Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

10
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Życie w Norwegii

Norwegowie pływają najsłabiej w Skandynawii. W kraju fiordów tonie też więcej osób niż w Szwecji i Danii

Monika Pianowska

29 sierpnia 2021 11:00

Udostępnij
na Facebooku
Norwegowie pływają najsłabiej w Skandynawii. W kraju fiordów tonie też więcej osób niż w Szwecji i Danii

Aby zostać uznaną za zdolną do pływania, dana osoba musi m.in. umieć przepłynąć 200 metrów. Redningsselskapet/ NTB/ materiały prasowe

Według nowego sondażu przeprowadzonego na zlecenie Norweskiego Towarzystwa Ratownictwa Morskiego (Redningsselskapet, RS) i Norweskiego Związku Pływackiego (Norges Svømmeforbund, NSF) tylko 6 na 10 dorosłych Norwegów twierdzi, że potrafi przepłynąć 200 metrów lub więcej.
Aby zostać uznaną za zdolną do pływania, dana osoba musi m.in. umieć przepłynąć 200 metrów. W niedawnym badaniu umiejętności pływackich dorosłych Norwegów tylko 64 proc. osób w wieku powyżej 18 lat odpowiedziało, że potrafi to zrobić. Tymczasem w Szwecji i Danii odsetek ten wynosi odpowiednio 86 i 73 proc., pisze Redningsselskapet w komunikacie z 20 sierpnia.

Dzieci powinny się uczyć pływać w szkole

Przed wakacjami sprawdzono również umiejętności pływackie norweskich 10-latków. Okazało się, że tylko 4 dzieci na 10 potrafi przepłynąć 200 metrów. To znów najsłabszy wynik na tle państw skandynawskich. Jak twierdzą ratownicy, liczby te korespondują ze statystykami utonięć wynika z nich, że ​​w Norwegii z ich powodu umiera więcej osób niż w sąsiadujących krajach.
Ponad połowa rodziców, którzy wzięli udział w ankiecie, uważa, że ​​ich dzieci powinny uczyć się pływać głównie w godzinach szkolnych. Jednocześnie tylko co czwarty respondent przyznał, że nauczył się pływać w szkole. Zarówno NSF, jak i RS apelują do dyrektorów szkół o zapewnienie wystarczającej liczby godzin na naukę pływania dla uczniów pod okiem wykwalifikowanych instruktorów.
W pierwszej połowie 2021 roku w wypadkach drogowych zginęło 29 osób, zaś utonęło 39, pisze RS.

W pierwszej połowie 2021 roku w wypadkach drogowych zginęło 29 osób, zaś utonęło 39, pisze RS. Źródło: MN

Cel: zero śmierci w wodzie

W pierwszej połowie 2021 roku w wypadkach drogowych zginęło 29 osób, zaś utonęło 39, pisze RS. Dotychczasowe statystyki wskazują, że być może po raz pierwszy w ciągu roku w wodzie zginie więcej osób niż na jezdni. Ratownicy chcieliby, ale norweskie władze wdrożyły podobny plan działania, co w przypadku zachowania bezpieczeństwa na drodze, i również w kwestii wód ustanowili cel zera ofiar śmiertelnych.
Podczas gdy w 2018 roku utonęły łącznie 102 osoby, rok później liczba ta spadła już do 86. W ciągu pięciu miesięcy 2020 natomiast 28 osób straciło życie w wodzie. To tyle samo co rok wcześniej i mniej w porównaniu do 2018, gdy odnotowano 37 ofiar, podają raporty Redningsselskapet.
Połowa użytkowników łodzi rekreacyjnych, którzy w ubiegłym rok stracili życie na wodach Norwegii, była pod wpływem alkoholu lub narkotyków. Właśnie dlatego dodatkowo organizacja MA Rusfri Trafikk oczekuje od norweskiego rządu obniżenia dopuszczalnego limitu promili we krwi.
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok