Adamowi nie zgadza się kasa.

Sprawdź, jak sobie z tym poradził.

Obejrzyj wideo

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr

Aktualności

Brakuje pracowników do zbierania plonów: Norwegowie nie chcą zająć miejsca imigrantów

Emil Bogumił

26 kwietnia 2021 11:59

Udostępnij
na Facebooku
10

Kryzys norweskich plantacji truskawek. Fot. Nahuel Berger/World Bank, Flickr.com (CC BY-NC-ND 2.0)

Rolnicy zajmujący się uprawą owoców przeżywają kryzys. Zamknięcie granic uniemożliwiło im zatrudnianie nowych pracowników sezonowych. Jeżeli sytuacja na rynku nie ulegnie poprawie, część plonów zostanie zniszczona.
Reklama
Problem dotknął właścicieli plantacji truskawek. W ciągu kilku miesięcy owoce będą dojrzałe. Możliwe, że pozostaną niezebrane i nie trafią do norweskich sklepów. – Próbowałem zatrudnić do pracy Norwegów, ale niewielu było chętnych. Jeśli nie uda pozyskać się więcej osób, nie będę zajmował się zbieraniem w tym roku – informuje jeden z plantatorów w rozmowie z Drammens Tidende. Plantator oszacował, że rocznie produkuje około 150 ton truskawek. W ciągu najbliższych miesięcy część z nich może zostać zniszczona.

Wysokość zasiłku wyższa od wypłaty

Rolnik przyznaje, że udało mu się zatrudnić do pracy mieszkańców Norwegii. Większość z nich rezygnuje jednak po trzech, czterech dniach. Twierdzą, że praca jest dla nich zbyt ciężka i mało opłacalna. Niska wydajność sprawia, że nie są w stanie osiągnąć pensji, którą otrzymują pracownicy sezonowi przyjeżdżający z zagranicy. W związku z tym wynagrodzenie jest niższe od kwoty zasiłku wypłacanego przez NAV. – W niektórych przypadkach zasiłek dla bezrobotnych może być wyższy niż wynagrodzenie, które nowi pracownicy otrzymają od producentów żywności. Ostateczna pensja zależy w tym wypadku od tego, ile wyprodukuje zatrudniony. Nie każdy jest w stanie pracować wystarczająco dużo, aby osiągnąć płacę minimalną lub poziom zasiłku dla bezrobotnych – komentuje w rozmowie z agencją NTB Ingar Heum, przedstawiciel NAV.

Partia Pracy uważa, że problem braku pracowników na plantacjach truskawek można rozwiązać bez potrzeby sięgania po pracowników z zagranicy. Proponują, by do pracy zachęcić nastolatków, którzy poszukują zajęcia na okres letni. – Kilka tysięcy młodych ludzi poszukuje pracy na lato. Rolnicy potrzebują kilka tysięcy osób do zbiorów. Nikt jednak nie spróbował rozwiązać problemu, łącząc ze sobą obie grupy – komentuje Nils Kristen Sandtrøen, przedstawiciel Partii Pracy do spraw polityki rolnej.
Pod koniec marca w norweskim rejestrze widniało łącznie 211,7 tys. osób całkowicie bezrobotnych, częściowo bezrobotnych i poszukujących pracy.

Pod koniec marca w norweskim rejestrze widniało łącznie 211,7 tys. osób całkowicie bezrobotnych, częściowo bezrobotnych i poszukujących pracy. Fot. Ssu / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)

20 kwietnia Ministerstwo Sprawiedliwości ogłosiło przedłużenie obowiązywania ograniczeń wjazdu do Norwegii. Ponadto podróżnych obowiązuje m.in. kwarantanna hotelowa, wymóg rejestracji przed podróżą oraz konieczność wykonania kilku testów. Większość cudzoziemców objęta jest zakazem przekroczenia norweskiej granicy.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


mart enty

27-04-2021 21:27

łoo pambuku. Przy tych wszystkich wysrywkach komentatorskich na tym forum, to takie komentarze na byle Interii, czy innym Onecie są, niczym zapach bzu kwitnącego, niczym łzy wzruszenia przy pierwszym wzięciu pierworodnego w ramiona, niczym... aaa nie, do gorącej cipki troszku brakuje

Megip

27-04-2021 21:09

MiroMaro napisał:
To na NAVie już się bezrobotni skończyli? Może czas zagonić te stara baby spod Oslo co wyznają prawdę głoszoną w NRK i Rajmunda J.


Nie wiem co jest bardziej chamskie...Obrażanie “starych bab spod Oslo” czy wytknięcie tego przez satyryka?

I właśnie tego nie pojmuję, idzie do takiej roboty jeden z drugim, godzi się na taką stawkę a pózniej na MN piszczy jaka ta Norwegia słaba i jak to go tu wykorzystują, okradają a i często niewolą.....

MałeMi

27-04-2021 11:02

Xx1 napisał:
Było tyle artykułów o tym jak to „bałerzy” płacili Polakom 40kr na gdz i się dziwili że marudzą, bo przecież w Polsce to „wielki pienundz”. Nikt teraz socjalu nie rzuci by tyrać przez miesiąc na wypłatę, która może pokryje tylko rachunek za prąd.
Tak jak siebie cenisz,tak Ci płacą.. za 40kr norweg moglby mi pucować buty, wiec za tą stawke niech sam zapierdziela..

Xx1

26-04-2021 19:13

Było tyle artykułów o tym jak to „bałerzy” płacili Polakom 40kr na gdz i się dziwili że marudzą, bo przecież w Polsce to „wielki pienundz”. Nikt teraz socjalu nie rzuci by tyrać przez miesiąc na wypłatę, która może pokryje tylko rachunek za prąd.

pikar

26-04-2021 15:34

Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie regulaminu portalu
Tomasz Lenartowicz

26-04-2021 15:06

Norwescy plantatorzy truskawek są niedoinformowani.
Obcokrajowcy roznoszą w Norwegii zarazę więc jest oczywiste że nie mogą tam pracować.
Mało że zarażą siebie to jeszcze przeniosą zarazę na truskawki.
A wtedy widomo co dalej.
Truskawki norweskie mogą zgnić bo jest dostatecznie dużo belgijskich.

MałeMi

26-04-2021 15:01

300 NOK /h to bym sie mogla zastanowic.. ,tylko kto by za mnie to zbierał.. ,przeciez norwegom sie nie chce schylać po truskaweczke ale powinni dla urozmaicenia zwolnic tych informatycznych pracownikow i zagonic ich troche do zbioròw truskawek,aby mogli zaczerpnąc swieżego powietrza, pozytek połączony z pracą..
żyć nie umierać

MiroMaro

26-04-2021 14:09

To na NAVie już się bezrobotni skończyli? Może czas zagonić te stara baby spod Oslo co wyznają prawdę głoszoną w NRK i Rajmunda J.

marcel bojka

26-04-2021 13:07

znając życie to rząd norweski zniszczy plony i będzie płacił odszkodowania rolnikom , a nie zgodzi się zwolnić nikogo z kwarantany aby nagiąć przepisy dla turystów pracujących przy zbiorach

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram