Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Życie w Norwegii

W norweskich sklepach podrożało jedzenie. To największy skok cen od ponad 40 lat

Monika Pianowska

14 marca 2022 15:15

Udostępnij
na Facebooku
W norweskich sklepach podrożało jedzenie. To największy skok cen od ponad 40 lat

Producenci żywności już jesienią ubiegłego roku i na początku bieżącego ostrzegali, że droższe towary spożywcze odbiją się na domowych budżetach konsumentów. stock.adobe.com/ fot. Tupungato/ tylko do użytku redakcyjnego

Od stycznia do lutego 2022 r. ceny jedzenia i napojów bezalkoholowych w kraju fiordów wzrosły średni o 4,5 proc., podaje najnowszy raport Centralnego Biura Statystycznego (SSB). To największa miesięczna podwyżka od lipca 1981 roku.
Ogólny wzrost cen w ciągu minionego miesiąca (wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych, CPI) wyniósł 1,1 proc., ale jeśli chodzi o produkty spożywcze okazał się wyjątkowo duży i rzadko odnotowywany.
Grupami produktów, które podrożały w miesiąc najbardziej, są sery i wyroby serowe (5,7 proc.), kawa (8 proc.), lody (5,3 proc.), jak również makaron i kuskus (17,3 proc.) oraz owoce w puszkach (18,2 proc.).

Jak to tłumaczyć?

– Duży miesięczny wzrost należy dostrzec w związku z corocznymi negocjacjami pomiędzy dostawcami i sieciami. Dostawcy mają możliwość dostosowania cen do sieci spożywczych dwa razy w roku na podstawie udokumentowanych zmian w ich kosztach – mówi cytowany w raporcie Espen Kristiansen z SSB. Rzeczone dostosowywanie cen ma w Norwegii miejsce 1 lutego i 1 lipca.
Producenci żywności już jesienią ubiegłego roku i na początku bieżącego ostrzegali, że droższe towary spożywcze odbiją się na domowych budżetach konsumentów, jednak ceny podstawowych produktów musiały pójść w górę, bo same koncerny borykały się m.in. z rosnącymi kosztami surowców, transportu, drogą energią elektryczną oraz produktami rolniczymi.
Ogólny wzrost cen w ciągu minionego miesiąca (wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych, CPI) wyniósł 1,1 proc.

Ogólny wzrost cen w ciągu minionego miesiąca (wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych, CPI) wyniósł 1,1 proc. Źródło: MN

Ceny asortymentu wywindowały w lutym również sieci sklepów w Norwegii, tłumacząc, że dostawcy podnieśli koszty swoich usług. SSB dodaje, że także droższy gaz prowadzi do wyższych cen nawozów, co z kolei może wpływać na wartość żywności.
Od lutego 2021 do lutego 2022, czyli rocznej zmiany wskaźnika CPI, ceny żywności wzrosły o 1,4 proc. Przez znaczną część 2021 r. ceny te kształtowały się na niższym poziomie niż rok wcześniej. Pomimo znacznego skoku żywność kosztuje obecnie mniej niż wynosił najwyższy poziom cen jedzenia w Norwegii w 2020 r.

Nie tylko jedzenie

Żywność to jednak nie jedyna kategoria produktów i usług, która podrożała w minionym miesiącu. Wzrost cen dotyczył także m.in. paliwa (o 5,7 proc.), które w lutym kosztowało o 21,2 proc. więcej niż samym miesiącu ubiegłego roku.
W co niektórym może trudno uwierzyć, energia elektryczna okazała się tym, co potaniało w lutym w Norwegii. Ceny prądu spadły o 5,5 proc., stając się najniższymi od lipca 2021, pisze Norweski Urząd ds. Zasobów Wodnych i Energii (NVE). Od lutego 2021 do lutego 2022 ceny energii elektrycznej wraz z czynszem wzrosły jednak o 8,9 proc. Bez systemu wsparcia i tymczasowej obniżki podatku prąd podrożałby w tym samym okresie o około 53 proc.
SSB
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok