Polsko-norweski

Kalendarz 2023

Kup teraz

Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Życie w Norwegii

Norweski urząd statystyczny chce zbierać paragony klientów i poszerzyć bazę danych

Monika Pianowska

19 czerwca 2022 08:00

Udostępnij
na Facebooku
Norweski urząd statystyczny chce zbierać paragony klientów i poszerzyć bazę danych

SSB oczekuje od NorgesGruppen, Coop, Bunnpris i Remy 1000 udostępnienia paragonów. stock.adobe.com/licencja standardowa

Centralne Biuro Statystyczne (SSB) chce nawiązać współpracę z norweskimi sieciami supermarketów, aby zbierać dane na temat zakupów dokonywanych przez konsumentów w kraju fiordów.
SSB oczekuje od NorgesGruppen, Coop, Bunnpris i Remy 1000 udostępnienia paragonów. Nets, firma przetwarzająca osiem na dziesięć płatności w sklepach, również została zobowiązana do przekazania urzędowi  szczegółowych informacji o wszystkich transakcjach.
– Związek między transakcją płatniczą dokonaną za pomocą karty a paragonem ze sklepu spożywczego umożliwia SSB powiązanie transakcji płatniczej i paragonu dla nieco ponad 70 proc. zakupów – pisze urząd w komunikacie prasowym.

Tym razem w wersji elektronicznej

W 2012 roku 3000 gospodarstw domowych napisało szczegółowe listy zakupów w celu obszernego badania konsumpcji w Norwegii. Informacje te były wykorzystywane m.in. do kształtowania polityki podatkowej oraz obliczania wysokości pomocy społecznej i zasiłku na dziecko. Badanie było jednak czasochłonne i miało wiele błędów. W 2013 roku rozpoczęła się więc dyskusja o możliwości pozyskania śladów elektronicznych, które pozostawiają w sklepach konsumenci.
SSB już otrzymuje dane o transakcjach, ale są to statystyki na poziomie firmy i nie pozwalają one na identyfikację osobową.

SSB już otrzymuje dane o transakcjach, ale są to statystyki na poziomie firmy i nie pozwalają one na identyfikację osobową.Źródło: maxpixel.net/ public domain

W tym roku Centralne Biuro Statystyczne ponownie chce przeprowadzić badanie na temat konsumpcji, ale papierową książeczkę zastąpi aplikacja do skanowania rachunków. Nowe dane posłużą do poprawy jakości statystyk, które wzbogacą bazę danych. SSB podkreśla, że ​​statystyki mają dotyczyć tylko grup osób, a nie jednostek.
– Gdy zakupy są powiązane z osobą / gospodarstwem domowym, w statystykach konsumpcji będzie można przeanalizować społeczno-ekonomiczne i regionalne różnice, i powiązać je ze zmiennymi, takimi jak dochód, wykształcenie i miejsce zamieszkania – pisze urząd.

Naruszenie prywatności danych?

SSB już otrzymuje dane o transakcjach, ale są to statystyki na poziomie firmy i nie pozwalają one na identyfikację osobową. Dane o paragonach i transakcjach mogą stać się wspólnym źródłem danych dla wielu analiz. Urząd statystyczny znajduje się teraz w okresie testowym, podczas którego ocenia, jakie informacje należy zbierać i do czego można je wykorzystać.
NorgesGruppen poinformowała NRK, że odwoła się od decyzji o przekazaniu danych dotyczących zakupów i zwróci się ze sprawą do norweskiego organu ochrony danych. Firma uważa żądanie SSB za tak inwazyjne w stosunku do danych osobowych klientów, że grupa nie spełni go bez konsultacji z Inspektoratem Danych. Marka Coop jest bardziej otwarta na współpracę z SSB, ale również nie wyklucza odwołania się od decyzji.
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram