Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Pierwsza w Norwegii rzeźnia dla alpak. Powstanie tuż obok hodowli Życie w Norwegii
Natalia Szitenhelm 28 września 2019
08:00

Pierwsza w Norwegii rzeźnia dla alpak. Powstanie tuż obok hodowli

1
Skomentuj
Alpaki sprowadzono do Norwegii w styczniu 2005 roku. adobestock / licencja standardowa
Całkiem możliwe, że już pod koniec tego roku w Sigdal (Buskerud) zostanie ukończona budowa pierwszej w Norwegii rzeźni dla alpak. – Chcemy kontynuować południowoamerykańską tradycję – mówią pomysłodawczynie „przedsięwzięcia”.
Reklama
Line Werner Kolstad i Anne Line Nubberud prowadzą w gminie Sigdal największą w kraju hodowlę alpak. Postanowiły, że w sąsiedztwie gospodarstwa powstanie rzeźnia, by – jak pod koniec września powiedziały serwisowi NRK – kontynuować, wzorem Ameryki Południowej, tradycję jedzenia mięsa alpak, a także zapewnić hodowli zrównoważony rozwój poprzez maksymalizację zasobów.

Niezestresowane zwierzęta to lepsze mięso

Do tej pory w Norwegii hodowle alpak zarabiały m.in. na sprzedaży wełny, a także na rozrodzie tych zwierząt. Jak jednak mówią hodowczynie, niektóre samce tego gatunku nie nadają się do tego, by kryć samice, w związku z czym nie można ich wykorzystać do dalszej hodowli. Gdyby zaś powstała rzeźnia, można by całkowcie zmaksymalizować zasoby. Dlatego przedsiębiorcze hodowczynie do końca 2019 planują ukończyć budowę ubojni. Jak mówi Anne Line Nubberud, cytowana przez NRK, rzeźnia na terenie gospodarstwa czyni proces uboju bardziej humanitarnym. – Zwierzęta zabijane na terenie farmy unikają stresu, który towarzyszy im podczas transportu do rzeźni w innym miejscu – argumentuje. – Co za tym idzie, ich mięso będzie najlepszej jakości – dodaje.

Alpaki to południowoamerykańskie ssaki parzystokopytne, które należą do rodziny wielbłądowatych. Mają bardzo łagodne charaktery, dzięki czemu wykorzystywane są do terapii z dziećmi z ADHD lub tymi, które cierpią na porażenie mózgowe. Alpaka przypomina lamę, choć jest od niej mniejsza.

Jest popyt, będzie podaż

Hodowczynie wskazują, że mięso alpaki  – ze względu na to, że jest trudno dostępne – w Norwegii stało się produktem ekskluzywnym. Jest jednak na nie popyt. Jak mówią kobiety, kontaktowały się już z nimi norweskie restauracje zainteresowane wprowadzeniem mięsa alpak do menu. 

Poniżej: wełna alpak jest trwalsza od owczej, a dzianiny z niej są bardzo dobrej jakości.
Pierwsze alpaki sprowadzono do Norwegii w styczniu 2005 roku. Zwierzęta importowano dla ich futra, z którego wytwarza się dobrej jakości dzianiny. Alpaka rocznie produkuje od 3 do 5 kg wełny, błyszczącej i niezwykle miękkiej. Włókno nie zawiera lanoliny, przez co jest hipoalergiczne.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Roman Miska
Roman Miska 29-09-2019 01:58

Syf tych ludzi nie zna granic ja proponuje kontynuować tradycje z Alabamy otworzę ubojnie tuż obok zoo bo jest popyt na mięso danndiego... a i klijenci pytali Ci z tej ekskluzywnej restauracji nie dla plebsu... qurwa

16
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Kredyt gotówkowy w Norwegii- o czym należy pamiętać przy wyborze oferty?

Kredyt gotówkowy w Norwegii- o czym należy pamiętać przy wyborze oferty?

Eff.14,15%, 100000kr, 5 år, kost 37120kr, Tot.137120kr Reklama

Bliżej nas