Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Koniec hodowli zwierząt na futra. Norwegia daje sobie na to 6 lat Aktualności
Natalia Szitenhelm 15 kwietnia 2019
12:18

Koniec hodowli zwierząt na futra. Norwegia daje sobie na to 6 lat

2
Skomentuj
Według ekologicznych aktywistów fermy futerkowe to pogwałcenie wszelkich praw, na jakie zasługują zwierzęta. Niejednokrotnie publikowano dowody na skandaliczne warunki, w których przetrzymywane są zwierzęta, by udowodnić opinii publicznej, że oskarżenia w fotolia.pl/royalty free
Norwegia ma jasny plan: w ciągu sześciu lat chce całkowicie zlikwidować fermy futrzarskie na terenie kraju. Po 2025 roku hodowla zwierząt na futra ma być zakazana. Plany budzą ostry sprzeciw wśród hodowców zwierząt futerkowych, jednak rząd ma argument, którym chce ich przekonać – 500 milionów koron rekompensaty.
Na rządową propozycję przedstawioną 10 kwietnia hodowcy zareagowali bardzo ostro – mówią wprost, że to „historyczna zdrada”. Twierdzą, że zaoferowana im rekompensata w wysokości 500 000 000 koron na całą branżę jest zbyt mała i nie pokryje strat, które spowoduje delegalizacja przemysłu futrzarskiego. Uważają, że doprowadzi ich to do bankructwa, ponieważ pieniądze, które proponuje im rząd, nie pozwolą na przekwalifikowanie produkcji. A idzie o wysoką stawkę, bo roczny obrót w przemyśle futrzarskim, w którym w całym kraju pracuje pół tysiąca pracowników, to 300-500 milionów koron.
Reklama

Lewica dopięła swego

Bój o zakaz hodowli zwierząt na futra toczy się od dłuższego czasu. Obecna decyzja rządu jest wynikiem porozumienia Partii Konserwatywnej (H), Partii Postępu (Frp) i Partii Lewicowej (V) zawartego w styczniu ubiegłego roku. Ustalono wówczas, że wszystkie hodowle norek i lisów mają zostać zamknięte do 2025 roku. Ustanowiony zakaz hodowli zwierząt na futra to sukces osiągnięty przede wszystkim przez polityków lewicy, którzy w głównej mierze odpowiadają za pomysł likwidacji tej gałęzi przemysłu.

Wbrew czarnym scenariuszom rozpowszechnianym przez hodowców, norweska gospodarka nie ucierpi na likwidacji branży futer. Mimo że roczny dochód z tej gałęzi przemysłu to nawet 500 milionów koron, zdaniem ekonomistów, w ogólnym rozrachunku to niewielka i mało znacząca część budżetu Norwegii. Obecnie kraj fiordów dostarcza 1 proc. światowej produkcji futer norek i 2 proc. produkcji futer lisów. Norwegia od dawna nie jest potentatem futrzarskim, jak to było jeszcze w latach 30. XX wieku, kiedy na terenie kraju funkcjonowało 20 tys. ferm futrzarskich. Obecnie jest ich około 250. Głównym graczem w tym przemyśle jest dziś Finlandia, w której znajduje się najwięcej hodowli w całej Europie.

Czas najwyższy

Norwegia idzie śladem innych krajów, np. Wielkiej Brytanii i Austrii, które zakazały hodowli zwierząt na futra kolejno w 2000 i 2004 roku. To krok naprzód w walce o prawa zwierząt i ich humanitarne traktowanie. Radości nie ukrywają aktywiści.

W ostatnich latach własną inspekcję norweskich hodowli przeprowadziły krajowe organizacje: Norweska Społeczność Ochrony Zwierząt (Dyrebeskyttelsen Norge) i Sieć Wolności dla Zwierząt (Nettverk for Dyrs Frihet), dokumentując fatalne warunki, w jakich trzymane są zwierzęta.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Bozenka Los
Bozenka Los 16-04-2019 10:27

Huuura!!!Moze i my Polacy kiedys dojrzejemy do takiej decyzji!!!

5
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Josef Satan
Josef Satan 15-04-2019 15:44

Kiedy Polska pojdzie ta droga?

5
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Otrzymałeś inkasso? Doradca finansowy radzi, co robić

Otrzymałeś inkasso? Doradca finansowy radzi, co robić

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr Reklama

Bliżej nas