej taki sam jak wiosną i znacznie niższy niż przed pandemią – powiedziała Wolden Bache i dodała, że zgodnie z dostępną wiedzą Norwegia to państwo, którego mieszkańcy najrzadziej wykorzystują gotówkę w swoich wydatkach.

Prym wiodą mobilne portfele i aplikacje do płacenia

Ze względu na ryzyko rozprzestrzeniania się covid-19 poprzez fizyczny kontakt z pieniędzmi wykorzystanie gotówki dramatycznie spadło ogólnie na całym świecie. I chociaż kraje nordyckie w ostatnich latach zdominowały ranking zwolenników płatności bezgotówkowych, tendencja ta uwidoczniła się szczególnie w czasie epidemii koronawirusa – najbardziej w Norwegii.
Wyniki badania wykorzystania instrumentów płatniczych w Norwegii przedstawiła Ida Wolden Bache,

Wyniki badania wykorzystania instrumentów płatniczych w Norwegii przedstawiła Ida Wolden Bache, flickr.com/ fot. Nils S. Aasheim/Norges Bank/ https://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/

Według raportu Norges Banku gwałtownie rośnie liczba płatności zbliżeniowych i bez kodu PIN: trzy na cztery płatności kartą w kraju fiordów to teraz płatności zbliżeniowe. Również płatności mobilne cieszą się coraz większą popularnością, a to za sprawą pojawiania się na rynku kolejnych aplikacji na smartfony, które można wykorzystać do dokonywania płatności w sklepach. Do statystyk przemawiających na poczet transakcji bezgotówkowych przyczyniają się także zakupy online.
Zdaniem analityków nawet kiedy skończy się pandemia, obecni użytkownicy alternatywnych metod płatności, takich jak portfele mobilne i karty zbliżeniowe, prawdopodobnie nie wrócą już do gotówki.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Grafiria Gøy

15-11-2020 18:20

W Banku od wielu,wielu lat nie można było wpłacić i wypłacić gotówki. Ja lubię transakcje bezgotówkowe. Nawet już nie pamietam jak wyglądają norweskie banknoty. Przez ostatnie 20 lat użyłam ich kilkakrotnie. Wcześniej owszem zdarzało się .

Ryszard Ohucki

13-11-2020 22:58

Tylko że poprzez banknoty wirus się nie przenosi

Eliza xxx

13-11-2020 08:05

Nowy porządek świata coraz bliżej...

Kertoip1983

12-11-2020 18:43

np po to jest firma zwana BANK: Bank – osoba prawna wykonująca na podstawie odpowiednich zezwoleń działalność gospodarczą, polegającą na przyjmowaniu depozytów, udzielaniu kredytów oraz wykonywaniu innych czynności określonych przepisami prawa.Bank jest instytucją pośredniczącą, umożliwiającą wykorzystanie środków pieniężnych klientów, którzy mają nadwyżki kapitałowe przez klientów, którzy mają niedostatek środków kapitałowych.

Tomasz Lenartowicz

12-11-2020 18:04

Druga strona medalu.
Vipps nie działa jako płatność telefoniczna.
DNB nie zaakceptował ApplePay więc telefonem nie zapłacisz (co w PL funkcjonuje bezproblemowo).
A gotówka. No cóż jeśli się chce mieć 100% kontroli nad obrotem finansowym mieszkańców krainy fiordów (les overvåking) to właśnie likwidacja gotówki jest drogą.
Tylko! Po co firmy nazywające się BANK?

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram