Odzyskaj pieniądze w 2 tygodnie
Rozlicz podatek
Życie w Norwegii

Chcą wydłużyć ograniczenia wjazdu cudzoziemców do Norwegii. Wniosek trafił do konsultacji

Natalia Szitenhelm

10 lutego 2021 09:37

Udostępnij
na Facebooku
4

Resort informuje, że chce ograniczyć prawo wjazdu do Norwegii dla cudzoziemców, którzy w innym przypadku mogliby legalnie przekroczyć norweską granicę, jeśli tego wymaga zapewnienie ochrony zdrowia publicznego. /zdjęcie ilustracyjne stock.adobe.com/standardowa/jummie

Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje wydłużenie tymczasowej ustawy o ograniczeniach wjazdu dla cudzoziemców ze względu na ochronę zdrowia publicznego. Obecne ograniczenia obowiązują do 1 czerwca, resort chce je jednak przedłużyć do końca roku.
Reklama
Ograniczenia wjazdu miałyby obowiązywać pół roku dłużej - do 31 grudnia 2021, 8 lutego poinformował resort w komunikacie prasowym. Ministerstwo sprawiedliwości chce także wydłużenia obowiązywania ustawy o imigracji dotyczących szczególnych zasad rozpatrywania spraw przez Komisję ds. Obcokrajowców (Utlendingsnemnda, UNE).

Tak długo, jak to konieczne

Resort informuje, że chce ograniczyć prawo wjazdu do Norwegii dla cudzoziemców, którzy w innym przypadku mogliby legalnie przekroczyć norweską granicę, jeśli tego wymaga zapewnienie ochrony zdrowia publicznego. - Koronawirus nadal stanowi zagrożenie dla zdrowia publicznego i pozostanie nim, dopóki populacja nie nabędzie wystarczającej odporości - czytamy w komunikacie. 

Ministerstwo sprawiedliwości stwierdza dalej, że nie ma pewności, jak długo potrwa potrzeba stosowania ograniczeń wjazdu związanych z pandemią COVID-19. Nie jest pewne, że ograniczenia wjazdu będą obowiązywać do grudnia 2021 r. Czas ich trwania należy oceniać w sposób ciągły, zgodnie ze wskaźnikiem infekcji. Dlatego ograniczenia wjazdu mogą zostać zniesione wcześniej, jeśli wymaga tego sytuacja.
Minister Sprawiedliwości i Zarządzania Kryzysowego Monica Mæland

Minister Sprawiedliwości i Zarządzania Kryzysowego Monica Mæland Źródło: flickr.com/ Høyre/ Fot. Hans Kristian Thorbjørnsen/ https://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/2.0/

Ministerstwo chce także wydłużyć okres, w którym UNE może online organizować spotkania dotyczące rozpatrywanej sprawy. W innym wypadku - z powodu zagrożenia epidemicznego, gdy niemożliwe jest zorganizowanie spotkania twarzą w twarz - rozpatrywanie danych spraw znacznie by się opóźniło. 

Termin konsultacji projektu upływa 28 lutego. 

W ostatnim czasie konsultowano także wniosek w sprawie wprowadzenia godziny policyjnej, jednak władze uspokajają, że to tylko hipotetyczne rozważania najgorszego scenariusza epidemicznego.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Lepique Piotr

01-03-2021 09:13

Czy coś wiadomo jakie były wyniki konsultacji ? 28 minął termin, a póki co brak jakiegokolwiek info.

Kompletna bezradności umysłowa rządzących

pikar

11-02-2021 00:35

Proponuje dać im po skrzynce wódki albo whisky na głowe wysłać ich do hyt i zapewne zachleją się na śmierć nie będzie potrzeba izolować się przed cudzoziemcami.

Danny Boy76

10-02-2021 20:48

Co za dziwni ludzie zamiast szczepić to się zamykają . W Oslo restrykcje a w Asker 20 km dalej zawody narciarskie i mnóstwo ludzi to jest normalne? Coś tu jest nie tak chyba.Po co to wszystko, straszna nieudolność ludzi którzy rządzą tym krajem. Nie wspomnę już o braku szacunku dla swoich obywateli. Nie wspomnę już o innych.Gdzie tu sens i logika logika???

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram