Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

2
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Życie w Norwegii

Norweski szpital chce zatrudnić robota. Przyszłość służby zdrowia?

Monika Pianowska

05 czerwca 2022 08:00

Udostępnij
na Facebooku
Norweski szpital chce zatrudnić robota. Przyszłość służby zdrowia?

Norweska służba zdrowia boryka się z niedoborem pracowników. Robot miałby ich odciążyć. [zdjęcie poglądowe] stock.adobe.com/licencja standardowa

Czy roboty mogą pomagać personelowi medycznemu w codziennych zadaniach? To właśnie sprawdza obecnie norweski szpital Sunnaas. Robot Eve niedawno po raz pierwszy spróbował swoich sił w placówce jako asystent.
HIRO (Human Interactive Robotics for Healthcare) to projekt, którego celem jest opracowanie robota mogącego pełnić funkcję asystenta personelu i pacjentów. Może on dotyczyć transportu lub przekazywania sprzętu do zadań medycznych, podawania żywności i leków, podnoszenia przedmiotów i pomagania pacjentom w odnalezieniu drogi w placówkach medycznych. Szpital Sunnaas liczy na to, że roboty pomogą rozwiązać kwestię niedoboru personelu medycznego.
Projekt jest finansowany przez Radę ds. Badań Naukowych i jest wynikiem współpracy szpitala Sunnaas, deweloperów z Halodi Robotics oraz badaczy z Wydziału Technologii Energetycznej (IFE) i gminy Skien.

Personelu może zabraknąć

Podczas warsztatów pracownicy służby zdrowia mogli wypróbować różne symulowane sytuacje w asyście robota lub bez niej. Miało to pomóc lepiej zrozumieć potrzeby, postawy i postrzeganie roli robota jako asystenta i współpracownika. Podczas ćwiczeń Eve była kontrolowana przez technika za pośrednictwem VR. Chodzi o to, aby robot pomagał w zadaniach niemedycznych, aby pracownicy mogli poświęcać swój czas i wiedzę na rzecz pacjenta.
– Jeśli chodzi o zdrowie, przewidujemy, że za około trzy lata robot może pracować nad niektórymi zadaniami typu pick-up i drop-off. Wiemy, że zabraknie personelu medycznego. Dlatego chcemy zbadać, czy może to odciążyć osoby pracujące w służbie zdrowia – mówi Linda Sørensen z Centrum Innowacji Technologicznej w szpitalu Sunnaas.
Zarówno Norweskie Stowarzyszenie Pielęgniarek, jak i Związek Zawodowy, które mają wśród swoich członków wielu pracowników służby zdrowia, pozytywnie oceniają potencjalnego „pomocnika”. Może być potrzebny: rok temu norweskie statystyki podały, że w 2035 r. w służbie zdrowia zabraknie 18 tys. pracowników służby zdrowia i 28 tys. pielęgniarek.
Źródła: sunnaas.no, VG
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok