Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

4
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Życie w Norwegii

Norwegowie pracują nad czujnikami dla robotów do zbierania truskawek. Będą umiały rozpoznawać smak

Monika Pianowska

13 lipca 2022 18:30

Udostępnij
na Facebooku
Norwegowie pracują nad czujnikami dla robotów do zbierania truskawek. Będą umiały rozpoznawać smak

Próby selekcji i zbierania truskawek przez roboty już trwają, ale wskaźnik trafień jest zbyt niski. stock.adobe.com/licencja standardowa

Trwa norweski sezon truskawkowy. Obecnie wszystkie owoce zbiera się ręcznie, ale za kilka lat roboty mogą wyręczać ludzi w pracy. Naukowcy z firmy Nofima są w trakcie opracowywania czujników, które umożliwią pomiar dojrzałości truskawek, i na ich podstawie maszyny będą wybierać te gotowe do zerwania.
Próby selekcji i zbierania truskawek przez roboty już trwają, ale wskaźnik trafień jest zbyt niski. Aby maszyny miały pewność, że zbierają idealne owoce, nie wystarczy korzystać z tradycyjnej technologii, która ocenia tylko kolor i kształt. Potrzebne są metody pomiarowe, analizujące również skład chemiczny truskawek.

Zajrzeć do środka truskawki

Tu właśnie wkraczają tak zwane metody spektroskopowe, czyli oparte np. na widmach światła. Wykorzystują one technologie pozwalające „zobaczyć” chemię w każdej pojedynczej truskawce, a na podstawie tych informacji można już zmierzyć np. ilość cukru i kwasu w owocu. Jednocześnie metody te pozwalają w ogóle nie ingerować w strukturę truskawek i ich nie niszczą.
– Przeprowadziliśmy już dwie duże analizy zawartości cukru i kwasu w łącznie 200 truskawkach, z których wszystkie oceniono jako dojrzałe na podstawie koloru – mówi badaczka Kjersti Aaby z Nofimy.
Aplikacje, które opracowują naukowcy, sprawdzane są w trakcie nowych testów na tegorocznych truskawkach. Badacze zaczynają od kategoryzacji truskawek za pomocą spektroskopii, a następnie analizują owoce zarówno chemicznie, jak i sensorycznie. Aplikacja musi być wystarczająco szybka i solidna, aby zadziałała w czujniku robota.
Po ustaleniu stopnia słodkości w każdej truskawce następnym krokiem jest weryfikacja smaku przez specjalistów Nofimy. Ich zadaniem jest opisywanie i ocena właściwości żywności.

Roboty do zbierania owoców przyszłością rolnictwa?

Coraz większą część rynku przejmują importowane truskawki, dlatego norwescy hodowcy chcą być konkurencyjni. Wierzą, że do sukcesu może się przyczynić automatyzacja zbiorów, która jednocześnie pozwoli zaoszczędzić sporo kosztów. Ponadto plantatorzy narzekają, że coraz trudniej znaleźć im wystarczającą liczbę chętnych do pracy, więc rewolucyjnym rozwiązaniem mogą się okazać właśnie roboty.
Nie dość, że nie robią sobie przerw, mogą pracować cały dzień – dzięki temu stanowią nadzieję dla przyszłości rolnictwa i jednocześnie postrach pracowników sezonowych, których miałyby zastąpić. Roboty do zbierania truskawek wyposażone w technologie wykorzystujące sztuczną inteligencję już cieszą się powodzeniem w branży, również w Norwegii.
Aplikacje, które opracowują naukowcy, sprawdzane są w trakcie nowych testów na tegorocznych truskawkach.

Aplikacje, które opracowują naukowcy, sprawdzane są w trakcie nowych testów na tegorocznych truskawkach. Źródło: Fot. Pixabay

Przykładowo w 2019 firma Noronn zaprezentowała maszynę, która zbiera dojrzałe truskawki na podstawie ich koloru oraz jest w stanie sortować owoce według wielkości. Uniwersytet Nauk Przyrodniczych w Ås pod Oslo otrzymał od Rady ds. Badań Naukowych prawie 5 milionów koron na komercjalizację robota.

Nie tylko wygląd zewnętrzny

Również hiszpański start-up MiFood dostarcza swoje roboty do zbierania owoców firmom na całym świecie, aby pomóc rolnikom w ich codziennych czynnościach. Produkt Hiszpanów ma zmechanizowane ramię do chwytania np. truskawek, winogron, jabłek czy pomarańczy. Robot jest wyposażony w system wizyjny 3D i identyfikuje każdy owoc. Wykorzystuje system sztucznej inteligencji do porównywania ich w czasie rzeczywistym z bazą danych dostarczaną przez samych producentów, zawierającą obrazy owoców o wymaganych cechach koloru, dojrzałości lub wielkości.
Norwegowie z firmy Nofima chcą jednak pójść o krok dalej i stworzyć czujniki, dzięki którym robot będzie w stanie również zajrzeć w głąb owocu, ocenić jego smak i uczynić proces zbierania truskawek jeszcze bardziej wydajnym i precyzyjnym.

Źródła: Nofima, freshplaza.it, Noronn
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok