Od nowego roku w każdym sklepie w Norwegii można płacić zbliżeniowo Biznes i gospodarka
Natalia Szitenhelm 01 stycznia 2020
08:00

Od nowego roku w każdym sklepie w Norwegii można płacić zbliżeniowo

1
Skomentuj
Od teraz we wszystkich sklepach w całej Norwegii można płacić zbliżeniowo. stock.adobe.com/ standardowa/Jacob Lund
Od 1 stycznia 2020 roku wszystkie terminale w Norwegii będą obsługiwać płatności zbliżeniowe – Visa i MasterCard wprowadziły obowiązek oferowania tego typu transakcji. Do tej pory np. w dużych sieciach spożywczych klienci nie mogli płacić zbliżeniowo.
Reklama
Od nowego roku za zakupy będzie można zbliżeniowo zapłacić kartą płatniczą, smartwatchem lub smartfonem. Wszystkie nowo wydane karty będa zaś posiadać funkcję Paypass. 

Pierwszym graczem z branży spożywczej, który wprowadził płatności zbliżeniowe jeszcze przed końcem roku, jest Coop. Przedstawiciele sieci w rozmowie z norweskimi mediami przyznali, że krok ten był strzałem w dziesiątkę, ponieważ spowodował znacznie bardziej płynną obsługę klienta przy kasie. Obliczono, że każdy klient oszczędza średnio 9 sekund, płacąc zbliżeniowo, zamiast wpisując kod PIN.

Zbliżeniowe transakcje w całym kraju

Jeszcze w 2018 roku płatności zbliżeniowe mogło realizować 90 proc. terminali, ale w rzeczywistości dostępnych było 60 proc. z nich, podał serwis tek.no. Od teraz w całej Norwegii konsumenci będą mogli zbliżeniowo zapłacić w każdym miejscu. Wprowadzono bowiem wymóg, by wszystkie terminale obsługiwały technologię NFC (Near Field Communication), która pozwala im łączyć się z kartami płatniczymi, smartfonami lub smartwatchami.

Według wrześniowego rankingu World Payments Report (WPR) Norwegia jest liderem, jeśli chodzi o liczbę wykonanych transakcji bezgotówkowych na jednego mieszkańca.

Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
jacek lytaw
jacek lytaw 08-01-2020 12:14

Co za głupota no ale jaka firma takie wiadomości ruszcie dupska z biura i do sklepów...

Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Finanstilsynet zaciska kredytowy pas. Od 15 maja nowe regulacje

Finanstilsynet zaciska kredytowy pas. Od 15 maja nowe regulacje

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr Reklama

Bliżej nas