Adamowi nie zgadza się kasa.

Sprawdź, jak sobie z tym poradził.

Obejrzyj wideo

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr

Życie w Norwegii

Ograniczenia wjazdu do lipca 2022? Na wszelki wypadek, informuje ministerstwo

Natalia Szitenhelm-Smeja

14 września 2021 18:00

Udostępnij
na Facebooku

Norwegia w czasie covid-19 miała jedne z najbardziej surowych restrykcji wjazdowych w Europie. /zdjęcie ilustracyjne uskarp2 - stock.adobe.com/standardowa/Tylko do użytku redakcyjnego

Ministerstwo Sprawiedliwości wnioskuje o wydłużenie obowiązywania tymczasowej ustawy o ograniczeniach wjazdu dla cudzoziemców ze względu na zdrowie publiczne. Wniosek przesłano do konsultacji.
Reklama
- Ustawa o ograniczeniu wjazdu obowiązuje co do zasady do 1 grudnia 2021 r. Ministerstwo proponuje jednak jej przedłużenie do 1 lipca 2022 r. - głosi komunikat resortu z 10 września.

Chodzi o zdrowie publiczne

Ministerstwo tłumaczy, że intencją władz nadal jest całkowite zniesienie obostrzeń, jednak wydłużenie ustawy jest konieczne w przypadku kolejnej fali zakażeń covid-19 i ochrony przed importem infekcji z zagranicy. - Celem restrykcji jest ograniczenie prawa wjazdu dla cudzoziemców, którzy w przeciwnym razie mieliby prawo wjazdu do Norwegii, gdy konieczne jest zapewnienie zdrowia publicznego podczas wybuchu epidemii COVID-19. Ograniczenia wjazdu są kluczowe dla przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się infekcji - tłumaczy resort. 

Władze dodają, że chociaż w Norwegii szczepionką na koronawirua zaszczepiła się już większość populacji, to nadal stanowi on zagrożenie dla społeczeństwa. - Istnieje duża niepewność co do dalszego rozwoju pandemii w Norwegii i na całym świecie. Jest to szczególnie związane z faktem, że w wielu krajach wskaźnik szczepień jest niski oraz z niebezpieczeństwem pojawienia się nowych i groźniejszych wariantów wirusów - dodaje Ministerstwo Sprawiedliwości.

Kwarantanna hotelowa też zostanie na dłużej?

Resort wnioskuje także o wydłużenie dających się podróżnym we znaki restrykcji covidowych. Chodzi przede wszystkim o kwarantannę hotelową, która obecnie obowiązuje do 1 grudnia 2021, ale też o kwarantannę po kontakcie z osobą zakażoną. Wtóruje mu w tym Ministerstwo Zdrowia. - Chociaż w końcu osiągniemy bardzo dobre zaszczepienie populacji w Norwegii, mogą pojawić się nowe mutacje wirusów, przeciwko którym szczepionki działają gorzej. Kiedy przejdziemy do fazy „normalnego życia codziennego ze zwiększoną gotowością”, władze krajowe i lokalne będą nadal uważnie śledzić rozwój sytuacji. Wtedy ważne jest, abyśmy mogli szybko wdrożyć środki, jeśli sytuacja się zmieni – mówi minister zdrowia Bent Høie, cytowany w komunikacie.

Najnowsze oceny organów ds. zdrowia wskazują, że po tym okresie [grudzień 2021 - przyp. red.] nie będzie potrzeby wprowadzania programu kwarantanny. Ministerstwo proponuje jednak, aby tymczasowy hotelowy system kwarantanny był kontynuowany w przypadku pogorszenia się sytuacji epidemicznej. Ważne jest, aby rząd dysponował niezbędnymi narzędziami do radzenia sobie z nieoczekiwanym rozwojem epidemii
~Ministerstwo Zdrowia

2 września Erna Solberg ogłosiła pozostanie na trzecim z czterech etapów otwarcia Norwegii. Decyzję podjęto na podstawie zaleceń FHI i Helsedirektoratet. Solberg poinformowała, że obecnie przybywa w Norwegii zakażeń wariantem delta

2 września Erna Solberg ogłosiła pozostanie na trzecim z czterech etapów otwarcia Norwegii. Decyzję podjęto na podstawie zaleceń FHI i Helsedirektoratet. Solberg poinformowała, że obecnie przybywa w Norwegii zakażeń wariantem delta Źródło: flickr.com/Statsministerens kontor/ fot. Torbjørn Kjosvold, Forsvaret/ https://creativecommons.org/licenses/by-nc/2.0/

Już raz wydłużyli

W lutym tego roku Ministerstwo Sprawiedliwości złożyło już jeden wniosek o wydłużenie obowiązywania m.in ograniczeń wjazdu. Surowe przepisy, które miały obowiązywać do czerwca, przedłużono do grudnia tego roku. Na razie nie wiadomo, czy Storting znów przychyli się do wniosku. Obecnie trwają konsultacje, zanim projekt trafi do parlamentu.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram