Pieniądze ze zwrotu podatku
z Norwegii w 2 tygodnie!
Sprawdź
zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Norwegowie uciekają z imigranckich dzielnic: „W Oslo tworzą się getta” Życie w Norwegii
Natalia Szitenhelm 22 kwietnia 2019
08:00

Norwegowie uciekają z imigranckich dzielnic: „W Oslo tworzą się getta”

15
Skomentuj
Dzielnicą, z której wyprowadza się najwięcej etnicznych Norwegów, jest Stovner licznie zamieszkane przez grupy imigrantów, zwłaszcza tych pochodzenia muzułmańskiego. wikimedia.org/CC BY-SA 3.0/ ごぼう
Etniczni Norwegowie wyprowadzają się z dzielnic zamieszkanych przez dużą liczbę imigrantów, w połowie kwietnia podało nettavisen.no, powołując się na analizę Centralnego Biura Statystycznego (SSB). Sylvi Listhaug, była minister ds. integracji, uważa, że w Oslo tworzą się getta, a statystyki tylko to potwierdzają.
Statystyki SSB zostały sporządzone na zamówienie Partii Postępu (Frp). Politycy tego ugrupowania chcieli zobaczyć, jak wygląda migracja mieszkańców wewnątrz granic Oslo. Okazało się, że etniczni Norwegowie wyprowadzają się z dzielnic licznie zasiedlonych przez imigrantów, by zamieszkać w tych położonych bliżej centrum, gdzie większość sąsiadów stanowią rdzenni Norwegowie.

Z analizy wynika, że w latach 2007-2017 populacja stolicy zwiększyła się o prawie 70 tys. mieszkańców pochodzenia imigranckiego, co wynosi niewiele więcej niż łączna liczba mieszkańców Drammen. W tych latach 16 tys. etnicznych Norwegów przeniosło się z dzielnic licznie zamieszkanych przez imigrantów. Na ich miejsce wprowadziło się 22 tys. mieszkańców pochodzenia imigranckiego, z czego 13 tys. to osoby z krajów niezachodnich. Dane pokazują też, że w 2017 roku 9 na 10 urodzonych dzieci z Fossum, Rommen, Haugenstua, Furuset i Vestli to potomstwo imigrantów.
Reklama

„Są powody do niepokoju”

Najwięcej etnicznych Norwegów wyprowadziło się ze Stovner, Grorud, Bjerke, Alna, Søndre Nordstrand. Przenoszą się przede wszystkim do Grünerløkka, Sagene, Gamle Oslo i Nordstrand.

– Można dziś powiedzieć, że w Oslo zaczynają powstawać getta. Są więc powody do niepokoju, ponieważ w miejsce etnicznych Norwegów, którzy wyprowadzają się z imigranckich dzielnic, wprowadzają się kolejni imigranci – podsumowała Sylvi Listhaug (Frp) cytowana przez nettavisen.no.

Sylvi Listhaug jako przykład kraju, który ma ogromny problem z istnieniem takich gett, wskazuje Szwecję. Powstało nawet określenie na to zjawisko: szwedzkie warunki (svenske tilstander) – opisuje Szwecję jako kraj terroryzowany przez napływających obcokrajowców, którzy doprowadzili do powstania stref no-go, do których dla własnego bezpieczeństwa lepiej się nie zapuszczać. Listhaug, razem z wtórującą jej Partią Postępu, obawiają się, że Norwegię czeka taki sam los. Frp sprawę stawia jasno: Vi må unngå å bli som Sverige (Nie możemy być jak Szwecja).

Te dzielnice lepiej omijać

Zdaje się jednak, że Norwegia obudziła się zbyt późno, bowiem strefy no-go już tam istnieją. Za takie mogą uchodzić np. Vestli i Stovner, gdzie w zeszłym roku policja – ze względu na liczbę narastających niebezpiecznych zdarzeń z udziałem gangów młodzieży – wprowadziła dodatkowe patrole policji i mobilny komisariat.
W tym rejonie, zamieszkanym przede wszystkim przez społeczność muzułmańską, policja poprosiła nawet obywatelską organizację Natteravnene (Nocne Kruki) o zaprzestanie działalności, bo jest tam zbyt niebezpiecznie. Coraz częściej dochodzi tam do bójek, strzelanin czy ataków nożowników.

Natteravnene (pol. Nocne kruki) – założona w 1990 roku organizacja wolontariuszy, którzy patrolują nocą ulice. Mają za zadanie zapobiegać przemocy i antyspołecznym zachowaniom.

Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
ronim
ronim 28-04-2019 11:37

Mieszkam w Anglii i powiem tak! Nie mój kraj i nie interesuje mnie kto tam mieszka ! Jak sie komus nie podoba na obczyznie mozna wrócic do Polski gdzie naokolo zyja sami biali, po drugie tak samo jak wy nienawidzicie kolorowych tak samo biali Norwegowie nienawidza was Polaków tyle ze oni wam tego w twarz nie powiedza i beda sie glupio usmiechac ze taka tak Polacy wspaniali itp.

-9
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Josef Satan
Josef Satan 25-04-2019 12:16

[b]RafalBayer1 napisał:

" Pracując w kraju fiordów już ponad dziesięć lat zaczynam powoli być rasistą, w odpowiedzi na zagrożenia ze strony religii muzułmańskiej"


Religia nie jest zagrozeniem, tylko ludzie interpretujacy ja w swoisty sposob.
Ja sie bardzo boje katolickiego spojrzenia na rzeczywistosc. Boje sie katolickiego podrzegania dla nienawisci, nietolerowania roznorodnosci i ograniczania praw kobiet.


"Czuję dumę z tego że jestem Polakiem( chociaż pracuję w Norwegii)."

Duma jest jednym z grzechow glownych, jak glosi wiara katolicka.
I sprecyzuj z czego jestes taki dumny, chetnie sie dowiem.

-6
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Rafał Bayer
Rafał Bayer 25-04-2019 08:29

Przyjeżdżając do Norge znałem wiele już osób z odmiennym kolorem skóry.
Nie przeszkadzali mi . Z kilkoma osobami różnych narodowości utrzymuję kontakt do dzisiaj i potrafimy zawsze znależć wspólny język.
Lecz!!!! Pracując w kraju fiordów już ponad dziesięć lat zaczynam powoli być rasistą, w odpowiedzi na zagrożenia ze strony religii muzułmańskiej.
Czuję dumę z tego że jestem Polakiem( chociaż pracuję w Norwegii).
Myślę że większość i tu się może trochę niestosownie wyrażę " białej rasy europejskiej" , ma naprawdę dość tzw: poprawnej polityki przyjażni i zrozumienia
, wbrew opinii publicznej.

19
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Josef Satan
Josef Satan 25-04-2019 07:59

W Norwegii wszystko jest najgorsze.
Ludzie, jedzenie, natura, pogoda, sasiedzi, sklepy, szkoly...samemu trzeba dodac reszte.

Jak swietnie jest tutaj przyjechac, zarabiac pieniadze i narzekac. Albo mieszkac w Polsce i narzekac na Norwegie (jak to robi grochowa ksiezniczka).

W Polsce, krainie mlekiem i wodka plynacej, wzzystko natomiast jest wspaniale. Zwlaszcza ludzie.

I w takim przekonaniu niech pozostana wszyscy ciasnoglowi. I niech czym predzej wyjezdzaja do owej krainy szczescia wiecznego.

-5
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Paweł Z.
Paweł Z. 22-04-2019 23:10

Norwegowie są tchórzliwymi rasistami. Niech wracają w góry do owiec.

28
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Paweł Z.
Paweł Z. 22-04-2019 23:09

Norwegowie są tchórzliwymi

23
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
PolAker
PolAker 22-04-2019 20:55

Naturalna kolej rzeczy a jak komuś się podoba to wyjazd do Polski.

-3
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Stash Qu
Stash Qu 22-04-2019 18:25

Sam się wyprowadziłem do "bielszej" dzielnicy bo nie da się z nimi żyć. Idzie taki o trzeciej w nocy z innymi kolesiami w pidżamach i wykrzykują do siebie te swoje "hembelebeme", śpij człowieku przy otwartym oknie. Tak poza tym wszędzie gdzie jest ich nadreprezentacja tam panuje syf, brud, śmieci na ulicach i trawnikach, regularnie obrabiane piwnice, nawet roweru na 5min nie można było zostawić bez przypięcia bo zaraz znikał.
Młodzież nieustannie szuka zaczepki, dewastuje samochody, szczególnie jeśli wiedzą, że właściciel białas. Z ich zachowań wyłania się totalna pogarda dla lokalnej ludności i kultury. Nie rozumieją podwalin na jakich zbudowaliśmy naszą cywilizację, że u nas działa coś takiego jak dobro ogólne i że te wszystkie małe dobre rzeczy, które robimy bezinteresownie dla obcych nam osób i lokalnej społeczności sprawiają, że nam wszystkim żyje się lepiej. "Niezachodni" imigrant zazwyczaj (bo jest też całkiem sporo normalnych gości) nie wpuści Cię na skrzyżowaniu, nie podniesie papierka na ulicy, nie pomoże nawet jeśli potrafi i ma czas, nie bo nie. Przyjechałem tu jako człowiek z otwartą głową a z każdym rokiem wśród nich niestety coraz bardziej rozumiem tych, którzy przeszli na stronę rasizmu i islamofobii.
Mam nadzieję, że wraz z upływem czasu państwa europejskie skończą z tą niezrozumiałą dla mnie pobłażliwością dla niektórych imigrantów i zaczną traktować ich po prostu równo, tak jak rdzenną ludność, nie tylko pod względem praw, ale również obowiązków i odpowiedzialności za zachowanie.

31
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
jura gładysz
jura gładysz 22-04-2019 18:02

To tylko to co sami miejscowi chcieli i nadal wspierają . Tu nie ma żadnej niespodzianki

11
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Otrzymałeś inkasso? Doradca finansowy radzi, co robić

Otrzymałeś inkasso? Doradca finansowy radzi, co robić

Eff.14,15%, 100000kr, 5 år, kost 37120kr, Tot.137120kr Reklama

Bliżej nas