Turystyka

Bergen ma szansę stać się „morską stolicą świata”. Tak może wyglądać nowe nabrzeże

Maja Zych

09 marca 2019 08:00

Udostępnij
na Facebooku
4

W projekcie kładzie się nacisk na nowoczesną i ekologiczną architekturę. imr.no / Vill Urbanisme/HI/Hurtigruten

Przedstawiciele norweskiej linii promowej Hurtigruten oraz Instytutu Badań Morskich (Havforskningsinstituttet) zaprezentowali propozycję zagospodarowania terenów wokół doku portowego w Bergen. „Nowe Dokken” miałoby stać się nie tylko miejscem skupiającym przedstawicieli transportu morskiego, ale też lokalną społeczność – powstać miałyby tysiące mieszkań, miejsc pracy oraz restauracji i kawiarni, które skupiałyby życie towarzyskie w „nowej” dzielnicy stolicy Vestlandet.
Dzięki współpracy z Havforskningsinstituttet Dokken miałoby się też stać wiodącym centrum badań morskich na skalę światową.
Reklama

„Nowa morska stolica”

Pomysłodawcy zapewniają, że rozwój nabrzeża w Bergen, dzięki któremu najważniejsi gracze ze środowisk morskich będą skupieni w jednym miejscu, może przede wszystkim umocnić miasto na pozycji światowej „morskiej stolicy” – Dokken miałoby być centrum zarówno dla turystyki, jak i badań morskich.
Vill Urbanisme/HI/Hurtigruten
Vill Urbanisme/HI/Hurtigruten

Dostępne dla wszystkich

Dokken miałoby się także przeobrazić w część miasta, która będzie przyciągać społeczność z Bergen – nowe miejsca pracy i zamieszkania, jak również restauracje i kawiarnie czerpiące z lokalnych produktów, mają pomóc stworzyć nowe centrum życia towarzyskiego w stolicy Vestlandet. Wszystkie zastosowane rozwiązania architektoniczne byłyby przyjazne środowisku i elektryczne.

– Myślimy o rozwoju miasta w zupełnie inny sposób. Cały obszar ma być otwarty i dostępny dla wszystkich, łącząc mieszkania, przemysł, naukę i turystykę. Razem chcemy stworzyć zieloną i elektryczną dzielnicę. Dokken ma być przykładem nie tylko dla reszty Bergen, ale dla innych miast na świecie – mówi szef Hurtigruten Daniel Skjeldam.

Na razie jest to tylko jedna z propozycji zagospodarowania przestrzeni, jednak spotkała się z pozytywnym odbiorem lokalnych polityków.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Xx1

09-03-2019 10:03

Super projekt! Ostatnio wiele norweskich miast stawia na nowoczesna architekturę ze skandynawskim, minimalistycznym charakterem. Sztuka, a architektura jest dziedzina sztuki inspiruje. Szopki z desek, które co kilka lat trzeba drapać i smarować Drygolinem nie są zbyt inspirujące, choć ostatnio nawet wśród domów mieszkalnych pojawiają się ciekawe rozwiązania. Może coś się w końcu

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram