Podatki w Norwegii to nasza specjalność
Sprawdź
Kredyt konsumencki w Norwegii
Eff.rente 14,0%, 65 000kr. over 5 år,etablering 950kr., Totalt 89 093 kr.
Sprawdź
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Bergen ma szansę stać się „morską stolicą świata”. Tak może wyglądać nowe nabrzeże Turystyka
Maja Zych 09 marca 2019
08:00

Bergen ma szansę stać się „morską stolicą świata”. Tak może wyglądać nowe nabrzeże

5
Skomentuj
W projekcie kładzie się nacisk na nowoczesną i ekologiczną architekturę. imr.no / Vill Urbanisme/HI/Hurtigruten
Przedstawiciele norweskiej linii promowej Hurtigruten oraz Instytutu Badań Morskich (Havforskningsinstituttet) zaprezentowali propozycję zagospodarowania terenów wokół doku portowego w Bergen. „Nowe Dokken” miałoby stać się nie tylko miejscem skupiającym przedstawicieli transportu morskiego, ale też lokalną społeczność – powstać miałyby tysiące mieszkań, miejsc pracy oraz restauracji i kawiarni, które skupiałyby życie towarzyskie w „nowej” dzielnicy stolicy Vestlandet.
Dzięki współpracy z Havforskningsinstituttet Dokken miałoby się też stać wiodącym centrum badań morskich na skalę światową.
Reklama

„Nowa morska stolica”

Pomysłodawcy zapewniają, że rozwój nabrzeża w Bergen, dzięki któremu najważniejsi gracze ze środowisk morskich będą skupieni w jednym miejscu, może przede wszystkim umocnić miasto na pozycji światowej „morskiej stolicy” – Dokken miałoby być centrum zarówno dla turystyki, jak i badań morskich.
Vill Urbanisme/HI/Hurtigruten
Vill Urbanisme/HI/Hurtigruten

Dostępne dla wszystkich

Dokken miałoby się także przeobrazić w część miasta, która będzie przyciągać społeczność z Bergen – nowe miejsca pracy i zamieszkania, jak również restauracje i kawiarnie czerpiące z lokalnych produktów, mają pomóc stworzyć nowe centrum życia towarzyskiego w stolicy Vestlandet. Wszystkie zastosowane rozwiązania architektoniczne byłyby przyjazne środowisku i elektryczne.

– Myślimy o rozwoju miasta w zupełnie inny sposób. Cały obszar ma być otwarty i dostępny dla wszystkich, łącząc mieszkania, przemysł, naukę i turystykę. Razem chcemy stworzyć zieloną i elektryczną dzielnicę. Dokken ma być przykładem nie tylko dla reszty Bergen, ale dla innych miast na świecie – mówi szef Hurtigruten Daniel Skjeldam.

Na razie jest to tylko jedna z propozycji zagospodarowania przestrzeni, jednak spotkała się z pozytywnym odbiorem lokalnych polityków.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Arno As
Arno As 11-03-2019 17:29

Kto to pisze to sie nie zna Norweski shipping nie istnieje Norwegia to nie potega Nie maja statkow to co im zostalo to na waciki

Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Xx1
Xx1 09-03-2019 10:03

Super projekt! Ostatnio wiele norweskich miast stawia na nowoczesna architekturę ze skandynawskim, minimalistycznym charakterem. Sztuka, a architektura jest dziedzina sztuki inspiruje. Szopki z desek, które co kilka lat trzeba drapać i smarować Drygolinem nie są zbyt inspirujące, choć ostatnio nawet wśród domów mieszkalnych pojawiają się ciekawe rozwiązania. Może coś się w końcu

9
Odpowiedz
Zgłoś komentarz

Bliżej nas