Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Norweska platforma wiertnicza zatrudniła psa. Jedno „ale”: jest robotem Życie w Norwegii
Monika Pianowska 16 lutego 2020
08:00

Norweska platforma wiertnicza zatrudniła psa. Jedno „ale”: jest robotem

Skomentuj
Firma Boston Dynamics od lat konstruuje roboty przypominające posturą psy. W 2006 roku modele BigDog testowało amerykańskie wojsko. wikimedia.org/ fot. U.S. Marine Corps/Lance Cpl. M. L. Meier/ public domain
Norweska firma Aker BP chce udowodnić, że dzięki robotyce prace przy odwiertach na morzu mogą się stać bezpieczniejsze, bardziej wydajne i zrównoważone. W tym celu we współpracy z Cognite, producentem oprogramowania, będzie testować na swojej platformie nowe technologie. Zacznie od zwerbowania „czworonożnego” pracownika, o czym poinformowała na swojej stronie w komunikacie prasowym z 11 lutego.
Reklama
Spot, bo tak ma na imię nowy członek ekipy, który już otrzymał numer pracownika, to pies-robot odpowiedzialny za patrolowanie platformy wiertniczej zlokalizowanej na polu naftowym Skarv na Morzu Norweskim. Do obowiązków Spota będzie należało dokonywanie inspekcji zarówno w powietrzu, jak i pod wodą, wykrywanie wycieków węglowodorów, gromadzenie danych czy tworzenie raportów. Zrobotyzowany pies zapewni wykonawcom na lądzie teleobecność z prac wykonywanych na szelfie, a także wyręczy ludzi w zadaniach, które mogłyby ich narazić na fizyczne obrażenia.
Reklama
Testowe zadania Spot ma wykonywać dla Aker BP w ramach programu pilotażowego. Firma planuje zatrudnić w przyszłości kolejne roboty i drony.
Meet Spot, the quadruped robot

Przydał się w kilku branżach

Robopies wyprodukowany przez amerykańską firmę Boston Dynamics dopiero debiutuje w kraju fiordów, jednak inne modele Spot już sprawdziły się w kilku rolach w 2019 roku. W Stanach Zjednoczonych zrobotyzowane czworonogi nauczyły się pomagać policjantom z Massachusetts, a przedsiębiorstwo HoloBuilder wykorzystało je do prac na placu budowy, gdzie robiły zdjęcia w formacie 360 stopni, wykorzystywane następnie do stworzenia cyfrowej mapy i obserwacji postępu prac konstrukcyjnych.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Wakacje kredytowe w Norwegii – czy masz prawo do odroczenia rat?

Wakacje kredytowe w Norwegii – czy masz prawo do odroczenia rat?

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr Reklama

Bliżej nas