Sankthans (lub jonsok) to przypadające na 24 czerwca katolickie święto upamiętniające narodziny Jana Chrzciciela.
stock.adobe.com/licencja standardowa
Noc Świętojańska wypada w tym roku w niedzielę, dlatego w weekend 22-23 czerwca z tej okazji w całej Norwegii będą się odbywać uroczystości takie jak palenie tradycyjnych ognisk. Należy jednak pamiętać, że w kraju fiordów od 15 kwietnia do 15 września zabrania się rozpalania ognisk i grillów w lasach i innych obszarach peryferyjnych.
Podczas upałów w maju ryzyko pożarów lasów było wysokie, ale wraz z ostatnimi opadami deszczu nieco spadło. Nie znaczy to jednak, że od zasad istnieją teraz wyjątki. To, co jest dozwolone w przypadku otwartego ognia, regulują przepisy obowiązujące w poszczególnych gminach. Osoby planujące ogniska w Noc Świętojańską musiały się zgłosić i uzyskać pozwolenie, pisze Stowarzyszenie Ochrony Przeciwpożarowej.
Zasady ustalają gminy
W przypadku dużego zagrożenia pożarowego lasu gminy mogą wprowadzić dodatkowy zakaz wszelkiego używania otwartego ognia w pobliżu roślinności łatwopalnej. Według Urzędu ds. Bezpieczeństwa Wspólnoty i Gotowości na wypadek Sytuacji Kryzysowych (DSB) mimo ogólnego zakazu nadal można rozpalać ognisko tam, gdzie jest oczywiste, że płomienie się nie rozprzestrzenią i nie stwarza zagrożenia.
Może to mieć miejsce na przykład wtedy, gdy na ziemi jeszcze leży śnieg lub deszcz padał przez długi czas. Grillować można także na plaży w odpowiedniej odległości od lasu i roślinności oraz na przygotowanych, zatwierdzonych przez gminę miejscach. Niezależnie od tego obowiązuje ogólny obowiązek zachowania ostrożności.
W wigilię święta (23 czerwca) do dziś praktykuje się palenie ognisk.Źródło: stock.adobe.com/licencja standardowa
Tradycja i religia
Zawsze należy brać pod uwagę warunki wietrzne i ryzyko pożarów lasów, a ogień musi znajdować się w odpowiedniej odległości od budynków i roślinności. Zabrania się także spalania tworzyw sztucznych, materiałów budowlanych i innych śmieci oraz substancji niebezpiecznych dla środowiska. Powinno używać się wyłącznie suchych materiałów drewnianych. Należy mieć pod ręką odpowiednie środki gaśnicze.
Sankthans (lub jonsok) to przypadające na 24 czerwca katolickie święto upamiętniające narodziny Jana Chrzciciela. Fakt, że zbiegało się ze starożytnymi tradycjami związanymi z przesileniem letnim (midsommer), uczynił sankthans bardzo ważnym elementem wierzeń ludowych. Wiele zwyczajów dotyczyło ochrony życia lub płodności. W wigilię święta (sankthansaften, 23 czerwca) do dziś praktykuje się palenie ognisk.
Źródła: NTB, DSB, MojaNorwegia.pl, skogbrannfarevarselet
Reklama