Fiord Oslo jest zanieczyszczony azotem pochodzącym ze ścieków i rolnictwa. Na zdjęciu Pipervika.
stock.adobe.com/licencja standardowa
W styczniu opublikowano nowy raport, który po raz kolejny potwierdził, że fiord Oslo jest bardzo zanieczyszczony, a środowiska branżowe ogłosiły dla niego stan kryzysowy. Teraz 77 proc. uczestników nowego sondażu popiera zakaz połowów w akwenie.
Badanie przeprowadziła agencja Opinion w imieniu Rady ds. Aktywności na Świeżym Powietrzu Oslofjorden (Oslofjordens friluftsråd), organizacji działającej na rzecz balansu między aktywnością na świeżym powietrzu a ekologią w rejonie stołecznego fiordu. O sprawie jako pierwsza napisała gazeta VG.
Dorsz w niebezpieczeństwie
Fiord Oslo jest zanieczyszczony azotem pochodzącym ze ścieków i rolnictwa, w strefie przybrzeżnej powstaje coraz więcej budynków, a od wielu lat odławia się tam więcej ryb, niż fiord jest w stanie dać. Szczególnie populacja dorsza jest na granicy wyginięcia. Spadek populacji dorsza jest bezpośrednio związany ze złą równowagą ekologiczną w fiordzie. Mniej dorsza oznacza więcej gatunków, którymi dorsz wcześniej się odżywiał.
W następstwie raportu kryzysowego rząd przedstawił nowe środki do konsultacji, w tym propozycję zakazu połowów. Nie została ona dobrze przyjęta przez rybaków łowiących krewetki w Hvaler, którzy uważają, że zakaz ten pozbawi ich środków do życia. Jednak wśród badaczy i ankietowanej części norweskiego społeczeństwa panuje powszechna zgoda, że konieczne jest podjęcie wszelkich działań w celu poprawy stanu fiordu Oslo, w tym zaprzestania połowów ryb.
Centralną część wniosku konsultacyjnego stanowią obszary, na których połowy są zabronione.Oslofjordens friluftsråd
Nie wierzą w polityków
Mimo że społeczeństwo popiera zakaz połowów, nie wierzy w zdolność polityków do wdrożenia niezbędnych środków na rzecz Oslofjorden. Odpowiedziała tak prawie połowa ankietowanych. Tylko 3 proc. respondentów pokłada nadzieje we władzach i ich zdolności do uratowania sytuacji.
W dużej części Oslofjorden połowy ryb są już zabronione w okresie tarła dorsza. Jednakże środek ten nie przyniósł jeszcze żadnych rezultatów. Przewodniczący Oslofjordens friluftsråd Espen Søilen uważa, że część problemu polega na tym, że ludzie nie przestrzegają obowiązujących zasad i wędkują, kiedy chcą. Jego zdaniem konieczne będą zatem bardziej rygorystyczne przepisy.
Czas na konsultacje
Po inicjatywie VG minister klimatu i środowiska Andreas Bjelland Eriksen odpowiada:
– Cieszy fakt, że tak wiele osób się angażuje. Odbudowa ekosystemów i zagrożonych zasobów ryb w fiordzie Oslo jest sprawą pilną, dlatego podejmujemy już szereg działań. Aby Oslofjord stał się znów pełen życia, potrzebny jest ogromny wysiłek.
Ministerstwo Handlu, Przemysłu i Rybołówstwa oraz Ministerstwo Klimatu i Środowiska przedłożyły do konsultacji propozycje środków w zakresie rybołówstwa, które mogą przyczynić się do zwiększenia zasobów ryb i prawidłowego funkcjonowania ekosystemu w fiordzie Oslo. Na
stronie rządowej można przesyłać odpowiedzi w imieniu swoim, firmy lub organizacji. Ostateczny termin to 22 kwietnia.
Źródła: VG, Oslofjordens friluftsråd, regjeringen.no
Reklama
26-03-2025 23:47
17
0
Zgłoś